V pátek 23.7.2021 bude prodejna otevřena pouze od 9:00 do 12:00 z důvodu inventury. Omlouváme se za komplikace! higarden.cz

Základní hnojiva - Co koupit do začátku?

Základní hnojiva jsou hnojiva, které obsahují základní živiny NPK (N - Dusík, P - Fosfor, K - Draslík). Pro období růstu je potřeba rostliny jiná, než pro období květu, a proto se obvykle používají dvousložková hnojiva. Jedna láhev obvykle nazvaná Grow, nebo jako První složka je pro obdob růstu rostliny a obsahuje méně fosforu a draslíku, než složko Bloom (květ) nebo druhá složka která obsahuje vyšší poměr Fosforu a draslíku. Můžete se také setkat s dnes již zastaralým modelem třísložkového hnojiva, který stále používá léty prověřený Advanced Hydroponics, Která kromě Grow a Bloom složky využívá ještě třetí, nazvanou Micro, která se přidává ve všech Fázích rostliny. Výrobce tím oddělil univerzální část do samostatné lahve, která v určitých případech může dávat smysl pokročilým a expertním uživatelům, jelikož si mohou lépe regulovat poměr NPK v různých fázích rostliny. 

Základní hnojiva mohou obsahovat pouze složky NPK, ale obvykle obsahují i nějaké dodatečné enzymy a vitamíny, které zajišťují zdravější vývoj rostliny. Lze najít i výrobce, jako například Jungle Indabox, který do dvou základních složek integroval všechny možné doplňky a k základním hnojivům lze dokoupit pouze květový booster. Všechy vitamíny, enzymy, kořenové stimulátory, a další případné doplňky jsou obsaženy již v základních složkách, a není tak nutné, řešit již nic dalšího. Velkou výhodou toto řešení je jednoduchost použití, neumožňuje však pružně reagovat na možné obtíže při pěstování, či využít plného potenciálu, dodáním chybějící složky. Proto většina výrobců prodává různé doplňky a stimulátory zvlášť a dává tak pěstitelům volnost. 

Je také důležité zmínit, že žádný stimulátor (booster) není sám o sobě náhradou základního hnojiva a vždy je nutné ho používat společně se základním hnojivem, aby bylo dosaženo kýženého výsledku. 

Výběrem základního hnojiva obvykle vybíráte mezi organickými hnojivy a minerálními hnojivy. Organická hnojiva pocházejí čistě rostlinného a živočišného původu. Tyto hnojiva bývají dražší, a vyváží to v chuti výsledných plodů. Organická hnojiva lze také používat pouze v půdě. Chcete-li pěstovat v kokosu nebo v hydroponickém systému, musíte použít minerální hnojiva, která se ve vodě nekazí na rozdíl od organických hnojiv. 
Velká část výrobců rozlišuje hnojiva pro půdu, pro kokos a pro hydroponický systém, někteří také rozlišují, zdali jde o pěstování doma (indoor), nebo venku (outdoor), přičemž většina hnojiv je určena pro pěstován doma a hnojiva speciálně pro venkovní (outdoor) pěstování mají tuto informaci vždy uvedenu v názvu nebo v popisu produktu.

Pokud tedy víte, v čem chcete rostlinu pěstovat, vyberte podle toho odpovídající řadu hnojiv. Většina výrobců nabízí různé Starters Packy, které obsahují vše potřebné, včetně různých doplňků. 
Jaké doplňky pro různé varianty Vám také prozradí dávkovací tabulky jednotlivých výrobců.