Koupit ventilátor s regulací nebo bez?

V pěstebním cyklu se Vám mění podmínky ve stanu a není jednoduché nastavit ventilátor tak, aby běžel optimálně. Už jen proto, že po zapnutí světel máte ve stanu relativní zimu. Máte-li fixně nastavený výkon ventilátoru, trvá déle, než se stan zahřeje a zároveň nejste schopni teplotu přesně ovlivnit. Teplota tak není vždy optimální, jelikož se mění i okolní podmínky a můžete přitahovat teplejší nebo naopak studenější vzduch, na což regulátor bez regulace nebo s fixní regulací nemůže reagovat.

Máte-li ventilátor s regulací, případně regulovaný externím regulátorem s termostatem, získáte možnost ovlivnit teplotu ve stanu tak, aby byla vždy optimální a tím získáte optimální výnos.

Drobnou výhodou také bude nižší účet za elektřinu, jelikož ventilátor nepoběží vždy naplno. V případě, že teplota klesne pod Vámi zvolenou, klesnou otáčky na Vámi zvolené minimum. Ve chvíli, kdy je třeba, se ventilátor opět zažehne do chodu.

Primaklima s regulací

Zvolíte-li regulaci s hysterezí, zajistíte stabilní tok vzduchu a nízké změny teploty ve stanu. Jelikož regulátor nereaguje na změny teploty stylem zapnuto-vypnuto, ale reaguje při mírném zvýšení teploty mírným zvýšením otáček tak, aby tuto změnu kompenzoval. Bude-li teplota nadále růst, znovu zvýší výkon až do maximálního výkonu ventilátoru. (K čemuž by nemělo v praxi docházet, jelikož v tom případě by byl Váš ventilátor nedostatečně výkonný nebo přivádíte velmi teplý vzduch a nepomůže Vám žádný ventilátor.) Tím pádem se bude teplota v pěstebním stanu/místnosti pohybovat ještě blíže Vámi zvolené optimální hodnotě a dovedete ji tak efektivně ovlivňovat.

V dalším článku se podíváme na rozdíl mezi axiálním a radiálním ventilátorem.

Poradili jsme? Máte dotaz? Napište nám na info@higarden.cz