Nejdůležitější kritéria pro výběr pěstebního osvětlení

Pěstební svítidla jsou středobodem každého growboxu či indoor pěstírny a jejich výběru se vyplatí věnovat dostatek pozornosti. Zdaleka přitom nejde jen o spotřebu elektřiny – důležitější jsou parametry jako světelné spektrum, účinnost a rovnoměrné pokrytí pěstební plochy. Moderní LED technologie nabízí oproti starším HPS výbojkám vyšší účinnost i možnost přizpůsobení světelných podmínek. V tomto článku se dozvíte, jak si mezi širokou nabídkou vybrat LED na pěstování přesně pro vaše potřeby.

Spotřeba není všechno

V minulosti se pěstitelé při výběru osvětlení zaměřovali především na příkon vyjádřený ve wattech (W). Z tohoto údaje totiž snadno spočítáte spotřebu a zároveň získáte hrubý odhad, kolik světelné energie rostliny dostanou k dispozici pro fotosyntézu. V rozporu s všeobecným přesvědčením, ale není příkon svítidla nejlepším měřítkem, jak posoudit kolik světla na rostliny z pěstebního osvětlení dopadá. Skutečné měřítko výkonu svítidla spočívá v množství světelné energie, které rostlinám dodá výměnou za spotřebovanou elektřinu.

PAR (photosynthetically active radiation) je zkratka pro fotosynteticky aktivní záření, tedy světlo takových vlnových délek, které rostliny využívají při fotosyntéze. Fotosynteticky aktivní světelné spektrum přibližně odpovídá tomu viditelnému lidským okem (400-700 nanometrů). Nejúčinnější svítidla pro pěstovaní jsou taková, která nejefektivněji přemění dodanou elektrickou energii ve wattech (W) na nejvíce fotonů v PAR spektru měřeno v mikromolech (µmol). Zatímco nejúčinnější HPS pěstební svítidla vyzáří přibližně 1,4 až 1,8 µmol/W, nejlepší LED lampy dosahují téměř dvojnásobné účinnosti, a to až 2,8 µmol/W. K výrobě stejného množství fotonů v PAR je u nejmodernějších LED diod potřeba téměř o polovinu méně elektřiny než u HPS výbojek.

Lightspektrumpar

Každá vlnová délka v PAR spektru (barva světla) má na rostliny jiný účinek. Nejvýrazněji na růst rostlin působí světlo v červené a modré části spektra. Modré světlo stimuluje rostliny k rychlému růstu a tvorbě nových listů i stonků, což je pro ně důležité během vegetativní fáze růstu. Červené světlo podporuje kvetení a zrání a nutí je růst více do výšky. Rostliny však využívají všechny barvy světelného spektra, a to i mimo PAR. Kupříkladu na ozáření infračerveným a ultrafialovým světlem reagují zvýšenou tvorbou pryskyřice a sekundárních metabolitů. Obecně platí, že většina LED svítidel vyzařuje světlo v PAR spektru, ale najdete i specifické modely s UV a infračervenými vlnovými délkami.

Zohledněte kvalitu LED diod

Výrobci LED pěstebního osvětlení se rádi hovoří o kvalitě LED diod, které do svých svítidel instalují. LED diody jsou malé polovodičové čipy, které přeměňují elektrickou energii na světlo a zároveň určují jeho vlnovou délku. Kvalitní LED světla využívají diody o výkonu alespoň 3 W. Čím nižší výkon diody, tím nižší bude intenzita vyzařovaného světla. Standardem pro měření světelné účinnosti jsou mikromoly na jouly (μmol/J).

PPF (photosynthetic photon flux) je zkratka pro fotosyntetický fotonový tok, tedy množství fotosynteticky aktivních fotonů, které světelný zdroj vyzáří na jeden joule spotřebované elektrické energie. Někteří výrobci vyjadřují PPF také v mikromolech za sekundu (μmol/s). PPF u levných LED pěstebních lamp se pohybuje v rozmezí 0,8 až 1,5 μmol/J, zatímco kvalitní světla dosahují až dvakrát vyšší účinnosti.

Kromě (PPF) lze účinnost pěstebního světla vyjádřit i hustotou fotonového toku (PPFD). Tato metrika sleduje množství fotosynteticky aktivních fotonů dopadajících na určitý povrch za sekundu (μmol/m2/s). Čím starší jsou rostliny, tím více světla jsou schopny snášet a efektivně využít při fotosyntéze.

  • PPFD pro sazenice: 200 až 400 µmol/s/m²
  • PPFD pro rostliny ve fázi vegetativního růstu: 400 až 600 µmol/s/m²
  • PPFD pro fázi kvetení 600 až 1000 µmol/s/m²
  • Pokud používáte CO₂: až 1 000 µmol/s/m² v období růstu a až 1 500 µmol/s/m² v období květu.

Na co ještě nezapomenout při výběru LED pěstebního osvětlení

Kromě technických parametrů hrají roli při výběru toho správného osvětlení pro vaši pěstírnu ještě další faktory. V ideálním případě by měla být intenzita osvětlení stejná po celé pěstební ploše, kterou máte k dispozici. Kupříkladu Maxibright Daylight PRO Full Spectrum LED o příkonu 300 W pokryje pěstební plochu o rozměrech 1x1 metr. Pěstební světlo SANlight EVO 3-60 s příkonem 200 W pokryje pouze plochu 0,6x0,6 metru a pro středně velké stany je lepší využít dva modely tohoto typu najednou.

Dalším aspektem je úhel, pod jakým světlo na rostliny z LED diod dopadá. Čím širší úhel tím větší plochu LED diody osvětlí, ale zároveň se sníží intenzita a prostupnost světla. Standardem pro většinu pěstebních světel jsou LED diody s vyzařovacím úhlem 120°. Doplňkové funkce, jako je stmívání, externí ovládání nebo možnost úpravy spektra, jako nabízí SunPro Sunfather 610 W, nejsou sice nutností, ale dokážou pěstiteli usnadnit život.

Naším posledním je, abyste před nákupem pěstebních svítidel vždy brali v potaz poměr mezi cenou a kvalitou. Přestože nejlevnější vybavení se může jevit jako velká úspora, mnohdy nabízí nižší životnost a zastaralou technologii a z dlouhodobého hlediska se nevyplatí.

Tápete při výběru vybavení pro indoor pěstování? V Higarden vám kryjeme záda! Navštivte náš blog o pěstování nebo se obraťte na naše odborné prodejce.