Koupit ventilátor s regulací nebo bez?

V pěstebním cyklu se Vám mění podmínky ve stanu a není jednoduché nastavit ventilátor tak, aby běžel optimálně. Už jen proto, že po zapnutí světel máte ve stanu relativní zimu. Máte-li fixně nastavený výkon ventilátoru, trvá déle, než se stan zahřeje a zároveň nejste schopni teplotu přesně ovlivnit. Teplota tak není vždy optimální, jelikož se mění i okolní podmínky a můžete přitahovat teplejší nebo naopak studenější vzduch, na což regulátor bez regulace nebo s fixní regulací nemůže reagovat.

Máte-li ventilátor s regulací, případně regulovaný externím regulátorem s termostatem, získáte možnost ovlivnit teplotu ve stanu tak, aby byla vždy optimální a tím získáte maximální výnos.

Drobnou výhodou také bude nižší účet za elektřinu, jelikož ventilátor nepoběží vždy naplno. V případě, že teplota klesne pod Vámi zvolenou, klesnou otáčky na Vámi zvolené minimum. Ve chvíli, kdy je třeba, se ventilátor opět zažehne do chodu.

Primaklima s regulací

Zvolíte-li regulaci s hysterezí, zajistíte stabilní tok vzduchu a nízké změny teploty ve stanu. Jelikož regulátor nereaguje na změny teploty stylem zapnuto-vypnuto, ale reaguje při mírném zvýšení teploty mírným zvýšením otáček tak, aby tuto změnu kompenzoval. Bude-li teplota nadále růst, znovu zvýší výkon až do maximálního výkonu ventilátoru. (K čemuž by nemělo v praxi docházet, jelikož v tom případě by byl Váš ventilátor nedostatečně výkonný nebo přivádíte velmi teplý vzduch a nepomůže Vám žádný ventilátor.) Tím pádem se bude teplota v pěstebním stanu/místnosti pohybovat ještě blíže Vámi zvolené optimální hodnotě a dovedete ji tak efektivně ovlivňovat.

Tip! Pokud používáte pachový filtr, vždy volte pachový filtr se stejnou nebo vyšší kapacitou, než je maximální výkon vašeho ventilátoru. Nehrozí pak, že filtr nebude "stíhat". Zároveň daným filtrem nebudete omezovat maximální ventilátor více než je nutné a získáte tak z ventilátoru maximum.

V dalším článku se podíváme na rozdíl mezi axiálním a radiálním ventilátorem.

Poradili jsme? Máte dotaz? Napište nám na info@higarden.cz