Organická vs. syntetická hnojiva: Co je pro vaše rostliny lepší?

Každá začínající pěstitel stojí před volbou, jak bude své rostliny hnojit. Zatímco organická hnojiva jsou šetrná k životnímu prostředí a vyžadují méně práce, minerální hnojiva působí rychle a dávají pěstiteli dokonalou kontrolu nad výživou rostlin. Provedeme vás základními rozdíly mezi organickými a syntetickými hnojivy a pomůžeme vám s výběrem.

Zatímco organická hnojiva jsou vyráběna z materiálů organického původu, jako  je kompost, hnůj, kostní moučka a podobně, ta syntetická jsou získávána prostřednictvím chemických reakcí řízených člověkem například z čpavku, fosfátových minerálů či vzduchu. Syntetická hnojiva obsahují přesné množství a poměr živin, a to v podobě, která je rychle přístupná rostlinám, převážně jako minerální soli. Na druhé straně organická hnojiva obsahují živiny, jež musí být v půdě nejprve rozloženy mikroby, a teprve pak je mohou rostliny vstřebat kořeny. Tento proces je pomalejší, ale má tu výhodu, že dlouhodobě udržuje půdu zdravou. Používání minerálních hnojiv totiž vede k úhynu důležitých mikroorganismů a v dlouhodobém horizontu ztrácí půda schopnost regenerovat. Než se pustíme do výběru toho správného hnojiva pro vaši zahradu, shrňme si základní výhody a nevýhody organických a syntetických hnojiv.

Organická hnojiva PRO a PROTI

  • Šetrná k životnímu prostředí: Organická hnojiva zlepšují strukturu půdy, podporují užitečné mikroby a méně znečišťují vodní zdroje.
  • Udržitelnost: Pocházejí z obnovitelných zdrojů a jsou v souladu s ekologickými pěstitelskými praktikami.
  • Posilují zdraví půdy: Dlouhodobé používání organických hnojiv obohacuje půdu, která se stává úrodnější a odolnější proti působení vnějších vlivů.
  • Pomalé působení: Při aplikaci organických hnojiv nejsou živiny rostlinám k dispozici okamžitě.
  • Objem a skladování: Organická hnojiva se používají ve větším množství a mohou být objemnější než syntetická.
  • Zápach: Některá organické produkty, například trus hospodářských zvířat, guáno nebo rybí moučka mohou silně a nepříjemně zapáchat.

Syntetická hnojiva PRO a PROTI

  • Rychlé působení: Syntetická hnojiva působí okamžitě, což je ideální pro řešení živinových nedostatků nebo intenzivní metody pěstování.
  • Přesné hnojení: Minerální hnojiva je jednoduché dávkovat a výživu snadno přizpůsobíte specifickým požadavkům rostlin.
  • Využití v hydroponii: Minerální soli jsou vhodné pro přípravu živných roztoků a ideální pro hydroponické a bezpůdní pěstování.
  • Rizika pro životní prostředí: Nerozvážné a nadměrné používání minerálních hnojiv znehodnocuje půdu a zbytky solí se mohou vyplavovat do okolí.
  • Degradace půdy: Opakovaná aplikace může narušit půdní mikroflóru a dlouhodobě tak snížit zdraví půdy.
  • Neekologická výroba: Těžba surovin a výroba syntetických hnojiv má neblahý dopad na životní prostředí.

Organická hnojiva: Ideální pomocník pro venkovní pěstování

Organická hnojiva nejlépe využijete při venkovním pěstování, například na záhonech, ale i ve sklenících. Některé druhy organických hnojiv, především tekuté receptury, můžete používat i při pěstování v květináčích, ale mějte na paměti, že působí pomaleji než minerální soli. Pro optimální účinek těchto hnojiv by měla půda obsahovat vysoký podíl organické hmoty a mikroorganismy, které urychlí rozklad živin. Mezi nejčastěji využívaná organická hnojiva patří kompost, guáno a vermikompost. Využít můžete také kompostové čaje a tekutá hnojiva organického původu, jako například Biobizz. Při výběru a aplikaci hnojiv vždy zohledněte typ rostlin, které chcete pěstovat, a roční období. Kompost nebo hnůj přidávejte na záhon vždy na podzim, aby měla organická hmota dostatek času na rozložení. Pokud v průběhu pěstebního cyklu narazíte na živinové nedostatky, můžete problém rychle vyřešit aplikací minerálních hnojiv, ale pamatujte, že v dlouhodobém horizontu musíte půdu obohatit o organickou hmotu.

Syntetická hnojiva: Precizní výživa rostlin

Syntetická hnojiva jsou skvělým nástrojem při indoor pěstování a všude tam, kde rostliny nelze pěstovat přirozeným způsobem. Ideální jsou pro pěstování v květináčích, ale při opatrném používání je lze aplikovat i do volné půdy. Můžete je používat  kombinaci s půdními mixy nebo různými druhy bezpůdních substrátů, jako je kokos, perlit nebo keramzit. Minerální hnojiva také slouží k přípravě živného roztoku pro hydroponii. Pamatujte, že na rozdíl od organických hnojiv, vyčerpají rostliny živiny z půdy nebo substrátu velmi rychle a bude je potřeba hnojit při každém zalití. Při používání syntetických hnojiv je důležité monitorovat pH substrátu a případně i EC živného roztoku pomocí digitálního EC a pH metru. Minerální hnojiva vybírejte podle aktuálních požadavků rostlin. Obecně vzat pro růst potřebují rostliny více dusíku, zatímco při kvetení a zrání spotřebovávají více draslíku. Většina výrobců minerálních hnojiv označuje své produkty jako „grow“ (růst) a „bloom“ (květ). Množství živin také zjistíte podle povinného poměru NPK, které najdete na etiketě. Při hydroponickém pěstování používejte speciální hnojiva pro využití v hydroponii.

Hnojení a výživa rostlin je komplexní téma, které by měl zevrubně ovládat každý pěstitel. Pokud se chcete dozvědět více, navštivte náš Higarden blog, kde vám podrobně vysvětlíme, jak rostliny správně hnojit a co dělat, když při pěstování narazíte na potíže.