Ako vybrať LED osvetlenie na pestovanie: watty, PPFD a veľkosť stanu
Správne LED osvetlenie vyberáte podľa plochy, ktorú má osvetliť, nielen podľa wattov na obale. V článku zistíte, čo znamenajú PPF, PPFD, µmol/J a DLI, koľko svetla potrebujú paradajky, chilli alebo šaláty, aký príkon zodpovedá vášmu stanu a podľa čoho posúdiť spektrum, výšku zavesenia a stmievanie. Na konci nájdete porovnávaciu tabuľku konkrétnych LED svietidiel podľa veľkosti stanu.
Začnite veľkosťou stanu
Výrobcovia pestovateľských LED uvádzajú pri každom svietidle odporúčanú plochu, napríklad 80 × 80 cm alebo 1,2 × 1,2 m. Práve plocha je prvý údaj, podľa ktorého sa rozhodujete:
- Zmerajte vnútorný rozmer stanu alebo plochy, ktorú chcete osvetliť.
- Vyberte svietidlo, ktoré výrobca odporúča pre túto plochu. Príliš malé svietidlo nemusí dostatočne osvetliť okraje; výkonnejší model môžete podľa potreby stmievať. Rozhodujú rozloženie PPFD a požadované DLI.
- Až potom porovnávajte účinnosť, spektrum a výbavu (stmievanie, riadenie, krytie).
Pri svietidlách v našej porovnávacej tabuľke nižšie vychádza príkon pri plnom výkone väčšinou na 280–420 W na m² pestovateľskej plochy. Pri najmenšom stane s rozmermi 60 × 60 cm je to viac, napríklad SANlight EVO LED Set 60 má 200 W na 0,36 m². Výrobca pri tejto malej súprave odporúča stmievanie, pretože plný výkon môže byť najmä pre mladé rastliny príliš vysoký. Watty sú však len hrubým vodidlom. To, koľko svetla svietidlo vyrobí z wattov, určuje jeho účinnosť.
PPF, PPFD, µmol/J a DLI: čo znamenajú
Tradičné pásmo fotosynteticky aktívneho žiarenia (PAR) je 400–700 nm. Pre fotosyntézu v kombinácii s týmto svetlom môžu byť užitočné aj dlhšie vlnové dĺžky, pozrite si časť o far-red. Pri pestovateľských svetlách preto nehľadajte lúmeny ani luxy, ale tieto údaje:
| Údaj | Čo znamená |
|---|---|
| PPF (µmol/s) | Látkové množstvo fotónov v pásme PAR, ktoré svietidlo vyžiari za sekundu. Vyjadruje sa v mikromoloch za sekundu, nie vo wattoch. |
| PPFD (µmol/m²/s) | Koľko mikromolov týchto fotónov dopadne za sekundu na 1 m² v mieste, kde sa nachádzajú rastliny. Meria sa PAR metrom a závisí od výšky zavesenia. |
| Účinnosť (µmol/J) | Koľko mikromolov fotónov v uvedenom spektrálnom pásme svietidlo vyžiari na 1 joule spotrebovanej elektriny. Porovnávajte celé svietidlo vrátane zdroja a rovnaké spektrálne pásmo. |
| DLI (mol/m²/deň) | Denný súčet svetla na 1 m². Spája intenzitu (PPFD) a dĺžku svietenia. |
Pre konštantné alebo časovo priemerné PPFD počas svietenia platí prepočet: DLI = PPFD × počet hodín svietenia × 3600 / 1 000 000. Naopak, vypočítate, aké priemerné PPFD potrebujete: PPFD = DLI × 1 000 000 / (hodiny × 3600).
Koľko svetla rastliny potrebujú
Odporúčania univerzít sa zvyčajne uvádzajú ako DLI. Priemerné PPFD v tabuľke sme z nich vypočítali pre 16 hodín svietenia denne. Hodnoty berte orientačne, líšia sa podľa odrody, teploty a ďalších podmienok.
| Plodina a fáza | DLI (mol/m²/deň) | PPFD pri 16 h (µmol/m²/s) | Zdroj |
|---|---|---|---|
| Sadenice šalátu a uhoriek | 10–15 | 174–260 | Purdue University |
| Sadenice paradajok a paprík | 15–20 | 260–347 | Purdue University |
| Hlávkový šalát v hydroponii s dobrým prúdením vzduchu | 17 | 295 | Cornell University |
| Plodiace paradajky, papriky a uhorky | aspoň 15, ideálne viac ako 20 | aspoň 260, ideálne viac ako 347 | Michigan State University |
Pri šaláte Cornell podmieňuje DLI 17 dobrým prúdením vzduchu k rastúcim listom. Bez neho odporúča nižšie DLI 13–14, pretože rýchly rast môže viesť k okrajovej nekróze mladých listov (tipburn) v dôsledku nedostatočného zásobovania rastového vrcholu vápnikom. Viac svetla teda nie je vždy lepšie. Plodová zelenina, ako sú paradajky a chilli, naopak znesie a využije viac svetla. Pestovanie chilli pod lampou podrobne opisujeme v článku Ako pestovať chilli papričky pod umelým osvetlením.
Koľko wattov LED na stan: porovnávacia tabuľka
V tabuľke sú LED svietidlá z našej ponuky zoradené podľa orientačnej odporúčanej plochy. Príkon, tok a účinnosť preberáme z katalógových podkladov; pri rade Varidrive sú údaje overené iba v ponuke Higarden. Odporúčaná plocha sama osebe neurčuje vhodnosť pre konkrétnu plodinu: porovnajte aj PPFD, dobu svietenia a DLI. Pri SANlight označuje hviezdička tok v širšom pásme 400–780 nm a účinnosť vypočítanú ako tok delený príkonom celého svietidla. Výrobcom uvádzaná modulová účinnosť nad 3 µmol/J sa týka LED modulov, nie celého svietidla. Tieto hodnoty preto nemožno priamo porovnávať s PPF a účinnosťou pre PAR 400–700 nm.
Orientačný príkon podľa tabuľky:
Stĺpec „Tok na m²“ predstavuje deklarovaný fotónový tok svietidla vydelený plochou stanu. Nie je to meranie PPFD: nezohľadňuje geometriu svietidla, straty ani odrazy od stien. Pri Lumatek ATS 200W PRO vychádza tento podiel na 794 µmol/m²/s, zatiaľ čo katalóg výrobcu uvádza priemerné PPFD približne 511 µmol/m²/s vo výške 40 cm pri nulovom odraze od stien a plnom výkone. Pri ATS 300W PRO je podiel 816 a katalógový priemer približne 572 µmol/m²/s za rovnakých podmienok. V týchto dvoch príkladoch ide približne o 64–70 % jednoduchého podielu; nejde o univerzálny prepočítavací koeficient pre iné inštalácie.
| Stan (plocha) | LED svietidlo | Príkon | Fotónový tok (µmol/s) | Účinnosť (µmol/J) | Tok na m² |
|---|---|---|---|---|---|
| 60 × 60 cm (0,36 m²) | SANlight EVO LED Set 60 | 200 W | 545* | 2,73* | 1514 |
| 60 × 120 cm (0,72 m²) | Lumatek Zeus 300W PRO 3.1 | 312 W | 965 | 3,1 | 1340 |
| 80 × 80 cm (0,64 m²) | Maxibright Daylight PRO 200W | 200 W | 500 | 2,5 | 781 |
| Lumatek ATS 200W PRO | 208 W | 508 | 2,5 | 794 | |
| SANlight EVO LED Set 80 | 265 W | 725* | 2,74* | 1133 | |
| 100 × 100 cm (1,00 m²) | Maxibright Daylight PRO 300W | 300 W | 750 | 2,5 | 750 |
| Lumatek ATS 300W PRO | 310 W | 816 | 2,7 | 816 | |
| Maxibright Varidrive 360W (0,8 × 0,8 až 1,2 × 1,2 m) | 360 W | 1040 | 2,89 | 1040 | |
| SANlight EVO LED Set 100 (2 svietidlá) | 400 W | 1090* | 2,73* | 1090* | |
| 120 × 120 cm (1,44 m²) | Lumatek Zeus 465W PRO 3.1 | 475 W | 1450 | 3,1 | 1007 |
| SANlight EVO LED Set 120 (2 svietidlá) | 530 W | 1450* | 2,74* | 1007 | |
| 150 × 150 cm (2,25 m²) | Lumatek Zeus 600W PRO 3.1 | 640 W | 1990 | 3,1 | 884 |
| SANlight EVO LED Set 150 (2 svietidlá) | 680 W | 1830* | 2,69* | 813 | |
| Maxibright Varidrive 3.0 720W (1,2 × 1,2 až 1,5 × 1,5 m) | 720 W | 2160 | 3,0 | 960 |
Pre väčšie plochy možno použiť viac menších svietidiel alebo kilowattový model, napríklad Lumatek Zeus 1000W PRO EVO 3.1 (1025 W, PPF 3125 µmol/s) pre plochu 1,5 × 2,0 m. Ďalšie modely nájdete v kategóriách Lumatek LED, SANlight LED, Maxibright LED a v celej kategórii LED pestovateľské osvetlenie.
Súpravy SANlight EVO v tabuľke pre plochy od 1 × 1 m používajú dve svietidlá. Podľa výrobcu ich rozmiestnenie a naklonenie umožňuje rovnomernejšie osvetlenie; konkrétny výsledok závisí od inštalácie.
Účinnosť µmol/J: prečo sa oplatí
Účinnosť rozhoduje o tom, koľko zaplatíte za elektrinu pri rovnakom množstve svetla. Na porovnanie:
- Výbojky HPS: najúčinnejšie dvojpäticové (double-ended) svietidlá HPS dosahovali v meraní Nelsona a Bugbeeho z roku 2014 približne 1,7 µmol/J. Staršie referenčné svietidlo s veľkou skrutkovacou päticou a magnetickým predradníkom malo 1,02 µmol/J; táto hodnota neplatí pre všetky svietidlá HPS.
- Minimum na certifikáciu: program DesignLights Consortium (DLC) vo verzii 4.0 vyžaduje deklarovanú účinnosť aspoň 2,5 µmol/J v pásme 400–700 nm. Verzia 3.0 mala hranicu 2,3 µmol/J. Ide o podmienku zaradenia do zoznamu DLC, nie o všeobecnú povinnosť pre svietidlá predávané v ČR.
- Katalógová účinnosť LED: pri Lumatek, Maxibright Daylight PRO a Varidrive tabuľka uvádza 2,5–3,1 µmol/J podľa podkladov dodávateľov. Katalógové hodnoty nemusia presne zodpovedať podielu uvedeného PPF a príkonu, napríklad pri ATS 200W PRO vychádza 508 / 208 približne na 2,44 µmol/J. Pri SANlight je uvedený výpočet pre širšie pásmo označený hviezdičkou.
- Technologický odhad z roku 2020: Kusuma, Pattison a Bugbee odhadli pre vtedajšiu technológiu svietidiel s bielymi a červenými diódami dosiahnuteľnú hranicu približne 3,4 µmol/J. Ochranná optika proti vode a vlhkosti ju podľa autorov znižuje približne o 10 %. Nejde o univerzálny fyzikálny limit všetkých LED.
Príklad: na tok 1990 µmol/s, ktorý má Lumatek Zeus 600W PRO 3.1, potrebuje svietidlo s účinnosťou 3,1 µmol/J približne 642 W. Pri 2,5 µmol/J by to bolo približne 796 W a pri 1,7 µmol/J približne 1171 W. Rozdiel platíte každý deň svietenia a vyšší príkon znamená aj viac tepla v stane. Porovnanie starších výbojok a LED nájdete v článku Pestovanie pod umelým osvetlením: HPS vs. LED.
Spektrum: plné spektrum, červená a far-red
Katalógové podklady svietidiel v tabuľke uvádzajú plné spektrum na rast aj kvet. Výmena zdroja svetla medzi týmito fázami preto zvyčajne nie je potrebná. Napríklad Lumatek ATS PRO kombinuje biele, červené a far-red diódy.
- Far-red (700–750 nm): nachádza sa tesne za hranicou PAR. Podľa práce Zhen, van Iersel a Bugbee (2021) prispievajú far-red fotóny v kombinácii s bežným svetlom k fotosyntéze porastu rovnako ako fotóny PAR, a to až do podielu približne 30 % fotónov. Autori preto navrhujú rozšírené pásmo 400–750 nm (ePAR). Far-red obsahujú napríklad svietidlá Maxibright Daylight PRO a Lumatek ATS PRO.
- Doplnkové lišty: Lumatek ponúka k svietidlám Zeus samostatné lišty far-red a UV. Podľa výrobcu sa far-red lišta používa vo vegetačnej fáze a na začiatku kvitnutia, UV lišta na konci kvitnutia.
- Dosvetľovanie spodných poschodí: zabezpečujú ho samostatné lišty pod korunou rastlín, pozrite si článok Ako vybrať LED pre under canopy a inter-canopy.
Na malé plochy so sadenicami, bylinkami a Microgreens môžu stačiť slabšie lišty a panely, ak zabezpečia potrebné PPFD a DLI. Podrobnejšie o nich píšeme v článku Vyberáme osvetlenie na pestovanie Microgreens.
Výška zavesenia a rovnomernosť
Čím vyššie svietidlo visí, tým väčšiu plochu osvetlí, ale intenzita na rastlinách bude nižšia. Vzdialenosť aj stmievanie nastavte podľa odporúčaní výrobcu a merania PPFD; vyššiu intenzitu v neskoršej fáze nemusíte riešiť iba spustením panela nižšie.
- Začnite podľa návodu výrobcu. Odporúčané vzdialenosti sa líšia podľa modelu a fázy.
- Overte to meraním. Skutočné PPFD na úrovni listov zmeria PAR meter, napríklad Apogee SQ-520 alebo Maxibright PAR Meter. Merajte uprostred aj v rohoch.
Konkrétnym vzdialenostiam sa venuje článok Ako vysoko zavesiť pestovateľské svetlá.
Stmievanie a riadenie
Stmievanie vám umožní používať rovnaké svietidlo pre sadenice aj úplne vzrastnuté rastliny a ušetriť elektrinu tam, kde rastliny plný výkon nevyužijú.
- Stupňovité stmievanie: Lumatek ATS a Zeus majú priložený 0–10V stmievač so stupňami vypnuté, 25, 50, 75 a 100 %. Maxibright Daylight PRO má diaľkový stmievač 25/50/75/100 %, Varidrive integrovaný stmievač 25–100 %.
- Riadiace jednotky: cez kompatibilné riadiace rozhranie pripojíte jednotku, napríklad Maxibright Universal Lighting Controller 0-10V. Podľa produktového opisu časuje svietenie, simuluje východ a západ slnka a dokáže svietidlá stlmiť pri prehriatí. Samotný tvar konektora RJ kompatibilitu nezaručuje; rad Daylight používa systém iLink a príslušný ovládač Daylight. Ďalšie modely nájdete v kategórii riadiace jednotky.
- Časovač: pri výkonných LED s integrovaným driverom odporúčame riadiť svietenie cez controller (pozrite si opis svietidiel Lumatek Zeus). Ak použijete časovač, jeho zapojenie aj spínacia schopnosť musia zodpovedať návodu a nábehovému prúdu drivera. Nábehový prúd treba overiť aj pri svietidlách s výkonom pod 600 W; samotný údaj o príkone nestačí.
Výkonnejšie LED zohrievajú stan. Pri výbere svetla preto počítajte aj s vetraním, pozrite si článok Vysoké teploty pri pestovaní v interiéri.
Časté otázky
Koľko wattov LED potrebujem do stanu s rozmermi 100 × 100 cm?
Svietidlá, ktoré výrobcovia odporúčajú pre plochu 1 × 1 m, majú v našej tabuľke príkon 300–400 W, napríklad Maxibright Daylight PRO 300W (750 µmol/s) alebo SANlight EVO LED Set 100 (1090 µmol/s). Porovnávajte najmä PPF a účinnosť, nielen watty.
Je lepšie jedno silné svetlo alebo dve menšie?
Obe riešenia fungujú, ak svietidlo pokrýva celú plochu. Podľa výrobcu SANlight môžu dve vhodne rozmiestnené a naklonené svietidlá zlepšiť rovnomernosť. Zavesenie a kabeláž bývajú pri jednom svietidle zvyčajne jednoduchšie.
Stačí plné spektrum na rast aj kvet?
Áno. Podľa katalógových podkladov sú svietidlá v tabuľke určené na rast aj kvet; intenzitu prispôsobte plodine a fáze vývoja. Doplnkové far-red alebo UV lišty sú voliteľné.
Ako zistím, koľko svetla rastliny skutočne dostávajú?
Zmerajte PPFD PAR metrom vo výške horných listov, uprostred aj v rohoch stanu. Z priemeru a počtu hodín svietenia vypočítate DLI a porovnáte ho s odporúčaním pre svoju plodinu.
Oplatí sa drahšia LED s vyššou účinnosťou?
Vyššia účinnosť znižuje prevádzkovú spotrebu, návratnosť však závisí aj od obstarávacej ceny, dĺžky svietenia a ceny elektriny. Pri rovnakom spektrálnom pásme a rovnakom dodanom množstve fotónov potrebuje svietidlo s účinnosťou 3,1 µmol/J približne o pätinu menej elektriny než svietidlo s účinnosťou 2,5 µmol/J a pri rovnakom umiestnení zdroja zvyčajne produkuje menej tepla.
Vyberte LED pre svoj stan
Zmerajte plochu, vyberte svietidlo v príslušnom riadku tabuľky a skontrolujte účinnosť a stmievanie. Celú ponuku nájdete v kategórii LED pestovateľské osvetlenie, najvýkonnejšie modely v kategóriách Lumatek Zeus, SANlight EVO a Maxibright Varidrive. Ak si nie ste istí, napíšte nám alebo sa zastavte v jednej z našich predajní, radi vám poradíme s výberom zostavy.