Enzymy

Co jsou to ty enzymy a jakým způsobem jsou našim rostlinám vlastně užitečné? To je z botanického pohledu poměrně rozsáhlé téma, které jsme pro vás a pro potřeby domácího zahradničení zredukovali do podoby následujících řádků.

Pod pojmem enzymy není lehké představit si konkrétní formu života, protože se jedná o velmi složitý soubor živých mikroorganismů s vlastním chemickým vzorcem. Jednoduše řečeno, enzymy, o kterých bude řeč v tomto článku, urychlují reakce živých organismů.

Pokud bychom to chtěli vyjádřit poněkud odborněji, tak v rostlinách působí jako katalyzátory biochemických reakcí a látkové přeměny. Mají zkrátka schopnost přeměňovat složité molekuly na jednodušší, a tudíž i snáze vstřebatelné pro rostlinu.

image1_8

Co si pod tím představit v pěstitelské praxi? Představte si například odumřelé kořeny, které se jako mávnutím kouzelného proutku přemění za přítomnosti klíčových enzymů na minerály a jednoduché cukry.

Normálně platí odumírání starých kořenů za jedno z hlavních rizik pro kořenový systém rostlin, neboť zde dává vzniknout prostředí, ve kterém se dobře daří nejrůznějším patogenům, hnilobě, toxickým látkám, anebo nebezpečným plísním...

Působením enzymů se však z mrtvých zbytků kořenů rázem stávají látky s výraznou nutriční hodnotou, které rostlina ráda využije ke své výživě, ať už při stavbě těla, anebo jako rychlý zdroj energie. Výsledkem působení enzymů bývají kromě minerálů a jednoduchých cukrů také tuky a proteiny. Jednotlivé látky se pojí se specifickými enzymy, které jsou pro štěpení jiných látek již zcela nepoužitelné. Právě proto jsou pro každého growera nenahraditelná komplexní enzymatická hnojiva, která představují jasnou odpověď na otázku, jak důležité enzymy rostlinám efektivně dodat.

Kvalitní enzymatické přípravky současně regenerují mikroorganismy v kořenovém prostředí a jejich složení se stará o jeho rovnováhu, aby měly vaše bylinky optimální zázemí k růstu i tvorbě květů. Enzymová přísada k základní výživě se tak dá pojmenovat i jako čistič či recyklovač pěstebního média.

Jedním z nejoblíbenějších enzymatických přípravků s obsahem vitamínů, výtažků z pouštních rostlin, ale hlavně více než 12 rozdílných druhů enzymů je enzymatický přípravek vhodný prakticky pro všechny druhy rostlin s příznačným názvem Cannazym.

image2_5

Na bázi enzymů byla vyvinuta speciální doplňková hnojiva jako třeba Enzymes+, která dobře znají zkušenější pěstitelé a zahrádkáři, neboť toto doplňkové hnojivo je stoprocentně organické a zajišťuje jejich rostlinám lepší imunitu, vyšší příjem kyslíku i zdravé půdní prostředí plné aktivních půdních mikroorganismů, které rostlinný vývoj významně podporují. Ještě vyšší výnosy a dechberoucí úrodu pak přináší kombinace s kořenovým stimulátorem a univerzálním rostlinným stimulátorem pro růst i květ od stejného výrobce.

Tolik v kostce k vysvětlení odpovědi na časté otázky našich čtenářů, jak, proč a v jaké podobě vám správné enzymy dopomůžou k lepší úrodě. Pokud byste se nás chtěli zeptat na více podrobností či poradit s výběrem enzymatického hnojiva, jsme tady pro vás na známé adrese info@higarden.cz.

- Plagron Pure Zym
- Cannazym
- Gold Label Enzyme
- Enzymes+ (Advanced Hydroponics)
- Kořenový stimulátor + stimulátor růstu a květu (Advanced Hydroponics)