Pěstování venku - Tipy do začátku

Plánujete pěstovat rostliny na venkovních prostorách? Pojďme si společně zodpovědět několik zásadních otázek a učinit první kroky k vytvoření plánu pro založení porostu.

S dobrým plánem, v malém měřítku

Pokud věci dobře naplánujete, pěstování venku se Vám může v mnohém vyplatit a může být i zábava. Nejprve by bylo dobré opatřit si vybavení, které budete v rámci pěstitelského projektu potřebovat.

Následně si odpovězte na následující otázky:

  • Jaké rostliny chcete pěstovat? Bude nutné si opatřit semena či řízky daného druhu – tyto materiály pro založení porostu si můžete opatřit v rámci specializovaných obchodů nebo objednat na webu.
  • Budete pěstovat na otevřeném území (na poli, atd.) nebo v květináčích? Oba způsoby mají své výhody i nevýhody. Na tuto otázku je však nezbytně nutné si odpovědět, co nejdříve. Způsob pěstování totiž určí potřeby a nástroje, které budete ke kultivaci porostu potřebovat. Například pěstujete-li rostliny od semínka, bude vhodné nejprve nechat osivo vyklíčit v boxu určenému k těmto účelům a klíčence následně přesadit do větších květináčů až do doby, kdy budou připraveni opustit pohodlí domova (vnitřních prostor) a přesunout se do venkovních prostor (záhon, atd.).
  • Už víte, kam rostliny zasadíte? Pro pěstování v otevřeném terénu je lokace zásadní – později již nebude možné rostliny bez újmy přesunout. Při pěstování v květináčích, se s tímto problémem potýkat nebudete. Na druhou stranu limitovaný prostor květináče limituje i maximální vzrůst rostliny. Místo pro založení porostu by mělo mít dobrý přístup ke slunečnímu svitu a nemělo by být složité jej držet vlhké. Při pěstování v květináči bude zase nezbytně nutné chránit rostliny (alespoň v počátcích) proti silnému větru. Situace se mění na konci fáze kvetení, kdy vítr zamezuje vzniku plísní na plodech pěstované plodiny.