V pátek 23.7.2021 bude prodejna otevřena pouze od 9:00 do 12:00 z důvodu inventury. Omlouváme se za komplikace! higarden.cz

EC

Je hodnota elektrické vodivosti, která je při pěstování velmi důležitá. EC určuje poměr živin přijímaných rostlinou, a proto je důležité ho pravidelně kontrolovat. K měření EC používáme tzv. EC metry. Obecně platí, že čím vyšší hodnota EC, tím více živin se v roztoku nachází. Pěstitel musí znát optimální potřebnou hodnotu EC pro rostliny a kontroloval pomocí EC metru koncentraci hnojiv v živném roztoku. Je důležité, aby voda stékající z rostliny měla na závěr EC v hodnotě čisté vody. Často je to však velice těžké dosáhnout. Tímto způsobem lze jednoduše dosáhnout optimálního množství živin pro správný vývoj rostliny. Před každým zalitím je důležité zkontrolovat obsah EC v daném roztoku a následně po vytečení přebytečné vody z květináče i EC kapaliny, která nám vytekla. Obě tyto hodnoty se pak dají jednoduše porovnat a podle toho buď hodnotu EC různými přípravky v zálivce zvýšit nebo snížit.

Některé rostliny potřebují nižší obsah živin, jako jsou mladé a mateční rostliny, ale u jiných tento nízký obsah může vést k nedostatku příjmu živin. Vysoké hodnoty EC představují vysokou koncentraci živin, která také může v některých případech způsobit popálení či zakrnění kořenové soustavy rostliny a její následný úhyn. 


Pokud je EC vytékajícího roztoku vyšší, než hodnota EC vlitá do substrátu s rostlinou je pěstovaná rostlina přehnojená. V této chvíli je důležité snížit EC zálivky a zvýšit její přísun tak, aby se hodnota vytékajícího EC dostala na námi požadovanou kvalitu. V případě, že EC roztoku vytékající z rostliny má  menší hodnotu, než EC zálivky, je nutné zvýšit přísun živin (hnojiva).

optimální EC pro mladé a mateční rostliny  0.6 – 1.2 
optimální EC pro starší a větší rostliny  1.2 – 2.5