Zahradníkův rok

Vypěstuje si doma klíčky nebo microgreens a zažeňte jarní únavu

První jarní paprsky již pomalu probouzejí přírodu ze zimního spánku a je nejlepší čas dopřát rozespalému tělu pořádnou dávku vitamínů, antioxidantů a minerálů v podobě šťavnatých microgreens a klíčků, které si sami vypěstujete. Že nevíte jak? Nezoufejte, s naším návodem na domácí klíčky a microgreens to hravě zvládnete.

I když tomu jejich nenápadný vzhled na první pohled nenasvědčuje, mladá zelenina, luštěniny nebo obiloviny v podobě klíčků či microgreens jsou vynikajícím zdrojem živin, vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších zdraví prospěšných látek. Některé druhy mají až 40krát vyšší živinovou hodnotu než plně vyvinuté rostliny a vědecká studie (Wojdyło,Nowicka) potvrdila, že:

  • klíčky mají účinnou antioxidační kapacitu, protože jsou bohaté na polyfenoly a kyselinu L-askorbovou
  • microgreens se vyznačují vysokým obsahem karotenoidů, chlorofylu a organických kyselin, a to bez jakýchkoliv cukrů
  • některé klíčky (brokolice, ředkvička, čočka) a microgreens (ředkvička, amarant, čočka) lze zařadit do každodenní stravy jako superpotraviny a funkční potraviny

Microgreens nebo klíčky, jaký je mezi nimi rozdíl?

Pojmy klíčky a microgreens se často zaměňují, ale jde o dvě různé kategorie rostlin. Při pěstování klíčků semínka pouze namáčíme ve vodě a sklízíme je ještě před tím, než se na nich objeví první lístky. Celý proces trvá obvykle zhruba týden a nebudete potřebovat pěstební substrát ani umělé osvětlení.

Microgreens rostou oproti klíčkům o něco déle, obvykle 7 až 21 dní po vyklíčení semen, což je dostatečně dlouhá doba, aby se na nich objevily první malé lístky. Na rozdíl od klíčků vyžadují microgreens k růstu zdroj světla i substrát, kam rostlinky uchytí své kořeny.  Zatímco klíčky můžete sníst celé včetně puknutého semínka, u microgreens jíme pouze nadzemní část, tedy stonky a mladé listy.

Jaké vybavení potřebuji na pěstování klíčků a microgreens?

Hlavními rozdíly mezi pěstování klíčků a microgreens je nutnost použití pěstebního substrátu a potřeba světla. Přestože se postup při pěstování klíčků a microgreens v lecčems liší, některé vybavení můžete použít pro oba účely, a také semena na pěstování i klíčků a microgreens jsou stejná.

NÁŠ TIP: Chcete si vypěstovat klíčky i microgreens zároveň, ale máte málo prostoru nebo nechcete investovat do nákupu dvou sad vybavení? Vyzkoušejte klíčící misku Mungo, ve které můžete pěstovat až tři druhy klíčků a microgreens najednou, a to bez použití pěstebního média.

Jak na klíčky

Nejjednodušší metodou na pěstování klíčků je rozprostřít propláchnutá semena ve mělké nádobě a pravidelně je prolévat vodou, dokud nevyklíčí.

  1. Semena nejprve zalijte studenou vodou a odstraňte všechny nečistoty, které vyplavou na povrch. Semena namáčejte 8-12 hodin (přes noc) nebo dokud slupky nezměknou.
  2. Všechnu vodu vylijte a nechte semena okapat na podmisce s drenáží.
  3. Semena rovnoměrně rozprostřete, vložte děrované plato na podmisku a semena nechte klíčit v lednici.
  4. Každý den semena propláchněte čistou studenou vodou a nechte znovu okapat, dokud nevyklíčí.

Pěstební vybavení na pěstování klíčků

Jak na microgreens

Při pěstování microgreens semena nenamáčíme, ale vyséváme rovnou do zvlhčeného pěstebního média. Tím mohou být rohože z minerální vlny nebo jiných materiálů či zahradnický pěstební substrát, který neobsahuje přidané živiny (například substrát pro výsev a množení, light-mix, kokosový substrát).

Microgreens také potřebují zdroj světla, můžete je pěstovat za oknem nebo využít pěstební LED světla na microgreens. Pokud zvolíte umělé osvětlení, je výhodnější pěstovat microgreens v growboxu, kde budou mít dokonalé podmínky pro růst a vy tak lépe využijete investovanou elektřinu.

  1. Vyplňte podmisku pěstebním médiem. Pokud používáte zeminu nebo podobný substrát, naplňte nádobu až po okraj a mírně udusejte.
  2. Zvlhčete substrát postřikovačem.
  3. Semena vysévejte velmi blízku u sebe, abyste se dočkali co nejbohatší úrody.
  4. Postavte pěstební nádobu na okno nebo pod pěstební LED svítidlo.
  5. Udržujte substrát vlhký, dokud nebude čas sklízet.

Pěstební vybavení na pěstování microgreens

Jak vybrat semena na pěstování klíčků a microgreens

Jako klíčky nebo microgreens se dá pěstovat řada jedlých druhů obilovin (ječmen, pšenice, kukuřice, oves, rýže) nebo luštěniny (čočka, hrách, cizrna, fazole). Pro pěstování klíčků a microgreens používejte pouze semena, která nebyla ošetřena pesticidy nebo jinými chemickými látkami.

Všechny klíčky a microgreens mají však společné to, že jsou nabité živinami a chutí, která vás svojí intenzitou rozhodně příjemně překvapí. Rozhodně se nebojte experimentovat a druhy rostlin střídat. Vyzkoušet můžete i různé směsi semen pro pěstování microgreens nebo naše praktické sady na pěstování microgreens pro začátečníky. Pro začátek přikládáme seznam našich nejoblíbenějších klíčků a microgreens.

 

 

Chilli papričky: Jak na klíčení a předpěstování

Na světě najdeme stovky různých odrůd chilli papriček lišících se pálivostí, tvarem, barvou i velikostí. Co ale mají všechny druhy chilli společné je, že jde o rostliny náročné na teplo s poměrně dlouhým pěstebním cyklem. Pokud je tedy chceme pěstovat v našich podmínkách venku, je důležité začít včas a předpěstovat je uvnitř. Poradíme vám, jak na to!

Mnoho z nás si chilli papričky oblíbilo kvůli jejich pálivosti. Tu měříme na takzvané Scovilleově stupnici pojmenované po americkém chemikovi Wilburu L. Scovilleovi. Zatímco jemně pálivé Jalapeño mají něco mezi 2500-8000 SHU, nedávno vyšlechtěný rekordman „Pepper X“ dosahuje závratných 3 180 000 SHU, což je dost, aby jejíchili-pepper-1783761_1920 snězení vyvolalo u některých jedinců anafylaktický šok. Za štiplavý pocit může chemická látka zvaná kapsaicin, která stimuluje nervová zakončení v ústech a podle některých může mít léčivé účinky. Obsah kapsaicinu závisí především na kultivaru (vyšlechtěné odrůdě), ale také na stáří rostliny či pěstebních podmínkách.

Jak vybrat správnou odrůdu chilli pro pěstování

Chilli lze pěstovat mnoha způsoby, venku v květináči nebo na záhonu, ve skleníku nebo také indoor pod umělým osvětlením či hydroponicky. Právě zvolená technika pěstování nejvíce ovlivňuje výběr té správné odrůdy chilli pro vaši zahrádku. Různé variety chilli se od sebe totiž liší nejen chutí, vzhledem a pálivostí, ale také délkou pěstebního cyklu. Některé druhy (často ty nejpálivější) kvetou a dozrávají tak dlouho, že by u nás při pěstování venku neměly šanci dozrát. Odrůdy s dlouhou dobou květu je proto lepší pěstovat indoor pod umělým osvětlením. Pro příklad uvádíme několik oblíbených druhů chilli s přihlédnutím k době kvetení a vhodné metodě pěstování.

  • Jalapeño je odrůda chilli původem z Mexika, která vám sice nevyrazí dech svojí pálivostí, ale snadno se pěstuje a skvěle ji využijete v kuchyni jako přísadu do omáček, salátů, nachos nebo ji lze nakládat do sladkokyselého nálevu či udit (chipotle). Rostliny dorůstají výšky 1 metru a daří se jim skvěle na přímém slunci i ve skleníku. Jalapeño má poměrně krátkou dobu kvetení a zrání (80-125 dnů) a hodí se pro venkovní pěstování.

 

  • Bhut Jolokia známá také jako Ghost Pepper či Naga Jolokia patří k jedněm z nejpálivějších papriček na světe. Pálivost, která může po snězení přetrvávat i hodiny, je doprovázená výraznou chutí meruněk a jablek. Papričky při dozrávání mění barvu z jasně zelené na tmavě červenou, ale některé druhy mohou mít bílé, oranžově nebo čokoládově zbarvené plody. Bhut Jolokia je na pěstování o něco náročnější a při klíčení vyžaduje stálou teplotu okolo 24-28 °C. Rostliny dorůstají výšky 1,2 metru a mají delší čas zrání. Odrůda vhodná pro pěstování venku, ve skleníku i indoor.

 

  • Trinidad Moruga Scorpion je super ostrý druh papriček původem z Trinidadu. Vyskytuje se ve dvou kultivarech, z nichž jeden má jasně červené a druhý žluté plody. Obě variety mají typický tvar se špičkou připomínající žihadlo škorpiona a velmi tenkou slupku, pod kterou se skrývá obrovská nálož kapsaicinu dosahující až 2 milionů SHU. Tento kultivar chilli je vhodný spíše pro zkušené pěstitele. Klíčení semen může být náročné a pravděpodobně se neobejdete bez výhřevné podložky. Trpělivost budete potřebovat při dozrávání, které může trvat i více než 160 dnů. Trinidad Scorpion se hodí pouze pro indoor pěstování pod umělým osvětlením.

NÁŠ TIP: Chcete se pustit do pěstování chilli, ale schází vám vybavení? Připravili jsme pro vás zvýhodněné sety na předpěstování chilli, kde najdete vše, co potřebujte do začátku, včetně semen výběrových odrůd a speciálního hnojiva pro chilli papričky.

 

Jak na klíčení chilli papriček

Vhodný čas pro klíčení semínek chilli pro venkovní pěstování nastává od ledna do března. Čím dříve začnete, tím lépe. Vaše rostlinky získají náskok, než začne venku pořádně svítit slunko. Než se pustíte do práce, ujistěte se, že máte připravené všechno potřebné vybavení.Propagátor

Klíčení chilli papriček provádějte vždy uvnitř, potřebují dostatek tepla. Klíčící semena můžete postavit na parapet okna, kde na ně svítí sluníčko, nebo použijte výhřevnou podložku, která jim zajistí stálou teplotu. To je důležité především u náročnějších exotických odrůd.

  • Naplňte misku nebo nádobu na klíčení po okraj výsevním substrátem.
  • Zvlhčete substrát pomocí postřikovače.
  • Na povrch substrátu nasypte několik semínek a přikryjte je vrstvou substrátu nebo vermikulitu. Pokud používáte jiffy nebo sadbovací kostky, vložte semínka do připraveného otvoru.
  • Umístěte nádobu na klíčení do plastového skleníčku (propagátoru) a postavte na teplém místě s dostatkem světla.
  • Udržujte stálou teplotu. Pro odrůdy chinense 24-32 °C, u variet annum 10-24 °C.
  • Semínka by měla vyklíčit během 3-10 dnů podle odrůdy a stáří semen.
  • Po celou dobu udržujte substrát vlhký, avšak ne přemokřený.

NÁŠ TIP: Chcete pěstovat chilli indoor jako opravdový profesionál? Prohlédněte si naše kompletní pěstební sety pro indoor pěstování.3695-6_growth-technology-chilli-focus--objem-5l

Jak na výsadbu a předpěstování chilli papriček

Naklíčená semínka můžete přesadit, jakmile povyrostou a vyraší na nich první dva malé lístky. Pro účely předpěstování je lepší naklíčené rostliny vysadit nejprve do malého květináče a teprve až sazeničky povyrostou, přesadit je na záhon nebo do větší pěstební nádoby. Pomůžete tak tvorbě bohatého kořenového systému.

Rostlinky během předpěstování pravidelně zalévejte, ale dejte pozor, abyste substrát nepřemokřili a kořeny nestály ve vodě. Od druhého týdne můžete rostliny začít hnojit slabým hnojivem na růst nebo hnojivem určeným pro chilli papričky.

Sazenice předpěstuje buďto na parapetu okna, kde svítí dostatek slunce nebo pod umělým osvětlením v growboxu. Ať už zvolíte jakoukoliv metodu, ujistěte se, že rostliny mají alespoň 12 hodin světla. Nedostatek nebo příliš malá intenzita světla zpomalí vývoj rostlin. Za správných podmínek by do měsíce měly sazenice chilli povyrůst natolik, aby je bylo možné přesadit do většího květináče a přesunout ven nebo pod silnější pěstební světlo.

Zaujala vás představa vlastní zahrádky plné chilli a chcete se o jeho pěstování dozvědět více, přečtěte si náš článek o pěstování chilli.

Konec letnění. Přestěhujte pokojové rostliny zpátky domů

Léto končí a s ním i doba, kdy mohly některé z oblíbených druhů pokojovek takzvaně letnit. Venku bezpečně nabíraly životodárnou energii prostřednictvím čerstvého vzduchu, přirozených slunečních paprsků i vlahých letních dešťů. V průběhu září už to ale chce přemístit pokojovky nazpět do bytu. Jak to udělat, aby návrat do interiéru přečkaly v co nejlepší kondici?

a_a_a_a_a_P_COVERSOKRAJEM

Mezi známé pokojovky, kterým výše zmíněné letnění vyloženě vyhovuje, patří typicky kaktusy a sukulenty. Dále pak také fíkusy, ibišky, voděnky či například juky. Pokud jste je přes léto nechali venku, načerpaly spoustu nové síly, která jim umožní přinášet vám o to více radosti i během dlouhých zimních měsíců. Pokud by se vám však nepovedlo citlivě je přesunout před začátkem topné sezóny domů, může nastat neveselý scénář, při kterém začnou listy rostlin ztrácet barvu, případně opadávat. A jak známo, oslabené rostliny se navíc stávají mnohem náchylnější vůči napadení všelijakými škůdci (viz samostatný článek: Jak se vypořádat se škůdci?).

Návrat do interiéru však pro rostlinu není jednoduchou záležitostí. Naopak. Někdy je to pro ni pořádný šok. Jiná teplota, intenzita světla nebo vlhkost vzduchu – to všechno jsou faktory, respektive výrazné změny, na které se často zapomíná, a to i navzdory skutečnosti, že některé druhy pokojovek jsou na uvedené změny značně citlivé. A právě proto bychom měli toto „stěhování“ pokojovým rostlinám patřičně usnadnit. Nejlepší je, jít na to postupně (viz níže).

a_a_a_a_a_P_obr2sokrajem

  • V první řadě je třeba všechny pokojové rostliny, které byly přes léto venku, důkladně zkontrolovat a odhalit případné škůdce. Pokud se stane, že je některá z vašich rostlin napadená, poznáte to nejčastěji pohledem na spodní stranu jejích listů, kde se škůdci, napadající pokojovky, drží nejčastěji.

Náš TIP: AgroBio INPORO je přírodní přípravek, který zelené pokojové rostliny chrání v době výskytu škůdců nebo houbových chorob.

  • Spolehlivý signál k tomu, že je potřeba pokojové rostliny schovat do tepla domova, vám dají noční teploty. Jakmile klesnou pod hranici 10 °C, je nejvyšší čas pokojové rostliny uklidit do bezpečí, a pokud patří mezi tropické druhy, schovejte je pro jistotu ještě dříve!
  • Nebuďte přitom ale příliš hrr! Osvědčeným postupem je změna venkovního stanoviště, které přestěhování pokojovek do bytu předchází. Rostliny tedy nejprve pouze přesuňte ze slunného místa tam, kde panuje stín.
  • Vyčkejte několik dní, a poté už pokojové rostliny můžete bezpečně přestěhovat do chladnější místnosti. Vyvarujte se časté chyby, spočívající v tom, že byste je přesunuli rovnou na parapet nebo krátkou vzdálenost od topení.
  • Nyní je potřeba nastavit pro pokojovky ten správný režim. To uděláte zejména tak, že omezíte zálivku pouze na nezbytné minimum. Přes zimu se totiž pokojovým rostlinám dostává mnohem méně světla a rostliny přechází do období vegetativního klidu. Proto také potřebují méně vody i hnojiva. Jakmile zpozorujete žloutnoucí listy nebo hůře uhnívající kořínky, pravděpodobně to se zálivkou zbytečně přeháníte.

a_a_a_a_a_P_obr3sokrajem

Někdy je skutečně pozoruhodné, jak moc pokojovým rostlinám letnění na čerstvém vzduchu prospívá a doslova se vám vybarvují před očima. Kromě toho, že se stávají otužilejšími a celkově odolnějšími, vyznačují se také mnohem pevnějšími listy, případně i většími a krásnějšími květy. A jak tak rostou do krásy, nemusí jim původní květináč stačit. V takových případech přečkají zimu lépe, když s jejich přesazením do většího květináče nebudete čekat až na jaro coby klasické období pro přesazování rostlin. Inspiraci pro výběr nového květináče vám poskytnou následující samostatné články:

Náš TIP: Pokud hledáte hnojivo pro palmy, dracény nebo další druhy zelených pokojových rostlin, vyzkoušejte minerální hnojivo FANTAZIE od tradiční české značky AgroBio. Díky obsahu huminových, stimulačních či antistresových látek těmto druhům pokojovek velmi prospívá.

Dále doporučujeme tyto produkty:

Co si přečíst dál:

Jahodníky po sklizni. Jak o ně pečovat?

Odplozené jahodníky by byla věčná škoda zanedbávat. Naopak, po sklizni potřebují vaši péči. A to platí pro rostlinu i půdu. Je nejvyšší čas ošetřit záhony, z nichž jste nedávno sklidili sladké a šťavnaté plody. Vyvarujte se zbytečných chyb, abyste se z bohaté úrody jahod mohli těšit i další rok!

a_a_a_a_J_COVERMALYSOKRAJEM

V tuto dobu se již jahodníkový porost běžně nachází v mírně řečeno nežádoucím stavu, kdy je v udusané půdě přítomen plevel (kopřivy, pampelišky, heřmánek, pcháč ad.) a v meziřádcích si můžete všimnout rozrůstajících se šlahounů, které tvoří nové rostliny. Plevel je nejlepší odstranit ručně a jahodníky mělce okopat. Na větší plochy pak lze aplikovat postřik. Odřezávání šlahounů od jahodníků účinně zamezuje oslabování trsů a z odřezaných šlahounů lze zároveň připravit novou sadbu. 

Jahody se snadno množí i samovolně. Proto možná při obnově jahodníkových záhonů po sklizni narazíte i na úplně nové sazenice. Čím blíže jsou původní (mateční) rostlině, tím větší mají potenciál. Takové můžete přesadit do květináče nebo truhlíku a schovat si je na podzim.

Nejlepší úrody se dočkáte u dvouletých jahodníků. U tříletých porostů již počítejte s tím, že málokterý jahodníkový porost zůstane zdravý. Jahodníky tohoto stáří již zpravidla bývají napadeny chorobami nebo škůdci, a další rok vám mnohem větší užitek a radost způsobí spíše nová sadba.

Plošné seřezávání listů zastavuje asimilaci

Mnoho pěstitelů pak dělá chybu, když listy jahodníků seřezává plošně. Skutečnost, že jahodníky ve vašem záhonu pro danou sezónu již splnily svůj účel a odplodily, totiž ještě neznamená, že tyto rostliny nepotřebují nadále asimilovat. A právě plošným seřezáním listů zabráníte dalšímu příjmu a přeměně látek rostlinou, která tak zůstane značně oslabená. Jak tedy na správné odstraňování listů u jahodníků?

Chce to trpělivě a hezky jeden po druhém odstřihnout pouze nezdravé či poškozené listy. Práci vám ulehčí kvalitní zahradnické nůžky.

a_a_a_a_J_nuzky

Nenechte se zmást tím, že velkopěstitelé a po jejich vzoru i značná část zahrádkářů odstraňují listy po sklizni prostým posekáním porostu, a pokud při tom nepoškodí srdéčka rostlin, jahodníky budou mít do zimy spoustu nových listů. U stále plodících odrůd toto neplatí a do zimy si listy nestačily obnovit. Z toho důvodu by následně byly ohroženy mrazem. Plošně vyžínat se nevyplácí ani mladé porosty.

Vhodné hnojení po sklizni jahod a důležitost zálivky

Jahodníky již vynaložily veškerou energii a dostupné živiny k tomu, aby vytvořily květy, a hlavně plody. Za účelem prohnojení takto vyčerpaných jahodníkových záhonů po sklizni lze využít jak speciální hnojiva pro jahody, tak základní výživu rostlin s vyváženým poměrem dusíku, fosforu a draslíku (viz samostatný článek: NPK – co to je?). Výhodou je, že kvalitní hnojiva na jahody se vyrábějí i v České republice. Tady jsou důkazy:

a_a_a_a_J_HNOJIVA

Světoznámá značka Terra Aquatica vyrábí hnojivo PermaBloom, které využijete nejen pro jahody, ale i veškeré další běžné plodiny, u kterých dochází k opakované produkci.

Jahodníky patří k rostlinám, které zpravidla koření poměrně mělce a nemůžeme u nich počítat s příliš rozvětveným kořenovým systémem. Dostatečná zálivka po sklizni je tedy velice důležitá, aby nedostatek vláhy v zimních měsících nezapříčinil uhynutí rostlin. Před nástupem zimy je každý odplozený jahodník zapotřebí zásobit jak vodou, tak živinami.

Od září se již ve výživě jahodníků vyvarujte vyššímu obsahu dusíku a hořčíku.

Později přijde na řadu zazimování jahodníků. Také to rozhodne o tom, na jakou úrodu se budete moci těšit o rok později. Porosty vysázené na podzim můžete na zimu přikrýt chvojím. Počítejte s tím, že stáleplodící odrůdy budou vůči mrazu náchylnější. V boji proti silným mrazům pomáhá netkaná textilie.
a_a_a_a_J_obr3sokrajem

Pravidelně obnovujte záhony s jahodníky

Zjednodušeně řečeno, půdu v záhonu s jahodníky je po sklizni zapotřebí prokypřit a prohnojit.

Z hlediska obnovy jahodníkových záhonů se vyplatí vsadit na osvědčené pravidlo ¼ plochy. To znamená, že každý rok obnovujeme alespoň čtvrtinu záhonu, kde připravíme přesně takovou půdu, jaká jahodníkům svědčí nejvíce a v jaké jsou po zimě schopny nejrychleji obnovit svůj růst, tedy lehká, vzdušná a mírně kyselá. Lehká půda se totiž snáze ohřívá. S měřením kyselosti zeminy vám pomůže digitální pH metr do substrátu, disponující vhodným typem sondy.

Pokud jste to napoprvé přehnali se zálivkou a vaše záhony s jahodníky byly letos přemokřené, v důsledku čehož jste se dočkali pouze jejich uhnívání, nezoufejte. Teď už totiž víte, že vhodná půda se zároveň stane důvodem, proč už se vám příští rok povede vypěstovat vitální rostliny, tvořící krásné a chutné plody. Vlhkost v záhonech můžete vyřešit tak, že jahodníky podložíte suchým materiálem (dřevitá sláma, papírový karton atp.). Záhony snáze vysychají také pod černou fólií.

Chcete-li se nás na cokoliv zeptat, neváhejte nám napsat na známou e-mailovou adresu info@higarden.cz. Rádi vám poradíme!

Dále doporučujeme tyto produkty:

Co si přečíst dál:

 

Jak pěstovat ve skleníku?

Skleníky jsou často spojovány se sklizní čerstvých domácích rajčat, paprik či okurek. Úspěšné pěstování nejrůznějších druhů zeleniny, ovoce a bylinek ve skleníku má však své léty prověřené zásady, kterých se zkušení pěstitelé drží, aby se mohli jednou nebo i dvakrát do roka radovat z bohaté úrody. Přečtěte si o výhodách i úskalích pěstování ve skleníku.

sklenik3

Výhody pěstování ve skleníku

Co je hlavní výhodou skleníků oproti pěstování na nekrytých záhonech v zahradě nebo na políčku? Odpověď číslo jedna zní: optimální pěstební podmínky, na které jsou některé oblíbené druhy rostlin velice citlivé. Ve skleníku lze totiž na rozdíl od ryze outdoorového pěstování rostlin udržovat stálou teplotu a vlhkost. Skleníky rostliny zároveň chrání i před nepřízní počasí v podobě prudkých větrů nebo lijáků. (Dole pod článkem najdete odkaz na samostatný článek věnovaný různým stresovým faktorům, které škodí rostlinám.) Skleníky tak umožňují rostlinám rychleji vyrůst a plodiny v nich rychleji dozrávají. Toho pěstitelé nejvíce využívají zejména při pěstování sezónní zeleniny. Některé odrůdy zeleniny bez skleníku pořádně ani vypěstovat nelze. Pokud máte na zahradě skleník, tak máte naopak mnohem větší možnosti z hlediska toho, jaké odrůdy pěstovat.

Náš TIP: Optimálních podmínek ve sklenících pomáhá pěstitelům dosáhnout také holandská high-tech novinka: inteligentní senzor TechGrow S-2 CO2. Vřele doporučujeme i další jedinečná zařízení od tohoto výrobce! Například moderní časovače pro vaše závlahové systémy.

SklenikCO2 senzor

Další výhodou pěstování ve skleníku je samozřejmě úspora elektrické energie, neboť co se osvětlení rostlin týče, nepotřebujete zdroj umělého osvětlení a využíváte sluníčko, které na rostliny svítí zdarma a jehož svit je umocněn čistými skly (viz níže).

Další výhoda pěstování ve skleníku spočívá v náskoku. Co tím myslíme? Jak jsme zmínili na začátku, sklízet se dá i dvakrát do roka. To je dáno tím, že zatímco na volných venkovních záhonech vysazujeme například rajčata či papriky většinou až v průběhu května, kdy je dostatečně teplé počasí, skleník pěstitelům přináší až dvouměsíční náskok, a tak otužilejší druhy zeleniny běžně vysazují už v březnu.

Větrat, větrat, větrat 

Větrání, větrání, rostliny před vznikem plísní uchrání... Nejen proto by měla být pravidelná obměna vzduchu při pěstování ve skleníku samozřejmostí. Pokud tomu tak není, automaticky se vytváří prostředí, ve kterém se rostlinám zjednodušeně řečeno špatně dýchá. Uvnitř pěstebního prostoru se tvoří příliš vysoká vlhkost, kvůli které hrozí napadení rostlin plísněmi či jinými houbovými onemocněními. Obvyklou chybou je také spoléhat pouze na jediný ventilační otvor. Vždycky to chce otevřít alespoň dvě okna, abychom zajistili dostatečnou cirkulaci vzduchu uvnitř skleníku. V teplejších dnech se nabízí možnost otevřít dveře, ale myslete na to, že čím větší větrací otvor, tím snáze dovnitř proklouznou škůdci. Skleník přeci jen není grow box, a tak se určitě zajímejte o účinnou prevenci. Přečtěte si také článek: Jak se vypořádat se škůdci? Skvělým pomocníkem je zejména oblíbený postřik Canna CURE. Na druhou stranu dáváme otevřením ventilačních otvorů včetně dveří příležitost nakouknout do skleníku užitečný létající hmyz, a sice opylovače, kteří tak uvnitř skleníku splní svoji úlohu danou od přírody a pomůžou nám k báječné úrodě. Abychom si to shrnuli:

  • Pořádně větrejte v kombinaci s účinnou prevencí.
  • Otevření alespoň dvou ventilačních otvorů na protějších stranách skleníku zajistí, aby vzduch v pěstebním prostoru přirozeně cirkuloval.
  • Na jaře větrejte pouze přes den, když venkovní teploty dosahují maxima a na noc ventilační otvory nezapomeňte zavřít, aby vývoj vašich rostlin neohrozily noční výkyvy teplot, před nimiž vám je pomůže ochránit také topení do skleníku (viz níže).

sklenikcannacure

Využijte prostor na maximum

Efektivní využití prostoru ve skleníku umožňuje znásobit množství chutných plodů nebo voňavých bylinek, které budete moci sklidit. Za tímto účelem se do skleníků pořizují skleníkové regály či parapety. Šikovní kutilové si je mohou vyrobit také svépomocí. Nezáleží totiž ani tak na materiálu jako na stabilitě, protože navlhčená zemina má značnou hmotnost. Jsou perfektní mimo jiné pro předpěstování sadby v květináčích. Některé regály jsou sklápěcí, jiné sklápěcí nejsou. Výhodou sklápěcích regálů je, že později nepřekážejí vzrostlejším rostlinám. Pod nesklopnými regály můžete pěstovat nižší zeleninu a další patro již založit na regálech, kam umístíte truhlíky s bazalkou i dalšími teplomilnými druhy rostlin. Ideální je, když mají regály různé otvory, přes které se proudící vzduch dostane i do spodního patra.

Tipy na květináče pro zdravý kořenový systém a vyšší výnosy

Textilní květníky jsou vyrobeny ve znamení udržitelnosti. Po sklizni je můžete jednoduše vyprat a využít znovu pro další pěstební cyklus. Na rozdíl od plastových květníků nehrozí degradace pěstební nádoby a rostlinám zajistíte dokonalé odvodnění substrátu i jeho provzdušnění, tedy nadstandardní přísun kyslíku ke kořenům. Přečtěte si článek: Kdy upřednostnit textilní květináče místo plastových? Z plastových květináčů doporučujeme pro skvělý vývoj kořenového systému provzdušněné květníky HERCULES. Na obrázku je dobře vidět, jak se v nich kořenům rostlin daří.

sklenikherculesano

Někteří pěstitelé preferují ve skleníku záhony, které doplňují závěsné květináče pro maximální využití pěstebního prostoru. Pokud se rozhodnete dát přednost kultivaci rostlin v záhonech uvnitř skleníku, nezapomeňte si pořídit kvalitní půdní substrát a pravidelně jej obměňujte, případně revitalizujte. Revitalizace substrátu je tématem článku: Jak a proč revitalizovat substrát? Pravidelná revitalizace a výměna vyžilého substrátu ve skleníkových záhonech je součástí důležité prevence před vznikem plísní a napadení rostlin škůdci. Pokud je vaší prioritou sklízet chutné plodiny v bio kvalitě, doporučujeme například BioNova Bio Soilmix.

skleniksoilmix

Výhody a úskalí skleníkového efektu

Tento proces, který známe už ze školy, umožňuje rostlinám rychleji vyrůst a vytvořit plody, které také rychleji dozrávají. Plodová zelenina je proto ve sklenících většinou téma číslo jedna. Sklem proniká dovnitř skleníku krátkovlnné záření vytvářející teplo, které uvnitř velmi dobře drží. Toho pěstitelé a zahradníci využívají každoročně už brzy na jaře za účelem předpěstování sazenic. Skleníkový efekt je sice ve většině situací přínosný, ale říká se, že všeho moc škodí. A to platí i pro příliš mnoho slunce, jehož paprsky sklo zesiluje. Během horkých letních měsíců je třeba dát pozor na to, aby se uvnitř skleníku nevytvořily extrémní teploty. Na našem e-shopu máte na výběr z celé řady zařízení pro měření teploty a vlhkosti.

Vytápění skleníku

Ochraňte své rostliny ve skleníku před náhlými poklesy teploty nebo při nízkých nočních teplotách a zajistěte jim stabilní prostředí pomocí speciálního topení.

Doporučujeme spolehlivá trubková topná tělesa LightHouse ECOHEAT, vyrobené přímo pro účely pěstování ve skleníku ve čtyřech variantách. Stačí zvolit požadovaný výkon to (45 W, 80 W, 135 W nebo 240 W) s ohledem na velikost skleníku.

Praktická topná tělesa snadno připevníte na stěnu skleníku, ale bez problému je můžete umístit také přímo k rostlinám, neboť jsou odolné vůči postřikovačům i potřísnění vodou. Obě možnosti vidíte na obrázku.

ECOHEATKOMPLET

Topení do skleníku se vám určitě bude hodit také pro účely bezpečného přezimování přenosných rostlin.

Vytápění skleníku je během studenějších měsíců jistě vhodnou podporou vývoje rostlin, ale nezapomínejte na to, že abyste pěstovali rostliny ve skleníku v zimě, musíte si kromě vytápění skleníku obstarat ještě dostatečně silné umělé osvětlení. A vytápění velkého prostoru s umělým osvětlením už je finančně poměrně nákladnou záležitostí. Celoroční pěstování libovolných druhů rostlin pod umělým osvětlením navíc umožňují pěstební stany různých velikostí, díky kterým můžete sklízet v pohodlí domova od jara do zimy.

SKLENIKCOVER

Čistá skla a ptáci

Když budete skla trvale udržovat dokonale čistá, maximalizujete účinnost slunečních paprsků, které přes sklo odpadají na fotosyntetizující rostliny. Jinými slovy, byla by určitě škoda, aby vaši snahu brzdila vrstva prachu či dalších nečistot z okolního prostředí. Například typicky saláty, které v důsledku vrstvy prachu na skleníku neabsorbují světelné paprsky v dostatečné intenzitě, mají tendenci hromadit v sobě dusičnany.

Všeho ovšem moc škodí, a proto jde-li o úskalí spojená s pěstováním rostlin ve skleníku, je zapotřebí obezřetnosti zejména v létě. Už jsme se zmínili o skleníkovém efektu. Kumulující se teplo uvnitř skleníku by mohlo rostliny poškodit, a tak se vyplatí využít osvědčených postupů, jako je například opatření povrchu skleníku ochranným vápenným nátěrem, který lze po sezóně poměrně snadno odstranit vodou s octem. Tyto nátěry bývají levnou záležitostí a nemusíte se obávat toho, že byste si skla jakkoliv poničili.

Pokud jde o průzračná skla, v neposlední řadě je dobré nepodceňovat rychlost a nepřeceňovat vnímání ptáků, prolétajících pozemkem, na kterém váš skleník stojí. Trocha průsvitné barvy nebo UV samolepky na sklech uchrání životy opeřenců a zároveň předejde škodám.

Pokud máte k pěstování ve skleníku jakékoliv dotazy, rádi vám poradíme na známé e-mailové adrese info@higarden.cz. To platí samozřejmě i pro výběr vhodných produktů, které vám ve skleníku podstatně usnadní práci a zvýší výnosy. Jsme tady pro Vás!

Dále doporučujeme tyto produkty:

Co si přečíst dál:

Jarní práce na zahradě

Je to radost sledovat přírodu v rozpuku. Věděli jste, že právě v dubnu jsou změny na zahradě nejviditelnější? Jarní zahrada se v tomto období skutečně mění prakticky každý den a žádá si intenzivní pozornost zahrádkářů, kteří tak mají napilno, ať už jde o záhony nebo trávník. Proto jsme se v tomto období zaměřili na praktické rady pro efektivní jarní zahradničení.

JZzahradaCOVER

Příprava zahrady po zimě

Úklid zahrady si většina zahrádkářů plánuje už na přelom února a března, ale pokud vám na něj v této hektické době zatím nezbyl čas, lepší pozdě než-li vůbec. Koneckonců je to vaše zahrada, takže žádný stres. Všechno ještě bez problému doženete. Například pohrabat spadané listí a větve i další rostlinný odpad, který je na zahradě po dlouhé zimě navíc. Pokud máte na zahradě kompost nebo vermikompost, pak víte, kam a proč všechen tento bioodpad uložit. Pokud jste kompost dosud nezaložili, doporučujeme náš Návod na kompostování.

Neméně důležitou součástí přípravy je revize vašeho zahradnického arzenálu. Práce na zahradě má být především radost, proto nemá smysl trápit se například se starými zahradními nůžkami či kleštěmi. 

Kvalitní zahradní pomůcky a pohodlné rukavice s protiskluzovou úpravou vám přípravy a posléze také další práce na zahradě značně usnadní a urychlí. Jakými úkony tedy pokračovat, jakmile máte hotový jarní úklid?

Péče o záhony a trávník

Rovný rýč vám poslouží k obnově a zarovnání okrajů mezi záhony a trávníkem.

Na jaře se daří plevelům. Odstraňte jej spolu s mechy pomocí rýče či pevné lopatky, protože duben je přesně ten měsíc, kdy se na zahradě nejvíce vyplatí důsledné a opakované pletí. Je to dáno tím, že častým okopáváním plevele v období, kdy prochází prvními dvěma vegetačními fázemi, jej značně oslabíte. Než se nadějete, bude tady léto a odměnou vám bude čistá zahrada, v níž už na plevel narazíte pouze sporadicky. Tím učiníte první krok v prevenci proti výskytům škůdců, kterým zaplevelené záhony samozřejmě náramně vyhovují.

U mechu je pak třeba brát v potaz možnost rozšíření do dalších koutů zahrady, proto nekompromisně odstraňte veškerá jeho ložiska nejen v záhonech, ale zaměřte se také na zídky, kameny či okolní cestičky. Těmito úkony navíc ušetříte za spotřebu přípravků proti mechu a plevelům (viz níže).

Starý travní porost alespoň jednou týdně posekejte, ať už ručně dobře nabroušenou kosou nebo sekačkou, čímž docílíte jeho zahuštění. Mějte na paměti, že ostré čepele nejenže usnadňují práci, ale navíc zabraňují nežádoucímu vytržení trávy i s kořínky.

Zhruba v polovině dubna je ideální doba také na výsev travních semen. Vyskytují-li se na vašem trávníku holá místa neboli travní lysiny, dosejte je semínky trávy. K tomuto účelu vám poslouží travní směs určená přímo k dosevu trávníků či jiných travnatých ploch.

JZdosev

Obecně platí, že trávníkům se hůře daří na těch nejslunnějších místech zahrad. Takové úseky je praktické zrýt a přeměnit je na rozkvetlou jarní louku osetou medonosnou travní směsí. Kromě estetického hlediska a větší rozmanitosti vaší zahrady přilákáte opylovače a další prospěšný hmyz.

K péči o krásně zelený a hustý trávník můžete využít tyto osvědčené produkty:

JZTRÁVNÍKKOMPLET

Mezi zahrádkáři i zemědělci je často skloňované také mulčování trávníku coby vůbec nejlevnější metoda údržby trávníku. Mulčovat lze ale i záhony se zeleninou nebo třeba keře a stromy. Deštivé jarní počasí této činnosti přeje, neboť půda je dostatečně vlhká. Suchou půdu naopak nikdy nemulčujte. Mulčem se rozumí pokryv povrchu půdy organickým materiálem, jako je typicky nadrobno pokosená tráva, sláma nebo třeba mulčovací kůra. Jak vidíte na obrázku, při mulčování se využívá také pevná mulčovací tkaná textilie, která vám vydrží i několik let a její použití přináší zároveň i další benefity:

  • Potlačení růstu plevelů v záhonech.
  • Omezení vysušování půdy.
  • Černá barva odráží sluneční paprsky, čímž podporuje zrání plodů.

JZmulcovacitextilie

Jarní sadba a hnojení v záhonech

Přestože nám v jarních měsících příroda čas od času pomůže s kropením zahrady, rozhodně se nespoléhejte pouze na déšť, neboť obzvláště čerstvě zasetá semena či čerstvě zasazené sazenice vyžadují dostatečné zavlažování. Důkladně prokypřenou půdu proto vydatně zalívejte vodou nejen po výsevu, ale i před ním. To, že se sazenice uchytí ještě neznamená, že již nejsou velice citlivé na sucho. Proto zeminu v žádném případě nenechávejte vyschnout.

Naše TIPY pro zavlažování:

IRIGATIAKOMPLET

Poskytněte záhonům na jaře dostatek živin

Vlhká jarní půda výborně vstřebává hnojiva až ke kořenům rostlin, a tak již přirozeně vybízí k jejich aplikaci. 

V těchto dnech je zapotřebí poskytnout hodně živin mimo jiné záhonům s drobným ovocem. Typickým příkladem jsou jahodníkové záhony. Mimořádně důležitá je v tomto období ale také vydatná výživa ovocných keřů a stromů.

Na českých zahradách najdeme obvykle keře, jako jsou maliník, angrešt, anebo třeba rybíz, které je na jaře potřeba citlivě zkrátit na délku přibližně 130 cm. Maliník se vyznačuje krátkými výhonky, které se odstraňují těsně u země.

Ať už jde o výsev či výsadbu, dubnové noci s sebou stále mohou přinášet mrazíky, vůči nimž je vhodná ochrana v podobě netkané textilie, jak ilustruje obrázek níže.

JZnetkaná textilie

Kdy začít s jarní výsadbou zeleniny?

  • Předpěstované nebo zakoupené sazenice by měly počkat na svůj čas v optimálních vnitřních podmínkách do chvíle, kdy je půda venku dostatečně zahřátá alespoň na 6 nebo 7 °C. Poté již můžete bez obav začít i s výsadbou následujících druhů zeleniny:
    • Saláty
    • Červená řepa
    • Ředkvičky
    • Jarní cibulka
    • Špenát
    • Pórek
    • A další...
  • Zachováním přibližně 10cm mezer při sázení zeleniny předejdete jejímu pozdějšímu protrhávání.
  • Již od raných vývojových fází můžete mladé rostlinky posílit a dopřát jim tak vydařený start do života, za který se vám brzy odvděčí stabilním růstem, nebývalou vitalitou a celkovou kvalitou květů či plodů. Během fáze růstu řízků a sazenic vyzkoušejte například britskou jedničku Shogun Start.

JZShogunStart

Náš TIP: Vyzkoušejte pohodlnou sázecí lopatku NICE s lehkou, ale nebývale odolnou plastovou konstrukcí posílenou sklolaminátem.

Další praktické tipy pro jarní zahradu:

  • Udělejte ze štěbetajících ptáčků na vaší zahradě pomocníky, kteří vám pomohou s hmyzími škůdci. Důkladným vyčištěním a vyklizením krmítek je přimějete obstarávat si potravu samostatně.
  • Jaro poskytuje dostatečné množství srážek na to, abyste si obstarali vhodnou nádobu coby rezervoár na dešťovou vodu. Dešťovka je totiž zdarma a pro zavlažování zahrad se využívá snad od nepaměti. Pokud žádnou takovou doma nebo v kůlně nemáte, využijte praktické skládací textilní nádrže na dešťovku FlexiTank.
  • Další užitečné rady na vás čekají také v samostatném článku: Jak pěstovat outdoor?

JZgeneric2

Doufáme, že vám tento článek přinesl inspiraci a letošní jaro na zahradě pro vás bude tím nejvydařenějším. Stačí využít aprílové počasí v kombinaci s kvalitní výživou, kterou představují základní a doplňková hnojiva. S jejich výběrem vám rádi poradíme. Neváhejte se nás na cokoliv zeptat prostřednictvím známé e-mailové adresy info@higarden.cz. Jsme tady pro Vás!

Dále doporučujeme tyto produkty:

Co si přečíst dál:

 

Podzimní zahradničení

Zahrada má na podzim své kouzlo. Navíc jak koncem září, tak v průběhu října se zapáleným pěstitelům stále ještě otevírá celá řada příležitostí k akci. Kromě sklízení plodin ze zahrady nebo sadu nastává ideální čas postarat se o trávník i o růže. Poradíme vám také, co na podzim zasadit.

covergardenautumn

Co ještě stíháte v ZÁŘÍ?

  • Salát
  • Ředkvičky
  • Cibule
  • Špenát, který stačíte sklízet ještě za dva měsíce.
  • Cibuloviny, jejichž květy vás potěší na jaře. Patří sem například bledule, sněženky, kosatce, krokusy, hyacinty, narcisy či oblíbené tulipány.

Co sázet v ŘÍJNU?

  • Česnek, jehož stroužky sázejte do hlíny přibližně 6 cm hluboko.
  • Kapustu, kterou však nemá smysl vystavovat mrazu. Než se však mrazíky dostaví, klidně ji lze venku nechat. S příchodem mrazíků ji pak stačí přesadit do květináče a dopěstovat v chladnější místnosti.
  • Okrasné dřeviny a ovocné stromky – v tomto případě platí, že se některé druhy uchytí lépe než na jaře, neboť stačí dobře zakořenit a získat náskok ještě před příchodem jarních dní. Od poloviny října až do prvních mrazíků bez obav sázejte jabloně, švestky, třesně, višně, hrušně, ořešáky.
  • Rakytník
  • Brusinky
  • Kanadské borůvky
  • Hroznové víno

Bylinky na podzim

  • Zkušení bylinkáři se věnují kultivaci bylin nejen na jaře, ale také právě na podzim, a to za využití mulčovací kůry a mírné závlahy.
  • Choulostivé druhy bylin chrání před vlivem nízkých teplot netkaná textilie.
  • Mezi nejčastěji pěstované byliny ve studených měsících patří šalvěj, pažitka, rozmarýn, tymián či máta.

Péče o růže

  • Za péči věnovanou růžím během podzimních měsíců, aby v klidu přečkaly nadcházející zimní období, se vám tyto krasavice na jaře bohatě odmění prostřednictvím krásných květů, ať už pěstujete jakoukoliv odrůdu.
  • V první řadě se zkuste vyvarovat černé skvrnitosti (Diplocarpon rosae), kterou typicky právě u růží způsobují výkyvy denních a nočních teplot. Na tento problém vás upozorní hnědé či černé skvrny na listech při pohledu shora.
  • Než si všimnout těchto ukazatelů, je samozřejmě lepší použít kvalitní biologický preventivní postřik, který účinně posílí obranyschopnost růží. 
  • Pokud už je na prevenci pozdě, sestříhejte růže tak, abyste odstranily všechny listy napadené černou skvrnitostí.
  • Kvalitní nůžky pro zastřižení nejen růží a další zahradní pomůcky naleznete ZDE.
  • Kromě skalkových růží totiž nebudete zastřihávat růže jen v případě výskytu skvrnitosti, ale také v rámci řádné úpravy pro jejich další růst do krásy.
  • Mezi osvědčené rady zahrádkářů patří zastřižení růží 2 cm nad místem, kde začíná pátá až osmá větvička s lístečky.
  • Ideální doba, kdy zastřihnout růže, je na konci října.
  • Ještě před tím, hned s příchodem podzimu je ideální čas také pro zasazení nových rostlin, neboť růže si libují v půdě, která je přirozeně uleželá. Tím spíše, pokud ji doplníte o kompost či kvalitní fosforečné hnojivo
  • Nové růže zastřihujte až k silné části, ponořte je do vody (2 hod) a můžete sázet.
  • Pokud víte, že pěstujete choulostivější odrůdu, prospěje vašim růžím geotextilie.

rose-3802424_1920

Péče o trávník

  • V létě je možné nechat posekaný trávník nějakou dobu ladem, ale na podzim určitě doporučujeme posekanou trávu neprodleně odstranit pro zdraví půdy.
  • Pokud po shrabání listí a posekané trávy objevíte „holá“ místa, nezapomeňte na lokální dosev.

Doufáme, že vám výše uvedená doporučení umožní vychutnat si zahradníkův podzim plnými doušky. A pokud jste se dosud věnovali kultivaci rostlin pouze na zahradě, možná je před zimou ten správný čas pořídit si domů první growbox s příslušenstvím za zvýhodněnou cenu a objevit také kouzlo pěstování indoor. Níže ještě pro inspiraci přikládáme odkazy na články s touto tematikou a pokud byste se nás chtěli na cokoliv zeptat, jsme tady pro vás na známé adrese info@higarden.cz.

Dále doporučujeme tyto produkty: 

Co si přečíst dál? 

Kdy sázet jednotlivé druhy bylinek, ovoce a zeleniny?

Zahradní sezóna je v plném proudu, a tak jsme si dnes připravili praktický článek pro všechny zahradníky a outdoor pěstitele, který vám přiblíží, kdy je ideální čas pro výsev a sadbu populárních druhů rostlin a zemědělských plodin. Projděte si tipy, co a kdy sázet do konce roku.

Květen

S počátkem měsíce května, který má květenu přímo v názvu, máte ideální načasování pro výsev okurek nebo třeba polních salátovek. Předpěstovaná rajčata či paprika už se zase těší, až je přesadíte do připraveného záhonu. Další typicky májovou plodinou, která má své nezastupitelné místo v řadě receptů, je cuketa. Doporučujeme však vyčkat zhruba do poloviny května, dokud definitivně nepominou přízemní mrazíky. V půlce máje se můžete směle pustit také do setí rajčat a paprik, pokud je ještě nemáte předpěstované. Dále určitě sáhněte po semínkách fazole, kukuřice a nesmíme zapomenout také na lilek nebo dokonce vodní meloun.

Kdy Sázet 1

S druhou polovinou května se pojí také okrasné truhlíky, které lze umístit ven na čerstvý vzduch a jarní sluníčko. Pořád ještě máte čas osazovat okrasnou zahradu pomocí zakoupených sazeniček. Tam, kam dopadá hodně slunečních paprsků, se výborně hodí muškáty, petunie, lobelky nebo třeba šruchy. Stinná místa zase nejlépe využijete, když budete sázet mátu a begonie.

Můžete zasít také dvouletky, které vás svou krásou ohromí až v dalším roce. Vysadíte-li lichořešnici, pyšnící se jedlými květy, můžete je pro zdraví konzumovat od srpna do podzimu. Mezi podobné letničky, které lze sázet v máji řadíme také měsíček lékařský. A pokud vaši zahradu zdobí zahradní jezírko, květen nabízí ideální dobu, kdy vysadit lekníny.

Červen

První letní měsíc můžete do záhonků na zahradě nebo na poli vysévat další zdravou zeleninu. Tady jsou naše tipy: kedlubna, mrkev, zelí, pór, růžičková kapusta a rozhodnete-li se také pro výsev salátů, zajistíte si do dalšího období jejich průběžnou sklizeň.

Během června je zároveň ideální čas, kdy řízkovat okrasné keře. Dělením trsů můžete množit a přesazovat trvalky rostoucí na jaře, ideálně však do poloviny měsíce.

Červen je kromě jiného zasvěcen výsevu těchto krásných dvouletek: macešky, pomněnky, sedmikrásky a karafiáty. Než vám však macešky vzejdou, prospěje jim zatemnění. 

Červenec

V létě se můžete po návratu z koupačky věnovat výsevu dalších druhů zeleniny. Odrůdy mrkve, které mají kratší kořen, se ještě bez problému „chytnou“. Oblíbené je i pekingské zelí nebo špenát. Sluníčko opět přeje pěstování nejrůznějších druhů salátů.

V červenci dále stojí za to věnovat pozornost výsadbě nových sazenic jahodníku. Jedná se o období, kdy lze snadno vegetativně rozmnožovat dřeviny jako thuje, jalovce, cypřiše či tisy.

Dáme si teď bleskový botanický kvíz, nekoukejte na další odstavec. Červenec je neodmyslitelně spojený s výsadbou léčivé víceleté rostliny, pěstované jako dvouletá. Uhádnete, která to je?

Ještě malá nápověda, než vaše oči sklouznou k odpovědi. Tato léčivka roste v našich klimatických podmínkách nejvíce na Jižní Moravě. A její název zní fenykl obecný (Foeniculum vulgare), který můžete vidět níže na obrázku. Usušený fenykl je samozřejmě oblíbený zejména v kuchyni ve formě koření. V lidském organismu blahodárně působí mimo jiné proti střevním křečím a nadýmání. 

Kdy Sázet 3

Srpen

Když v srpnu vysejete polníček, zajistíte si chutnou sklizeň až do prvních mrazíků. Nezapomeňte, že oblíbenou součást jídel si nejlépe vychutnáte v BIO kvalitě. V srpnu máte stále ještě prostor sázet špenát nebo saláty určené k podzimní sklizni.

Pro krásu i pro zdraví rozhodně nezapomeňte na ředkvičky či bílou ředkev, opět za využití ryze organických hnojiv. Pěstitelé a zahradníci u nás v srpnu pravidelně začínají sázet i kapustu, černý kořen a ozimé cibule, které sklidí následující rok.

Září

Chcete-li sklízet zeleninu ještě v tom samém roce, i se začátkem podzimu je to možné, a to zejména v případě raných ředkviček, raného salátu a rokety.

Pokud se chcete pustit do výsadby a sklízet na jaře, sázejte petržel, špenát nebo třeba kebrlík, ale ve druhé polovině září už bývá pozdě, proto vsaďte raději na první týdny.

Pokud jde o okrasné květiny, je září jednoznačně ve znamení výsadby cibulovin. Do této skupiny rostlin patří například narcis, hyacint nebo tulipán. 

Říjen

Měsíc říjen je jasnou odpovědí na častou otázku, kdy sázet česnek jindy než na jaře, takže směle do toho! Akorát doporučujeme zvolit pro podzimní výsadbu přírodního antibiotika lehčí a nezamokřenou půdu, neboť v těžké a mokré zemi je česneková sadba často napadena chorobami, které jí pomohou znemožnit přezimování. Tato mocná vytrvalá bylina se běžně pěstuje metodou vysazování jednotlivých stroužků rozebraného česneku přímo na záhony. Když si česnek vypěstujete pěkně bio, pocítíte kromě jeho fantastické vůně v česnečce nebo jiných pokrmech také blahodárné účinky na organismus. Je totiž bohatý na vitamíny A, B a C, selen, vápník i jód.

Kdy Sázet 2

Listopad

Existují i zimní odrůdy česneku, které můžete v listopadu klidně zasít. A k němu také cibuli.

Když jsme u toho, jak sázet, nezapomeňte si pořídit kvalitní semínka. Často vám nejlépe poradí vaši známi na základě zkušenosti z předchozí sezóny nebo dokonce těch dlouholetých, a pokud se nemáte koho zeptat, my jsme tady pro vás a rádi vám poradíme. Zavolejte nebo napište na známou adresu info@higarden.cz.

- Zahradní pomůcky
- Sadbovací substrát
- 100% organická hnojiva - komplexní řada

Zima přichází, přitopte a posviťte si na rostliny

Podzim už se nenávratně blíží ke konci a dny se budou i nadále zkracovat. Pomozte vašim rostlinám přežít toto období bez úhony. Máme pro vás tipy na produkty, které by se vám v tomto období mohly hodit.

Přitápění
Aby naše rostliny nestrádaly, je dobré jim v zimních měsících přitápět, některé by dokonce zimu bez přitápění nepřežily.
Trubková topná tělesa ECOHEAT značky LightHouse poskytují stabilní prostředí při náhlých výkyvech nebo při nízkých nočních teplotách. Vhodná jsou například do skleníků, pařníků nebo stanů. Dokonale odolají potřísnění vodou z postřikovačů nebo vlhkosti.

topeni

Přímotop LightHouse Greenhouse je elektrické topení se zabudovaným ventilátorem, které je velmi jednoduché na ovládání. Topení obsahuje dvě topná tělesa a vlastní termostat se třemi režimy vytápění. Je skvělým pomocníkem v zimních měsících pro efektivní zvýšení teplot ve větších prostorách.

topení1

Skvělým pomocníkem pro přitápění je také termostat, který zabrání kolísání teploty, a tím i poškození vašich květin. Prohlédněte si termostaty v naší nabídce.

Přisvětlování
Kratší a kratší dny si žádají podporu květin, dopřejte vašim rostlinám delší den a více světla a ony se vám bohatě odvděčí.

Prvním tipem je osvětlení na růst TLED, které je určené pro malé pěstební prostory do zhruba 0,8 m2. Lze ho také využít jako doplňkové světlo tam, kde se ho nedostane dostatek z MH výbojek. Díky nízké výhřevnosti může být zavěšen přímo nad rostlinami bez rizika popálení, navíc není náročný na spotřebu energie.

Praktické LED 20 W osvětlení se spektrem pro růst i květ je složené ze dvou oddělených LED pruhů s nastavitelnou pozicí, časovačem a přepínačem mezi modrým, červeným a kombinovaným spektrem. Jeho možnost využití je opravdu široká. Díky praktickému klipsu ho lze použít nad truhlíky, do pařníku nebo přímo nad samostatný květináč.

Posledním vybraným světlem je Viparspectra V300 LED. Jedná se o velice kvalitní osvětlení se spektrem pro rostliny i zeleninu. Disponuje výbornou životností až 100 000 hodin, což je až 20x více než u HPS výbojek. Světlo může být také řízeno časovačem.

svetla


Vše pro podzimní sklizeň

Máme tu podzim a s ním i čas sklizně a zpracování úrody. S našimi odborníky jsme si pro vás připravili výběr vychytávek, pomůcek a postupů, které by se vám v tomto období mohly hodit. Než nám rostliny dají najevo, že jsou zralé, je dobré mít připravené všechny potřebné nástroje ke zpracování a nádoby na skladování. Improvizovat se dá vždycky, ale nač podceňovat nejdůležitější fázi celého pěstebního cyklu a riskovat, že přijdeme o cennou sklizeň? 

Sklizeň Větší rostliny můžete rovnou rozdělovat na menší části, ale v každém případě lze rostlinu střihnout celou. Mohutnější stonky hravě zvládnou nůžky na větve. Na rozdělování rostliny už je vhodné vzít si ochranný oděv nebo alespoň rukavice. Zaprvé nedojde ke kontaminaci a zadruhé si ušetříte spoustu práce při čištění pokožky. Na čištění rukou, ale i pomůcek je výborný PoKling - mýdlo na odstranění pryskyřice


 

Zpracování rostlin

Rostliny máte už rozdělené na jednotlivé větve neboli odnože. Narážíme na první rozcestí sklizně a to ve způsobu sušení a zpracování, protože někdo rád suší celé rostliny a pak teprve upravuje květy k dokonalosti, ale další skupina pěstitelů raději zpracuje květy rovnou. My se budeme věnovat okamžitému zpracování po sklizni a poté teprve sušení. 
Potom co jsme oddělili listy od stonku následuje začištění květů v kterých se ještě několik listů ukrývá. Nadbytek listů udržuje déle vlhkost a odér chlorofylu, což nechceme. Nůžky s malými čepelemi dokonale poslouží ke stříhání drobných listů či k přesnému střihu květů. Pro ruční začišťování je pohodlnější nechat květy na stoncích a oddělit je až před umístěním do sušící sítě. 
Poloprofesionální a profesionální střihače se postarají o dokonalé zpracování bylin a květů bez použití nůžek. Tyto střihače vám dokážou ušetřit obrovské množství času. Do střihačů můžete vkládat celé květy i s menšími listy (doporučujeme nechat jen ty, které jsou do velikosti dlaně). 
 

nůžky_3

 

Sušení rostlin
Květy jsou bez listí a odděleny od stonků. Nyní rozložte květy do sítě tak, aby se vzájemně pokud možno nedotýkaly. Sušící sítě jsou skladné a praktické řešení pro rychlé sušení nejen bylin, ale také ovoce nebo hub. Nezaberou moc místa a díky dostatku vzduchu nehrozí vznik plísní. V nabídce máme sítě různých průměrů a velikostí. Všechny sítě se dají jednoduše zavěsit do prostoru nebo do stanu a díky jednotlivým patrům je zajištěno stabilní sušení. Některé sítě  navíc obsahují praktické klipsové zapínání, které umožňují snadné připnutí nebo odepnutí pater dle potřeby.
Ale zpět k procesu. Potom, co jsou květy umístěny do sušící sítě musíme zajistit optimální podmínky pro správné sušení. V našem případě to znamená prostor bez denního světla, které degraduje cenný materiál a snažíme se postupně dosáhnout vlhkosti 55%, přičemž teplotu se snažíme udržet okolo 21ºC. Malý kompaktní Teplo-vlhkoměr VF s externím čidlem vám pomůže s kontrolou. V prostoru by se měl průběžně měnit vzduch pomocí odtahového ventilátoru s pachovým filtrem (např. Prima Klima PK-Kombo 125-2S - 400 m3/h, ventilátor a filtr) a lze přidat i menší cirkulační ventilátor, ale umístěte ho tak, aby nemířil na byliny.
A jak poznat, že už je bylina připravena k přesunu do skladovacích nádob? Nejjednodušší trik je zkusit květy zlomit. Pokud stonek křupne, ale neodlomí se, pak je bylina připravena na přesun. Obvykle sušení trvá 5 až 12 dní, záleží na vašich podmínkách a velikosti vašich květů.
 

spices-2984418_1920

Skladování a dozrávání
Potom, co vaše bylinky začali křupat přišel ten správný čas na péči v dozrávání. Nádoby na skladování musí být čisté. Pro skladování bylinek doporučujeme uzavíratelné dózy, které pomocí podtlaku vytváří uvnitř vakuum. Díky němu bylinky neztrácí vlhkost a neuniká zápach. Podtlakové dózy TightVac jsou vyrobené ze zdravotně nezávadného potravinářského plastu a navíc se hodí i jako praktický doplněk do kuchyní pro skladování potravin (kávy, koření, sypaných čajů).
Sklenici nebo dózu naplňte maximálně na 75% svého obsahu. Vznikne tak prostor pro uvolnění tzv. vnitřní vlhkosti. Sklenice uzavřete a ukliďte na místo kde je tma a okolo 21ºC. Druhý den vám může připadat, že květy nabyli trochu vláhy. Je to způsobeno uvolněnou vnitřní vlhkostí, a co s ní? Každý den otevřete sklenice na 20 až 30 minut. Není na škodu ve sklenici občas květy proházet. Když to vydržíte alespoň měsíc, tak budete překvapeni, co za vůně a chutě vaše byliny skrývají. Kdo to vydrží čtvrt nebo i půl roku, tak je opravdový gurmán.
 

Uchování vlhkosti
Podpořit dozrávání nikdy nebylo jednodušší. Rozlučte se s přesušenou úrodou či plísní. Sáčky pro udržování vlhkosti v prostředí fungují tak, že pokud je okolní prostředí moc suché, zvlhčí ho na požadovanou hodnotu, a naopak když je prostředí moc vlhké, nasávají do sebe vodu, aby se docílilo požadované vlhkosti.

Poznejte dokonale vyváženou vlhkost a skvěle zachovanou vůni a chuť své sklizně díky sáčkům Integra Boost, které jsou bezpečné, bez soli a 100% netoxické. Vaše bylinky si nezaslouží nic jiného!

Veškeré produkty potřebné pro plnohodnotnou sklizeň naleznete ZDE.

integra_all

 

Máte-li jakékoliv otázky anebo potřebujete poradit s výběrem, naši odborníci jsou vám k dispozici na mailové adrese info@higarden.cz

Dále doporučujeme tyto produkty: 

Co si přečíst dál? 

 
Pěstování venku - Tipy do začátku

Plánujete pěstovat rostliny na venkovních prostorách? Pojďme si společně zodpovědět několik zásadních otázek a učinit první kroky k vytvoření plánu pro založení porostu.

S dobrým plánem, v malém měřítku

Pokud věci dobře naplánujete, pěstování venku se Vám může v mnohém vyplatit a bude to i zábava. Nejprve by bylo dobré opatřit si vybavení, které budete v rámci pěstitelského projektu potřebovat.

 

Následně si odpovězte na následující otázky:

  • Jaké rostliny chcete pěstovat? Bude nutné si opatřit semena či řízky daného druhu – tyto materiály pro založení porostu si můžete opatřit v rámci specializovaných obchodů nebo objednat na webu.
  • Budete pěstovat na otevřeném území (na poli, atd.) nebo v květináčích? Oba způsoby mají své výhody i nevýhody. Na tuto otázku je však nezbytně nutné si odpovědět, co nejdříve. Způsob pěstování totiž určí potřeby a nástroje, které budete ke kultivaci porostu potřebovat. Například pěstujete-li rostliny od semínka, bude vhodné nejprve nechat osivo vyklíčit v boxu určenému k těmto účelům a klíčence následně přesadit do větších květináčů až do doby, kdy budou připraveni opustit pohodlí domova (vnitřních prostor) a přesunout se do venkovních prostor (záhon, atd.). 
  • Máte vhodné půdní podmínky? Jestliže vám na vámi vybraném místě schází kvalitní půda nebo tam není žádná, pak bude ideální pojistit se vlastním substrátem. Pokud máte v plánu k rostlinám chodit často a obohacovat substrát hnojivy, bude vám stačit lehce předhnojený substrát. Např. BioNova SoilMix. Pro ty, kteří nemají příležitost hnojit pravidelně jsou ideální silně předhnojené substráty, které vám budou uvolňovat živiny pro vaše rostliny až 6 týdnů. Např. Plagron Royalmix
  • Už víte, kam rostliny zasadíte? Pro pěstování v otevřeném terénu je lokace zásadní – později již nebude možné rostliny bez újmy přesunout. Při pěstování v květináčích, se s tímto problémem potýkat nebudete. Na druhou stranu limitovaný prostor květináče limituje i maximální vzrůst rostliny. Místo pro založení porostu by mělo mít dobrý přístup ke slunečnímu svitu a to minimálně 6 hodin denně. 
  • Při pěstování v květináči bude zase nezbytně nutné chránit rostliny (alespoň v počátcích) proti silnému větru. Přírodní větrolam z keřů či jiného porostu je v blízkosti ideální. Situace se mění na konci fáze kvetení, kdy vítr zamezuje vzniku plísní na plodech pěstované rostliny. 
  • Budete mít čas přihnojovat? Ne každý má čas se naplno věnovat rostlinám a pravidelně je přihnojovat. Pro tyhle případy existuje několik řešení. Jedno z nich, organické, postupně uvolňující se jsou tablety od výrobce BioTabs. Jedna tableta vystačí na 5L substrátu. Při objemu větším než 40L postačí jedna tableta na 10L. Více o BioTabs si můžete přečíst v našem článku ZDE

 

Chcete se nás na něco zeptat? Jsme tady pro Vás na známé e-mailové adrese info@higarden.cz. Rádi Vám poradíme například s výběrem vhodných produktů a příslušenství.

Dále doporučujeme tyto produkty:

Co si přečíst dál: