Jak pěstovat chilli papričky?

Přečtěte si vše, co potřebuje vědět o pěstování populárních pálivých papriček. Nejlepší na tom je, že vlastní chilli můžete pěstovat po celý rok, takže už pro něj nikdy nemusíte do obchodu. 

chilli-650004_1920

Pokud milujete chilli, ideálně hned několik odrůd najednou, stačí vám kompletní growbox s příslušenstvím a máte o pikantní úrodu vystaráno rovnou několikrát do roka. Pěstování chilli papriček je totiž snadné. Stačí se držet těchto osvědčených rad! 

Hnojivo z ČR 

 • Začněme výživou. V případě pěstování chilli papriček totiž máte možnost sáhnout po špičkových hnojivech značky Jungle Indabox, vyrobených v České republice, která jsou navíc díky produktové řadě Jungle GARDEN speciálně uzpůsobena přímo pro pěstování chilli papriček. Potřebujete základní hnojivo Garden BASE a k němu specializovanou složku, v případě hnojení chilli papriček G11. 
 • Náš TIP: Tento postup můžete využít i pro jiné oblíbené druhy bylinek, zeleniny, ovoce, ale i okrasných květin včetně růží. Vyberte si k většímu balení BASE složky pro pěstování citrusových plodů přes jahody či rajčata až po letní salát, špenát a řeřichu. 

Odrůda a pálivost 

 • Důležité je také zvolit vhodnou odrůdu, pokud ještě s pěstováním pálivých papriček zkušenosti nemáte. Začátečníkům v pěstování chilli papriček proto doporučujeme do startu méně pálivou odrůdu, která patří spíše k těm nenáročným (např.: Tabasco, Habanero Chocolate, Apache, Giallo, Serrano Balin). 
 • Zajímá vás, co ovlivňuje míru pálivosti jednotlivých druhů chilli papriček? Je to látka zvaná kapsaicin, jejíž koncentrace ovlivňuje pálivost dané odrůdy a podle pálivosti můžete odhadnout také čas do sklizně, neboť většinou platí, že čím pálivější druh, tím déle dozrává. 

chilli-2438001_1920

Péče o semínka a klíčky 

 • Nepoužívejte osivo starší než tři roky a semínka, která nezasadíte ihned po zakoupení skladujte v chladném a temném prostředí, kde panuje co nejnižší vlhkost. 
 • Naopak při samotném klíčení je vysoká vlhkost už maximálně žádoucí, stejně jako pokojová teplota a dostatečný přísun světla. 
 • Groweři nechávají semínka chilli nejprve naklíčit v rašelinových tabletkách Jiffy, Agra-Wool sadbovacích kostkách, které jsou vyrobeny ze zemní vlny – 100% přírodního materiálu, případně klasicky v sadbovacích kostkách Grodan z rockwoolu. Profi sadbovací médium, jako jsou tyto sadbovací kostky a Jiffy, vám na rozdíl od metod à la navlhčený ubrousek usnadní přesazení do substrátu a vaše úroda čerstvých chilli papriček bude hned od začátku předurčena k radostné sklizni. Klíčení, trvající několik týdnů, je totiž období, které je jednak doslova klíčené pro vitalitu budoucích plodů chilli a zároveň i nejvíce ošemetné z pohledu pěstitele. 
 • Další výhodou, kterou vám naklíčení dává, je také možnost selekce. Můžete si vybrat jen ty nejlepší rostliny, které z této fáze vzejdou a dále pěstovat už jen ten nejzdravější výběr z chilli papriček, na který soustředíte péči v podobě hnojiv a výživových doplňků. 
 • Mladou rostlinku chilli můžete přesadit do substrátu, jakmile vytvoří dva pravé lístky. Předtím vytvoří ještě dva děložní, takže se nenechte zmást a vyčkejte na ty pravé. 
 • Pokud pěstujete chilli papričky v outdoor prostředí, nepřesouvejte předpěstované chilli ven později než za měsíc, lépe však nejpozději alespoň měsíc a půl před posledními mrazíky. 
 • Minimální rozměr květináče pro pěstování jedné rostliny je v případě chilli papriček alespoň 10x10 cm. Doporučujeme vyzkoušet namísto levných plastových květináčů provzdušněné květináče, například HERCULES. 
 • Do substrátu přesazujte mladé rostlinky i se základem z rockwoolu nebo zemní vlny. To samé platí, pokud jste pro klíčení použili Jiffy. Pokud jste klíčili například na mokrém ubrousku nebo jinou metodou, pamatujte na to, že první kořínky jsou velmi citlivé a vyžadují při přesazování co nejopatrnější manipulaci. 

chili-pepper-1783761_1920

Od přesazení po sklizeň 

 • Jakmile se vám rostlinky uchytí, máte prakticky vyhráno a stačí jim dopřát optimální podmínky k růstu a tvorbě pálivých plodů, na kterých si za pár týdnů pochutnáte. Jsou to: 
 • SVĚTLO: 14 hodin světla a 10 hodin tmy. Možná jste si hned všimli, že tento poměr je v pěstitelské praxi poměrně atypický, proto tuto fotoperiodu nezapomeňte v případě chilli papriček dodržovat. 
 • ZALÉVÁNÍ: nejlepší úrodu získáte, budete-li chilli papričky zalévat vodou z reverzní osmózy. V případě vody z řadu nebo ze studny dbejte na to, aby byla voda dostatečně vlažná a odstátá. Ideální čas pro zalévání je ráno. Pozor také na přelití, chilli papričkám nejvíce svědčí půda s mírnou vlhkostí. V době dozrávání plodů již zálivku omezte a poslední týden před sklizní již do vody nepřidávejte žádné živiny. 

Doporučujeme tyto produkty: 

Doufáme, že vám tento článek pomůže při pěstování chilli papriček, ať už si na ně v závislosti a odrůdě a její míře pálivosti počkáte pár týdnů nebo měsíců. Pokud máte k chilli jakékoliv dotazy, rádi vám je zodpovíme na známé adrese info@higarden.cz. 

Co si přečíst dál: