Hydroponie a bezpůdní pěstování

Průvodce kokosovými substráty

a_a_a_a_a_GL_COCOkorenyukazkaSOKRAJEMKokosový substrát je moderní pěstební médium vyrobené z vláken a slupek kokosových ořechů, které má mnoho podob a je vhodné pro širokou škálu zahradnických technik, od tradičního pěstování v květináčích až po hydroponii či velké závlahové systémy. V tomto návodu vám pomůžeme vybrat správný typ kokosového substrátu pro vaši pěstírnu, zahradu nebo skleník.

Kokosové substráty jsou jedním z nejuniverzálnějších a nejjednodušších pěstebních médií, které si můžete pro pěstování vybrat. Oproti půdě, kde je obtížné mít přesný přehled o pH a živinách v substrátu, je v kokosu jednoduché tyto dvě veličiny monitorovat EC a pH metry i upravovat pomocí živného roztoku. Zároveň mají kokosové substráty dostatečnou pufrační schopnost a dobře zadržují vodu i živiny, takže nejsou tak citlivé na chyby jako plně hydroponické systémy. Získáváte tak to nejlepší z obou světů, tedy bezpečí klasického pěstebního média a rychlost a efektivitu hydroponického pěstování.

HLAVNÍ VÝHODY PĚSTOVÁNÍ V KOKOSU

  • pH a živinově neutrální: Kokosová vlákna obsahují sama o sobě minimum živin, což usnadňuje precizní výživu rostlin. Rostlinám snadno dodáte přesně ty živiny, které v dané chvíli potřebují. Navíc je jednoduché upravit pH v oblasti kořenové zóny bez navýšení EC.
  • Optimální drenáž: Kokosová vlákna dokážou zadržet až desetinásobek své hmotnosti ve vodě a na rozdíl například od kermezitu či perlitu, které vodu rychle odvádějí, udržují kořenový systém rostlin déle zavodněný, takže není nutné rostliny zalévat příliš často. Ve srovnání s půdou naopak voda odtéká rychleji, takže můžete rostliny zalévat a krmit mnohem častěji.
  • Zdravý vývoj kořenů: Pěstování v kokosovém substrátů velmi svědčí kořenům rostlin, které rostou rychleji a jsou zdravější. Je to dáno schopností vláken zadržovat vysoké množství živin, vody i vzduchu. Kořeny bez přístupu vzduchu (například v příliš kompaktní půdě nebo špatně provzdušněném hydroponickém roztoku) bývají špatně vyvinuté a hrozí jim napadení plísněmi.
  • Méně škůdců: Mnoha půdním hmyzím škůdcům a patogenům se v kokosu příliš nedaří. Navíc kokosová vlákna často obsahují odrůdy trichodermy, které chrání kořeny rostlin před ostatními parazitickými mikroorganismy.
  • Ekologický a opakovatelně použitelný materiál: Kokosové substráty jsou vyrobeny z odpadních materiálů, a navíc je možné je používat opakovaně. To představuje zásadní snížení uhlíkové a ekologické stopy při pěstování.

 

Pufrovaný či nepufrovaný kokos

Při výběru kokosového substrátu je velmi důležité rozlišovat mezi pufrovaným (buffered) a nepufrovaným (unbuffered) kokosem. Pufrování je proces přípravy kokosových vláken před použitím pro pěstování rostlin.  Kokosová vlákna v surové formě totiž obsahují vysoké množství solí a zároveň jsou chudá na vápník a hořčík. Při pufrování, které spočívá v namáčení a proplachování ve vodě s upraveným pH, dochází nahrazení iontů draslíku a sodíku navázaného na kokos za vápník a hořčík, které rostliny potřebují.

Většina výrobců kokosových substrátů dodává již předem napufrované směsi, které není před použitím nějak upravovat, stačí je pouze namočit ve vodě či živném roztoku. Pokud chcete kokos použít jako příměs do půdy, která je bohatá na živiny a organickou hmotu, není nutné materiál předem pufrovat, protože substrát bude i tak obsahovat dostatek vápníku a hořčíku.

Typy kokosových substrátů a jejich použití

Čisté kokosové substráty

Kokosové substráty bez příměsí obsahují pouze kokosová vlákna a drť a jsou vhodné jako základní substrát pro pěstování indoor i outdoor, klasickým způsobem v květináčích nebo hydroponicky a s využitím automatických závlahových systémů. Kokosové substráty obsahují minimální množství živin a ty je nutné rostlinám dodávat ve formě hnojiv pro pěstování v kokosu. Kokosová vlákna jsou také skvělou příměsí do zahradnických substrátů, u kterých zlepšují cirkulaci vody a vzduchu.

Kokosové substráty s perlitem/keramzitem

Kokosové substráty obohacené o perlit nebo keramzit mají lepší drenážní vlastnosti a pomáhají předcházet přelití rostlin, což využijí především pěstitelé v květináčích. Obvyklý poměr kokosového vlákna k minerální složce je v takových případech zpravidla 70 % ku 30 %. Díky rychlejšímu prosychání pěstebního média bude možné rostliny zalévat častěji.

Lisované kokosové substráty

Lisovaný kokos stlačený do pevných briket nebo cihel má tu výhodu, že snižuje náklady a skladování a přepravu. To je výhodné nejen pro prodejce, ale i velkopěstitele, kteří potřebují velké množství pěstebního média. Lisovaný kokosový substrát je před použitím nutné namočit do vody nebo pufračního roztoku, aby se vlákna roztáhla. Poté jej můžete použít čistý nebo smíchat s dalšími přísadami jako je rašelina, zemina nebo perlit/keramzit.

Rohože z kokosového substrátu

Pěstební rohože s kokosovým substrátem jsou praktické především pro pěstitele využívající automatické závlahové systémy, kde pomáhají šetřit vodu i použitá hnojiva, a to díky přesnému a rovnoměrnému zavlažování. I přes schopnost zadržovat velké množství vody, poskytují pěstební rohože dostatečnou drenáž a přístup vzduchu, což podporuje rychlý růst kořenů bez rizika patogenů či plísní. Pěstební rohože je možné používat opakovaně.

Kokosové substráty s trichodermou

Řada kokosových substrátů obsahuje trichodermu, přirozeně se vyskytující prospěšnou houbu, která se dokáže přizpůsobit téměř jakémukoliv prostředí. Trichodermy vytvářejí metabolity, které brání růstu jiných mikroorganismů, čímž chrání rostliny před parazitickými houbami a jinými patogeny. Některé druhy trichodermy (T. reesei) produkují vysoké množství celulázy, jiné (T. virens) jsou dokonalými mykoparazity a dokáží parazitovat na jiných houbách a další (T. harzanium) jsou prokazatelně účinné při boji s hlísticemi.

Pěstební pytle s kokosovým substrátem

Praktické květináče s kokosovým substrátem rovnou připraveným k použití ocení především pěstitelé ve sklenících a outdoor. Výhodou je snadné použití bez nutnosti kokosová vlákna namáčet nebo pufrovat. Kokosový substrát není v pytlích stlačený, takže umožňuje dobrou drenáž a skvěle absorbuje vodu. Pěstební pytle je možné používat opakovaně.

Jako každé pěstební médium i kokos má svá úskalí a vyžaduje určité znalosti a praxi. Nyní, když víte, jaký typ kokosového substrátu zvolit a jak jej používat, jste připraveni pustit se do pěstování.

Čtěte také: Jak na pěstování v kokosu: Podrobný návod

Hydroponie - co obnáší a jak začít?

Hydroponie je moderní a velice čistý způsob pěstování rostlin bez půdy v živném roztoku. Zjednodušeně řečeno, k takovému pěstování potřebujete pouze rostlinu, živný roztok a pěstební médium pro uchycení rostliny v květináči. Kultivaci bylinek, ovoce i zeleniny usnadňuje hydroponický systém, kterých však existuje hned několik druhů, a tak vám mimo jiné poradíme, jak se v jednotlivých pěstebních systémech zorientovat.

a_H_COVERsokrajem

Hydroponická kultivace rostlin je mezi growery opravdu velice polární. Není divu. Toto jsou hlavní výhody hydroponie:

  • Dokonalá kontrola výživy rostlin v průběhu celého pěstebního cyklu.
  • Větší efektivita pěstování spojená s vyššími výnosy.
  • Při řádné péči o hydroponický systém se jedná o velice čistou pěstební metodu, a to znamená:
    • Nižší riziko výskytu škůdců či onemocnění rostlin.
    • Mnohem méně nepořádku.

Běžná zemina obsahuje mnoho organických a anorganických látek, které rostlina využívá, a zvládne tak vyrůst i bez větší pomoci hnojiv.

Hydroponická média, se kterými groweři zpravidla dosahují nejlepších výsledků, jsou: 

Dříve se používal například také perlit, ale hydroponická kultivace rostlin v perlitu už je minulostí.

Při pěstování hydroponicky určitě věnujte pozornost výběru sadbovacího média, respektive sadbovacích kostek. Například Jiffy není do hydra vhodná, neboť často dochází k uvolňování nečistot, které ucpávají čerpadla či rozvody závlahového systému. Naopak jednoznačně můžeme pro hydroponii doporučit rockwool nebo stonewool, zejména pak sadbovací kostky Grodan.

Výše uvedená pěstební média jsou inertní, což znamená, že žádné živiny neobsahují a je tedy nutné doplnit veškeré živiny, které rostlina potřebuje ke zdravému vývoji, prostřednictvím živného roztoku, tedy vody ve spojení s živinami, jejichž zdrojem jsou kvalitní hydroponická hnojiva.

Hnojiva pro hydroponii rozebíráme podrobněji také v samostatném článku: Jaká jsou nejlepší hnojiva pro hydroponii a jak je správně používat?

Společným znakem hydroponických hnojiv je složení na minerální bázi. Pěstitelé, pro které je přírodní hnojení prioritou, ale zároveň mají rádi hydroponii, se čím dál častěji věnují bioponii, přičemž nejčastěji využívají produkty od značky Terra Aquatica. Bioponie je v podstatě organická hydroponie. O této metodě se dočtete více v článku: Co je to bioponie?

Náš TIP: Kromě legendárního výrobce Terra Aquatica (dříve General Hydroponics) doporučujeme také novinku v našem sortimentu, a sice nejlepší britská hnojiva s důrazem na výzkum.

Co byste měli promyslet, než se pustíte do hydroponie v praxi? Odpovězte si především na následující otázky:

  • Jaký je váš rozpočet?

S menším rozpočtem si vystačíte v začátcích, kdy si můžete hydroponii „osahat“ na prvních kytkách pomocí jednoduchých, ale praktických pasivních systémů (viz níže). S větším rozpočtem si můžete dovolit sofistikovaný hydroponický systém, který umožňuje efektivní pěstování rostlin ve větším měřítku za spotřeby elektrické energie a využití dalšího příslušenství (viz níže).

  • Kolik času a úsilí chcete svým rostlinám věnovat?

Hydroponie vyžaduje víc než jen pravidelnou zálivku. Těžko se budete radovat z krásných, bohatých květů nebo chutných plodů, pokud nebudete počítat s tím, že v průběhu pěstebního cyklu je nutné pravidelně kontrolovat a měřit elektrickou vodivost (EC) a optimální hodnoty pH živného roztoku pomocí pH a EC metrů stejně jako teplotu a její stabilitu.

Zejména složitější hydroponické systémy je zapotřebí pravidelně udržovat a čistit. Bližší představu o údržbě hydroponických systémů si můžete udělat prostřednictvím samostatného článku ZDE.

  • Jaké konkrétní rostliny nebo plodiny máte v úmyslu pěstovat a v jakém rozsahu?

Podle toho vám pomůžeme vybrat vhodnou velikost pěstebního stanu včetně příslušenství i samotného hydroponického systému.

Hydroponické systémy rozdělujeme v obecné rovině na aktivní a pasivní.

  • Pasivní hydroponické systémy, jako je například oblíbený systém AutoPot 1Pot (na obrázku níže), nespotřebovávají žádnou elektrickou energii. Ke svému chodu nepotřebují ani žádné spínače či čerpadla. Vystačí si totiž s gravitačním tlakem z nádrže, která je většinou součástí systému. Jedná se tak o perfektní volbu především pro začátečníky, kteří si chtějí hydroponii v praxi vyzkoušet nejprve na několika menších rostlinách.
    • Výhody: nízká pořizovací cena a zanedbatelné náklady na provoz i údržbu.
    • Nevýhody: absence pokročilých možností dávkování a načasování zálivky, vhodné pouze pro pěstování v menším měřítku, nutná přítomnost pěstitele.

a_H_autopotsokrajem

  • Recirkulační hydroponické systémy, ke kterým patří například Atami Wilma (na obrázku níže), umožňují nekompromisní kontrolu nad pěstebními procesy, ať už jde o časování závlahy nebo optimální přísun živin. Nespornou výhodou aktivních hydroponických systémů je využití cirkulačního čerpadla, díky němuž můžete klidně odjet na několik dní pryč s jistotou, že o vaše rostliny je postaráno přesně podle pěstebního plánu. Abychom byli objektivní, k nevýhodám níže řadíme spotřebu elektrické energie v kontrastu k pasivním systémům, ale realita moderních hydroponických systémů je taková, že jsou velice úsporné. (Jedná se tedy o investici, která se vám vrátí podobně, jako v případě moderního LED osvětlení, které sice stojí více než konvenční svítidla, ale účinností i ekonomickým provozem je o světelná léta napřed. Rozhodně doporučujeme pro pěstování indoor, ať už s pasivním nebo aktivním hydroponickým systémem. Více ZDE.)
    • Výhody: úspora na hnojivech, která cirkulují v systému místo toho, aby se muselo všechno vylévat, stoprocentní kontrola nad pěstebními procesy, autonomní provoz, s ohledem na měřítko i rozpočet takřka neomezené možnosti, kompatibilita s různými pěstebními médii, delší životnost.
    • Nevýhody: vyšší pořizovací i provozní náklady, spotřeba elektrické energie, náročnější údržba.

a_H_recirksokrajem

Příkladem hydroponické recirkulace jsou i kompletní systémy náplavové vany od GHE, které se mnohdy nesprávně zaměňují s níže uvedenými systémy typu run2waste.

  • Run2waste (nebo také Run-to-waste či RTW) jsou jednoduché hydroponické systémy. Jak již název název napovídá, při tomto způsobu zavlažování je zálivka aplikována, dokud nevyteče z kořenové zóny do odpadní nádrže, načež je zlikvidována a do systému se již znovu nevrací (na rozdíl od výše uvedených recirkulačních systémů, kde jsou hnojiva rozpuštěná ve vodě recyklována). Hydroponické pěstování pomocí metody RTW ilustruje obrázek.
    • Výhody: z praktického hlediska především bezpečnější kultivace rostlin.
    • Nevýhody: vyšší náklady na provoz.

a_H_RUNTOWASTE

Pro hydroponické systémy platí, že čím menší systém, tím náchylnější je na kolísání hodnot a také, že čím větší nádrž, tím lépe. Tolik tedy k jejich obecnému dělení na aktivní a pasivní.

Dále je však dobré seznámit se i s charakteristikami včetně výhod a nevýhod v případě jednotlivých systémů poplatných konkrétním hydroponickým metodám, kterým se postupně věnujeme v řadě samostatných článků. Jsou to:

Nejefektivnější pěstební metodou je aeroponie. Tento způsob pěstování rostlin se však zároveň pojí také s nejvyšším rizikem, neboť pokud vám vypadne proud a v důsledku jeho výpadku přestanou fungovat čerpadla, všechny rostliny napojené na systém jsou odsouzeny k úhynu. Aeroponické systémy disponují speciálními komorami s tryskami, ve kterých kořeny rostlin volně visí a dýchají, přičemž efektivně vstřebávají živiny z mikrokapek, které na nich ulpí. Nejvýkonnější, nejefektivnější, nejdynamičtější a nejflexibilnější hydroponický / aeroponický systém na trhu GrowStream od značky Terra Aquatica pak z funkčního hlediska spojuje prvky aeroponie a hydroponních NFT systémů.

Nesmíme zapomenout zmínit také fakt, že ne všechno lze pěstovat hydroponicky, protože se to jednoduše nevyplatí. Jako typický příklad můžeme uvést brambory.

Tak a je to. Hydroponie obnáší především chuť se vzdělávat a zdokonalovat. Poté umožňuje začít s minimálními náklady a postupně se posouvat dále, tak daleko, jak budete chtít. Pokud potřebujete s čímkoliv poradit, neváhejte se na nás obrátit na známé e-mailové adrese info@higarden.cz. A když jsme u hydroponických začátků, tak jsme si pro vás připravili ještě TIP na knihu: William Texier - Hydroponie pro každého. Ta představuje ideální první krok pro každého, kdo se zajímá o hydroponii.

Hydroponické systémy AutoPot pro úsporný provoz a vysoké výnosy

Od skleníků ve vaší zahradě přes pěstební stany až po celé akry komerčních pěstebních ploch – tam všude nacházejí uplatnění hydroponické systémy AutoPot. Jednotlivé produktové řady od britského výrobce včetně bezúdržbových systémů i čerstvých novinek si v tomto článku představíme podrobně tak, abyste věděli, který zavlažovací systém pro pěstování bylinek, ovoce nebo zeleniny využijete nejlépe. Ze zkušenosti totiž víme, že každý hydroponický systém AutoPot má potenciál předčit očekávání, se kterými si jej zákazník - grower pořizuje. Zkrátka menší úsilí a vyšší výnosy!

Autopot onions

Bylo prokázáno, že systémy AutoPot snižují spotřebu vody a živin o 50 %, přičemž zároveň podstatně zvyšují výnosy.

Co mají závlahové systémy AutoPot společné? Je to jistě schopnost důsledně plnit požadavky jednotlivých rostlin. Výsledkem je jejich zdravý a rovnoměrný vývoj. Systémy AutoPot, využívající technologii AQUAvalve, jsou na světě jediné zavlažovací systémy svého druhu, v nichž každá jednotlivá rostlina řídí své vlastní zavlažování a dostává čerstvou vodu obohacenou živinami přesně tehdy, kdy ji skutečně potřebuje. A to je v hydroponii velká výhoda, ať už své kytky pěstujete v malém nebo velkém měřítku.

Důležité upozornění: Základním předpokladem úspěšného pěstování s hydroponickými systémy AutoPot je dodržení instrukcí v manuálu výrobce (str. 6 - 12)Podle těchto pokynů je maximálně důležité zejména správně připravit substrát, to znamená navrstvit, namíchat atd. Dále je zásadní zalévat rostliny prvních 7 - 14 dní nejprve shora a systém zapnout teprve poté, co rostliny prokoření. V češtině jsme pro vás na základě manuálu výrobce připravili Tipy na pěstování se zavlažovacími systémy AutoPot, které vám pomohou vyvarovat se zbytečných chyb.

AQUAvalve5

aquavalve5 miniobr

Tato unikátní technologie, vhodná pro minerální i organickou výživu rostlin, řídí po připojení k přívodu vody její průtok k rostlinám pomocí prostého gravitačního tlaku z nádrže. Potřeby pěstitelů se pod vlivem čím dál tím rozmanitějších možností výživy rostlin samozřejmě vyvíjejí, a právě na to reaguje o 66 % větší vstup, urychlující tok živného roztoku, ať už jsou ve vodě rozpuštěná jakákoliv hydroponická hnojiva. Tím se snižuje riziko ucpání hadiček (obzvláště při organické výživě rostlin, která by bez této technologie nebyla v hydroponii reálná) i celkové nároky na údržbu systému.

Pravidelné čištění systému zajišťuje jeho správné fungování a dlouhou životnost. Používáte-li organická hnojiva, nezapomeňte, že poté, co vaše rostliny spotřebují obsah nádrže se živným roztokem, je nutné celý systém AutoPot po vypnutí ventilu a odpojení od nádrže důkladně vyčistit a následně propláchnout hadičky (viz katalog výrobce str. 8). Pokud používáte minerální hnojiva, tak není nutné čistit nádrž po každém vyprázdnění.

Aquavalve anatomy

Hydroponie + AutoPot = radost z výsledků

Ještě předtím, než si představíme jednotlivé typy hydroponických systémů značky AutoPot, uvádíme shrnutí největších benefitů, které hydro systémy Autopot, stvořené pro snadnou a úspěšnou hydroponii, pěstitelům různých kategorií přináší:

  • Zdravější, těžší a výnosnější rostliny, které přijímají čerstvé živiny vždy ve správné chvíli.
  • Konec každodenního zavlažování. AutoPot můžete zanechat zcela bez dozoru i několik týdnů, tudíž už žádná dovolená nebo pracovní cesta nebude ve střetu s vaší vášní pro pěstování rostlin.
  • Úsporný provoz bez potřeby napájení. Hydroponické systémy AutoPot se obejdou bez elektřiny, čerpadla, časovače i vodovodního potrubí.
  • Ekologická udržitelnost. V systémech AutoPot neplýtváte vodou. Voda i živiny jsou využity vždy na maximum.
  • Univerzální využití. Ať už pěstujete okrasné druhy rostliny nebo se chystáte sklízet chutné jedlé plodiny či léčivé byliny, v systémech AutoPot si můžete vypěstovat jakou odrůdu chcete. Stejně je to i s pěstebním médiem. Hydroponické systémy AutoPot jsou totiž extrémně univerzální také v tomto ohledu. Stačí, aby měl zvolený substrát dobré absorpční vlastnosti a byl dostatečně provzdušněný. Provzdušnění zajistí příměs perlitu, přičemž v systémech Autopot se osvědčila 50% směs perlitu nebo keramzitu s kokosem nebo půdním mixem. Doporučujeme zejména kvalitní pufrovaný a stabilizovaný kokos od renomovaného výrobce, jako je BioNova Cocomix Plus.

Když už víte, proč stejně jako tisíce growerů fandíme kombinaci hydroponie a značky AutoPot, je nejvyšší čas představit si jednotlivé produktové řady z komplexního sortimentu, který nabízí možnosti pro každého pěstitele.

1Pot a 1Pot XL

V rámci jednotlivých typů hydro systémů AutoPot začneme právě s touto řadou, která si podmanila především srdce domácích a urban growerů nejen ve Spojeném království. Jedná se o úsporné a modulární, jednoduché samozavlažovací systémy.

Rozdíl mezi klasickou variantou a variantou XL spočívá v objemu a provedení květníků – komplet hranaté 15litrové, nebo 25litrové hranaté s kulatou podstavou.

1POTKOMPLEX11111

Velkou výhodou systému 1Pot je snadná obsluha, proto jsou (podobně jako řada Easy2grow viz níže) skvělou volbou pro každého, kdo s hydroponií začíná. Díky své spolehlivosti a kvalitě zpracování jsou také běžnou součástí pěstebního arzenálu mnohem zkušenějších vyznavačů hydroponické kultivace rostlin na cestě za nadstandardními výnosy a radostnou sklizní.

Asi největší výhodou systémů AutoPot 1Pot a zároveň dalším důvodem, proč je s oblibou využívají i profesionální pěstitelé, je možnost snadného rozšíření každého systému o další pěstební nádoby, připojené k nádrži s živným roztokem.

Právě v tom tkví podle nás jejich kouzlo. Jako začínající pěstitel, který si potřebuje s první úrodou osahat základní hydroponické zákonitosti můžete začít s jedinou nebo několika málo květinami v kombinaci s malou nádrží a následně, protože s jídlem roste chuť, rozšiřovat v návaznosti na vzrůstající potřeby celý systém o další květináče, kterých může být klidně 50 nebo i 100 v kombinaci s velkou nádrží. Komerční pěstitelé jich využívají i více, stovkou tedy možnosti rozšíření nekončí. Obrázky dobře ilustrují možnosti rozšíření těchto mimořádně oblíbených modulárních systémů. Vyobrazena je trojice nejprodávanějších sestav s 4, 12 a 48 květníky, čemuž vždy odpovídá také objem nádrže či Flexitanku.

1PotKOMPLETVICEKVETNIKU

Easy2grow

Bezúdržbové hydroponické systémy Easy2grow, které si opět vystačí pouze s gravitačním tlakem, jsou perfektní do growboxu, skleníku, fóliovníku i na zahradu. Jsou také odpovědí na otázku, v čem a jak si vypěstovat lahodné jahody či další oblíbené druhy ovoce a zeleniny, aniž byste vyplýtvali jedinou kapku vody. Ne nadarmo jde v globálním měřítku o vůbec nejprodávanější systémy od AutoPotu!

easy2growLOGOEasy2grow2

Podobně jako u produktové řady 1Pot se setkáváme také s možností rozšíření celého systému v závislosti na vzrůstajících nárocích i zkušenostech každého pěstitele. Vzhledem k tomu, že základní model sestává z dvojice pěstebních nádob, celý pěstební systém je možné rozšířit vždy o sudý počet dalších květináčů. Pokud jde o jejich počet, možnosti jsou opět takřka neomezené. Pro ukázku uvádíme obrázek easy2grow systému s 6 květníky, který patří spolu se základním modulem mezi nejoblíbenější pro domácí pěstování rozličných druhů plodin. Schéma zase ukazuje možnosti rozložení tohoto systému.

easy2grow6Easy2grow6schema

Čím se vyznačují hydroponické systémy Autopot Easy2grow?

  • Fenomenální efektivita. A to hned dvojího druhu. První výhodou je efektivita prostorová. Využijte místo v pěstebním boxu nebo ve skleníku co nejlépe! A easy2grow přinášejí pěstitelům zároveň maximální efektivitu pěstování během počáteční růstové fáze dospělých rostlin, které netrpí nedostatkem prostoru a výše zmíněná technologie AutoPot AQUAvalve zároveň zajišťuje, že budou krmeny a zalévány přesně podle potřeby.
  • Variabilita. Díky takřka neomezeným možnostem expanze pěstebního systému, pokud jde o celkový počet modulů připojených k nádrži s živným roztokem, i díky možnosti volby 8,5litrových nebo 15litrových květníků můžete bez problému střídat pěstované plodiny.

Tray systémy

traylogo

Maximální prostor pro růst vašich rostlin a minimální nároky na údržbu. Tak lze ve stručnosti charakterizovat tzv. Tray systémy AutoPot.

TRAY3uvod

Tento typ hydroponických systémů je vhodný pro každou fázi růstu dospělých rostlin. Poznáte jej tak, že vícero květníků je umístěno v jedné nádrži s vrchním krytem, přičemž všechny květináče, které jsou součástí daného tray systému, obstarává jediný AQUAvalve ventil. Podle počtu květníků a také adekvátního objemu nádrže jsou AutoPot tray systémy k dostání ve třech variantách:

  1. AutoPot Auto3 XL systém vč. 50L Flexitank
  2. AutoPot Auto8 systém vč. 100L Flexitank
  3. AutoPot Auto9 XL systém vč. 100L Flexitank

Jaká jsou jejich největší plus?

  • 100% využití pěstebního prostoru. Zavlažování většího množství květináčů v jedné sestavě za využití jediného AQUAvalve ventilu znamená radikální zmenšení půdorysu hydroponického systému. Využijte veškerý pěstební prostor, který máte k dispozici, aniž byste si museli lámat hlavu s přístupem k jednotlivým pěstebním nádobám s podmiskou. Proto se tyto hydroponické systémy AutoPot výborně uplatňují ve stísněných prostorách!
  • Minimální nároky na provoz i údržbu. Tyto „zásobníkové systémy“ umožňují growerům zavlažování rostlin s nulovým odtokem. To znamená, že nevyžadují potrubí pro odpadní vodu a u rostlin uspořádaných relativně blízko od sebe je zapotřebí i menší množství světla. Menší množství ventilů a armatur tedy výrazně snižuje jak nároky na údržbu těchto systémů, tak i celkovou spotřebu vody.
  • Design uzpůsobený pro zdraví rostlin. Všechny tray systémy AutoPot disponují speciálně tvarovanou základnou, minimalizující podíl stojaté vody. Víko zase blokuje světlo a nečistoty jsou zachyceny hned u vstupu do zásobníku.

TRAY11

TRAY1

AQUAplate

Pěstujete rychle rostoucí rostliny nebo třeba listovou zeleninu? AutoPot nabízí pěstitelům s novou produktovou řadou AQUAplate možnost kultivace rostlin bez substrátu. Vytvořte svým rostlinám přímý přístup k vodě bohaté na živiny, důležité pro jejich správný vývoj!

Jak můžete vidět na obrázku, řada AQUAplate zahrnuje dva druhy modulů: hranatý a kulatý. Oba moduly v praxi jednoduše připojíte k nádrži s živným roztokem (viz níže) a můžete vesele pěstovat! Výhodou těchto modulů je bezpochyby také nízká pořizovací cena.

AQUAplateLOGO

AQUAPLATEKOMPLET

Použití modulů AQUAplate v praxi je velice snadné. Rostlina se nejprve vloží do černého neoprenového límce. (Alternativou k AutoPot límci může být tzv. kořenová zátka neboli mladá rostlina, zakořeněná v sadbovacím médiu.) Na dno speciálního děrovaného květináče se vloží modrý pěnový disk. Rostlina uchycená v neoprenovém límci se následně umístí do horní části květníku. Poté už jen stačí takto připravené květináče nasadit na samotný modul a ten připojit k nádrži s živným roztokem.

Easy2GO kit

Levný a flexibilní zavlažovací systém, který sestavíte raz dva, umožňuje proměnit libovolnou pěstební podložku na autonomní systém AutoPot!

easy2GoLOGOOO

  • Zavlažovací sadu easy2GO lze extra snadno nainstalovat kdekoliv: ve vašem domě, skleníku, zimní zahradě nebo třeba na terase.
  • Tato zavlažovací sada AutoPot je perfektní pro klasické prázdninové zavlažování rostlin a na rozdíl od jiných produktů pro tyto účely se z dovolené vrátíte k vitálním rostlinám.
  • Sada easy2Go je ideálním řešením pro hobby pěstitele, kteří chtějí používat velmi velké květináče nebo jednoduše udržovat několik menších květináčů, zavlažovaných pomocí jediného zásobníku živného roztoku.
  • Easy2Go kit obsahuje vše potřebné pro napojení na jakoukoliv nádrž s vodou.
  • Potřebujete pouze nádobu na vodu s minimálním objemem 30 litrů a plochý zahradní podnos s minimální hloubkou 30 mm.

EASY2GOOOOOOOOO

FlexiTank a FlexiTank PRO

Když nádrž k většímu hydroponickému systému, tak FlexiTank. Proč? Kromě toho, že jde o revoluční přístup ke skladování vody včetně dešťovky, a hlavně o celosvětově nejprodávanější skládací nádrže, což samozřejmě musí mít své důvody, je potřeba vyzdvihnout zejména následující vlastnosti těchto jedinečných, flexibilních rezervoárů:

  • Lehká, ale odolná konstrukce a plášť. 
  • Snadná montáž během několika málo minut. K sestavení a uvedení do provozu nepotřebujete žádné další nástroje.
  • Nižší náklady na skladování i přepravu.
  • Vysoká úroveň těsnění.
  • Široká škála provedení pro každý pěstební prostor. Flexibilní nádrže FlexiTank jsou dostupné v objemových variantách od 25 až do 1000 litrů, přičemž zejména menší 25litrové a 50litrové nádrže se vejdou prakticky kamkoliv, kde je kvalitní rezervoár vody potřeba. Právě tyto varianty se vyrábí proto, aby žádný pěstební prostor nebyl pro hydroponické systémy Autopot příliš malý.

FLEXITANKuvodka

Náročnějším zákazníkům vyhovuje vylepšená řada FlexiTank PRO, která vyniká spojením čistého designu, dokonalé formy a funkčnosti. „Profi Flexitanky“, které definuje světlé provedení, přinášejí pěstitelům ještě větší možnosti bez ohledu na podnebí, proto se obzvláště vyplatí pro outdoorové pěstování rostlin. Skládací nádrže na vodu FlexiTank PRO nabízí následující výhody:

  • Jsou reflexní a světlotěsné.
  • Mají ultra pevný design, eliminující riziko převrácení.
  • Disponují označením vnitřní kapacity i skrytými podpěrami (viz obrázek).
  • Složené se vejdou do malé krabice (viz obrázek).

FLEXITANKPROOOO

Skládací nádrže na vodu ve verzi PRO jsou dostupné ve třech velikostech:

Udržte živný roztok v nádrži na správných hodnotách až o týden déle!

Znáte vodní míchadlo do nádrží? Jde o vychytávku, bez které si zkušení pěstitelé hydroponii už těžko dokážou představit. Kromě toho, že vodní míchadlo do nádrže zabraňuje degradaci zálivky, podporuje zároveň její okysličení.

autopotmichadlo

Originální příslušenství AutoPot k dispozici

Součástí sortimentu od britské značky AutoPot je také veškeré příslušenství, které se vám při pěstování rostlin pomocí hydroponie může hodit.

Volba číslo jedna pro vnitřní i venkovní zavlažování

Na závěr připomínáme to, co jsme zmínili už na začátku. Všechny zavlažovací systémy AutoPot vyžadují nulový výkon a k jejich provozu skutečně nepotřebujete čerpadla, časovače ani žádná další zařízení, abyste je zároveň mohli ponechat bez obsluhy i několik týdnů. Vše, co je k jejich provozu potřeba, je gravitační tlak z nádrže s vodou. Zkrátka bezenergetické pěstování. Proto sortiment značky AutoPot postupně překonal ostatní lídry na trhu a pěstitelé jsou z něj pokaždé nadšení s každou úrodou víc a víc!

AUTOPOTminilogo

AUTOPOT DOPORUČUJE

AutoPot Airdome slouží k lepšímu okysličení kořenové zóny. Jedná se o levný a nepostradatelný doplněk k systémům AutoPot, jehož použití zvyšuje výnosy až o 130 %! Navíc jej smontujete do půl minuty.

aAIRDOME

Britský výrobce doporučuje všem pěstitelům, kteří preferují přírodní výživu rostlin, holandská hnojiva Biotabs. Při použití Biotabs jsou živiny dodány přímo do květníků a nádrž se již plní pouze upravenou vodou.

Tyto produkty jsou velice zajímavé samy o sobě, a navíc si perfektně rozumí právě se zavlažovacími systémy značky AutoPot. To samé ale platí také o značkách Canna či BioBizz. Dlouhodobé partnerství udržuje AutoPot i se značkou BudBox, která je britským výrobcem číslo jedna, pokud jde o pěstební stany. Partnerem AutoPotu je také Lumatek - jasná volba pro umělé osvětlení třeba právě do growboxu BudBox.

Z komplexního sortimentu značky AutoPot vám rádi pomůžeme vybrat to pravé vybavení na míru vašim pěstitelským plánům a potřebám. Proto se nás neváhejte na cokoliv zeptat na známé adrese info@higarden.cz.

Dále doporučujeme tyto produkty:

Co si přečíst dál:

 

 

Hydroponie snadno: kapková závlaha (drip)

Kapková závlaha, mikrozávlaha, anebo zkrátka DRIP – to všechno jsou mezi growery již ustálená označení klasické metody zavlažování rostlin, založené na úsporném dávkování vody. Přečtěte si, jak funguje a jaké výhody pěstitelům přináší!

dripinsklenik

Kromě dosažení minimální spotřeby vody s kapkovou závlahou proces zavlažování značně zefektivníte. Tím spíše, pokud pěstujete větší množství rostlin.

Očekáváte-li na své zahradě nebo třeba ve skleníku pořádnou úrodu v pravém slova smyslu, ručnímu zalévání odzvonilo! Kapénková metoda neboli drip však nachází využití také při pěstování bylinek v pohodlí domova nebo naopak v zemědělství, ve velkém měřítku.

Čím větší měřítko, tím větší úspora vody. A v dlouhodobém horizontu se úspora vody projeví vždy. Kromě ekonomického aspektu je tady samozřejmě také ten ekologický. Se systémem kapkové závlahy zálivkou plýtvat rozhodně nebudete. Na konci článku si ještě probereme, nakolik zásadní roli hrají vlastnosti vody, kterou zaléváte své rostliny, stejně jako kvalita vodního zdroje.

Co je to drip aneb Jak kapková závlaha funguje v praxi?

Drip může někdy na začínající growery působit zbytečně složitě, přitom opak je pravdou. Vezměme to tedy pěkně popořádku. Z čeho se tedy systém kapkové závlahy skládá?

DRIPKOMPLET1Sestavování kapkové závlahy - jak na to?

  • Při sestavování kapkové závlahy má pěstitel nejprve za úkol rozložit hadici kolem rostlin tak, aby nikde nedocházelo k jejímu křížení, natož zamotání a voda s živinami, poháněná z nádrže či studny čerpadlem, disponujícím dostatečným průtokem i výtlakem, tak mohla závlahovým systémem rovnoměrně proudit.
  • Poté přichází na řadu děrovač, s jehož pomocí uděláte v hadici otvory v místech, která jsou ideální pro zavlažování. Kromě obyčejných děrovaček si můžete práci i usnadnit, k čemuž slouží páková děrovačka. Pro nejmenší kapkové závlahy s tenkou stěnou rozvodného potrubí, ve kterém je pouze pár děr, postačí 3mm děrovač.
  • K dělení kapkovacího potrubí slouží řezák.
  • Už při tvorbě děr myslete na to, že vodu s živinami je potřeba přivést co nejblíže ke kořenům rostlin. To umožňují koncové kapiláry. „Basic“ koncové kapiláry jsou k dostání ve formě kapilárních jehel. Spousta growerů však nedá dopustit na vícedílné kapilární rozvodky s koncovými jehlami (Topspin). Zásadní je také správné připojení systému, jako vidíte na obrázku. Vyhnete se tak únikům vody s drahocennými živinami. Při připojování tedy věnujte zvýšenou pozornost zejména správnému umístění těsnění.TOPSPIN
  • Díky tomu, že prostřednictvím kapilárových jehel se zálivka dostává pod povrch přímo do substrátu, nedochází již následně k odpařování živného roztoku do ovzduší. Právě vysoká míra odpařování vody je typická pro již dávno překonané ruční zalévání, kvůli kterému byste s každým pěstebním cyklem spotřebovali neúměrně větší množství vody, než když si sestavíte vlastní drip systém.

 topspinpripojeni

Nesmíme zapomenout na to, co znamená kapilární tlaková závlaha. Jde o kapkovou závlahu, která pracuje s vyšším tlakem vody, přesněji řečeno od 0,5 bar nahoru. S tím je spojena také větší výška vodního sloupce, přičemž ekvivalentem 0,5 bar je 5m vodní sloupec. Vyplatí se při krátkých rozvodech vody do vzdálenosti cca 2 metrů a při zavlažování několika málo rostlin. Stinnou stránkou tlakové kapkové závlahy je pak ovšem nerovnoměrná distribuce živného roztoku k jednotlivým rostlinám. V drip systémech tohoto typu proto pěstitelé využívají tlakové ventily (viz obrázek), které vám za pár korun zajistí, že se všem rostlinkám v systému dostane pravidelné zálivky o stejné intenzitě, a to bez ohledu na vzdálenost od vodního zdroje a bez ohledu na to, jak vysoký je vodní sloupec vedoucí od čerpadla. Různé varianty kapkovačů s tlakovým ventilem se od sebe navzájem liší množstvím zálivky propuštěného za jednu hodinu. Pokud se rozhodnete pro tlakovou kapkovou závlahu, tak nezapomeňte, že je potřeba vybrat čerpadlo s větším výtlakem, než je spouštěcí tlak. Je-li spouštěcí tlak 0,5 bar, vyberte si čerpadlo, jehož výtlak je minimálně 0,6 bar poté, co odečtete výškový rozdíl v rámci celého systému.

DRIPtlakový ventil SPRÁVNÝ

Náš TIP: Při práci s kapénkovým systémem se vám může v mnoha situacích hodit praktická vodotěsná páska.

Automatická kapková závlaha

Mít DRIP systém je výhoda. Ale ještě více času i energie vám ušetří jeho automatizace. A dovolíme si říct, že zejména v létě je automatické časování závlahy naprosto nezbytné. Zároveň docílíte přesných intervalů i frekvence zalévání podle aktuální potřeby nebo třeba na základě pěstované odrůdy rostlin.

Svůj systém kapkové závlahy tak můžete standardně doplnit o spínací hodiny, případně ještě vyspělejší časovače závlahy. Této kategorii jednoznačně vévodí spolehlivé produkty TechGrow:

Intervalové a sekundové časovače od značky TechGrow umožňují přesnou závlahu nejen v dripu, ale dokonale poslouží také v zavlažovacích systémech na principu záplavy nebo v Aero systémech.

Zahrádkářům a pěstitelům, kteří o své rostliny pečují ve skleníku, se osvědčila i automatická solární závlaha.

Domácím growerům, využívajícím ke kultivaci bylinek pěstební stan, může posloužit drip hydroponie, kterou v menším měřítku perfektně řeší hydroponické systémy Atami Wilma.

Zkušeným growerům a profíkům se vyplatí prozkoumat možnosti, které jim, pokud jde o automatizaci pěstebních procesů, nabízí GroLab.

Při automatizaci hydroponických systémů se využívá i plovákový spínač s průchodkou.

Kvalitní voda i její zdroj – to je absolutní základ kapkové závlahy!

Nejen v případě kapkové závlahy, ale i co se týče hydroponie obecně, ať už se pěstování rostlin věnujete indoor nebo outdoor, je rozhodně na místě zamyslet se nad následující otázkou, která je natolik důležitá, že se stala tématem pro samostatný článek: Jakou vodou zaléváte své rostliny? Kvalitativní vlastnosti vody mají totiž obrovský vliv na kvalitu úrody a výsledky pěstování. Krásně čistá voda zbavená veškerých sedimentů je základním předpokladem toho, že se dočkáte krásné úrody. Sedimenty obsažené ve vodě pravděpodobně způsobí ucpání hadiček a další problémy, kvůli kterým vaše hydroponické počínání na zahradě, ve skleníku nebo třeba uvnitř growboxu nebude efektivní. Stejně tak zdroj vody, kterou používáte pro zavlažování, je-li nějakým způsobem kontaminován, přichází na řadu úprava a filtrace vody.

Úprava vody probíhá v pěstební praxi na několika úrovních:

Na co si dát pozor, pokud jde o drip?

Přestože kapková závlaha nemá vyložené mínusy, zkušenosti nespočtu pěstitelů by měly být dostatečným důvodem mít na paměti i níže uvedené postřehy z praxe:

  • Pokud máte drip systém venku na zahradě, je často vystaven „útokům“ hlodavců či jiných nejrůznějších škůdců, anebo se běžně stávají předmětem nežádoucího zájmu domácích mazlíčků. Proto, a nejen proto čas od času svůj drip systém určitě zkontrolujte po celé jeho délce, zda je všechno, tak jak má a nikde nedošlo k jeho poškození, kterému se vyhnete mimo jiné i tím, že se v blízkosti hadic nebudou nacházet ostré předměty a hadice nepovedou přes ostré hrany.
  • Zálivka v pravém slova smyslu, to je voda a v ní rozpuštěná hnojiva. A právě ta jsou důvodem, proč je před začátkem každého pěstebního cyklu důležitá pravidelná údržba vašeho drip systému. Stačí důkladně propláchnout rozvody vody pomocí prostředků, jakou jsou například OxyPlus nebo T.A. FlashClean (dříve G.H. FloraKleen).DRIPcover

Pokud byste se nás chtěli zeptat na cokoliv ohledně kapkové závlahy, jsme tady pro vás na známé e-mailové adrese info@higarden.cz a těšíme se na vaše dotazy. Rádi vám poradíme také s výběrem konkrétních produktů pro efektivní a spolehlivý drip systém.

Dále doporučujeme tyto produkty:

Co si přečíst dál?

Co všechno lze pěstovat pomocí hydroponie?

Na častou otázku existuje jednoduchá odpověď: Téměř cokoliv, co roste! Dnešní článek má pro inspiraci v hledáčku rostliny, které jsou vhodné pro kultivaci za využití jednotlivých hydroponických systémů a zároveň jsou dlouhodobě oblíbené právě mezi pěstiteli se zaměřením na hydroponii.

nejoblibenejsi1

Indoor zahradničení a hydroponie, to je mocná kombinace, při které nezáleží na tom, že je venku zima. 

  • Hydroponické pěstování usnadňuje kultivaci mnoha druhů zeleniny, která vás během sklizně následně potěší většími a chutnějšími plody, ať už jde o rajčata, papriky, chilli papričky, saláty či další listovou zeleninu.
  • Investice do některého z hydroponických systémů vám umožňuje zajistit si přísun vitamínů v TOP kvalitě během celého roku, aniž byste museli bojovat s plísněmi, škůdci či jinými běžně rozšířeními onemocněními rostlin. Zajímá vás, který hydroponní systém zvolit podle druhu zeleniny, který plánujete pěstovat nejvíce?
    • Šťavnatá rajčata plná chuti, stejně jako klasické papriky či chilli papričky zajisté úspěšně vypěstujete například s pomocí oblíbených hydro systémů Atami Wilma, které jsou k dostání v mnoha variantách, takže si podle vlastních potřeb vybere každý, a navíc umožňují univerzální využití i pro pěstování dalších rostlin, ale chybu neuděláte ani se systémem Flo Gro, případně se nezdráhejte využít kvalitní bubbler.
    • Klasické NFT systémy nebo vertikální NFT systémy jsou zase jako stvořené pro pěstování salátů a listové zeleniny.

nejoblbenejsi2bazalka

  • Indoor groweři, věnující se hydroponii, a samozřejmě také jejich známí či zákazníci si nejčastěji vychutnávají intenzivní aroma i složení bohaté na zdraví prospěšné látky také v případě bylinek, jako jsou máta, bazalka, tymián, šalvěj a mnoho dalších.

Náš TIP: Světlé, designové pěstební stany Homebox Ambient jsou natolik elegantní, že se stanou ozdobou i přímo ve vaší kuchyni a voňavé bylinky tak můžete mít při vaření po celý rok neustále při ruce. Více se dočtete v samostatném článku ZDE.

  • Během pěstování bylinek či microgreens v kuchyni se pěstitelé i hospodyňky, dbající na čerstvé suroviny, často setkávají s výskytem drobných škůdců, kteří dokáží zmařit radost i výsledky z pěstování bylinek. Díky hydroponii na ně můžete opět zapomenout. Velice šikovné pro kultivaci různých druhů bylinek při využití v domácnosti jsou produkty Nutriculture X-Stream.
  • Pokud odbočíme od všeho, co je součástí pestrého jídelníčku, k dalším druhům rostlin, hydroponie otevírá dveře například k efektivní kultivaci okrasných rostlin, mezi které patří dracéna neboli dračinec a dále pak difenbachie (diefenbachie), monstera, fíkovník či břečťan. Z kvetoucích druhů můžete začít například africkými fialkami a velmi často se v hydroponii setkáme také s tulipány, narcisy a dalšími cibulovinami nebo třeba rozličnými druhy orchidejí.
    • Pro výše uvedené okrasné a kvetoucí rostliny vám opět skvěle poslouží hydroponické systémy Atami Wilma, Flo Gro nebo bubblery.

nejoblibensi3coverpapriky

Máte-li jakékoliv otázky z oblasti hydroponie, nebo pokud potřebujete poradit s výběrem hydroponického systému, případně třeba growboxu, naši odborníci jsou vám k dispozici na známé adrese info@higarden.cz

Dále doporučujeme tyto produkty: 

Co si přečíst dál? 

 

Zvlhčovač či odvlhčovač?

Toť otázka, na kterou si v tomto článku odpovíme! Optimalizace pěstebních prostor a úprava klimatu pomocí vhodných přístrojů má totiž zcela zásadní význam pro zdraví rostlin, jak již možná víte, ať už z pěstební praxe, anebo z našich předchozích příspěvků na blogu.

zvlhcovac1cover

Správná vlhkost uvnitř growboxu nebo pěstební místnosti je stěžejní zejména v případě kultivace rostlin indoor. Odvíjí se jak od druhu pěstovaných rostlin, tak od aktuálního vývojového stádia, v němž se nacházejí.

Náš TIP: Kromě průběhu pěstebního cyklu řeší pěstitelé vlhkost v rámci správného skladování úrody. V tomto případě lze kromě moderních zařízení, které udrží požadovanou vlhkost ve skladovacích prostorech, využít zároveň také jednoduché, ale dokonale funkční sáčky Integra Boost pro udržování ideální vlhkosti přímo uvnitř skladovací nádoby. (O tom, jak správně skladovat sklizeň, se dočtete v samostatném článku ZDE.)

Nyní už se podíváme na využití přístrojů pro snadnou a spolehlivou úpravu klimatu uvnitř libovolných prostor, které jsme zmínili již v nadpisu.

Zvlhčovače

Tyto přístroje ke svému provozu potřebují zdroj energie a vody. Podle toho, jakým způsobem je zdroj vody obstarán, rozlišujeme dva druhy zvlhčovačů:

  • Zvlhčovače s vlastním zdrojem vody v podobě integrované nádoby. Příkladem je nejprodávanější ultrazvukový zvlhčovač HUMIPRO 4L. Ten je vybaven přehledným LED panelem i dvojitou tryskou s otáčením o 360°. Tyto zvlhčovače vynikají jednoduchou obsluhou a v neposlední řadě také možností regulace výkonu na rozdíl od níže uvedeného typu zvlhčovačů.
  • Jiné zvlhčovače potřebují dodat vodu externě, respektive do ní ponořit speciální hlavici s plovákem, který je buď součástí balení nebo lze dokoupit. Klasickým příkladem jsou zvlhčovače, vytvářející typickou vodní mlhu, jako je Ultrasonic Mist Maker. Tyto přístroje disponují určitým počtem membrán, jejichž kmity vodu přeměňují v mlhu. Výkon těchto zvlhčovačů se odvíjí právě od počtu těchto membrán. Pro menší growboxy a pěstební prostory vám tedy v praxi postačí zvlhčovač s jedinou membránou, ale existují také zvlhčovače s devíti membránami pro opravdu velké pěstební prostory.
  • Bohužel neexistuje jednoduchý přepočet metrů čtverečních pěstební plochy na počet membrán. Jsou tady totiž i další proměnné. Záleží také:
    • Na správném umístění zvlhčovače, to znamená ve směru proudění vzduchu.
    • Na druhu a intenzitě vytápění dané místnosti, respektive pěstebního boxu.
    • Na odtahu vzduchu, který vlhkost vzduchu v pěstebním prostoru také snižuje.
    • Na umístění pěstebního boxu i průměrné okolní teplotě.
  • Nutno dodat, že stačí občasné čištění, nicméně pokud Mistmakery ponoříte do dostatečného množství vody, umožňují takřka nepřetržitý provoz. To je velká výhoda. Stejně tak blokovací senzor pro chvíle, kdy dojde voda v nádobě. Přístroje se automaticky zastaví a membrány zůstanou nepoškozené. Opačnou stranu mince pak představuje absence regulace výkonu, kvůli níž tyto přístroje běží vždy na plné obrátky. 
  • Klonování a řízkování: „Zvlhčovačky“ se v hojné míře využívají pro úspěšné zakořenění mladých rostlinek během raných vývojových fází, kdy je zapotřebí udržovat v pěstebním prostoru minimální vlhkost 60 %.
  • Pokojové rostliny: Klasickým příkladem, kdy není nad kvalitní zvlhčovač, jsou také byty, které bývají zejména v chladných měsících běžně přetápěny ústředním topením.

zvlhčovač2

Odvlhčovače

  • Už víte, že v případě mladých rostlinek a klonů je velice důležité udržovat v pěstebním prostoru alespoň 60% vlhkost. V pozdějších vývojových stádiích už je však vysoká vlhkost na škodu a pokud jsou rostliny například v pozdější fázi květu umístěny ve vlhkém prostředí, riskujete tím přítomnost plísní. A plíseň plodů je to poslední, co chcete v pozdní fázi květu řešit.
  • Pokud jde o výslednou kvalitu úrody při sušení, odvlhčovače opět platí za nenahraditelného pomocníka, protože potřebujete docílit co nejnižší vlhkosti v dané místnosti a ani zvýšení otáček ventilátoru na maximum k tomu často nemusí stačit.
  • Příkladem praktického odvlhčovače, který zbytečně nezabírá místo ani v pěstebním boxu, je Hutermann HD-250 nebo také jeho výkonnější kolega Hutermann HD-500.
  • Tato zařízení vynikají velice ekonomickým provozem, k němuž již nepotřebujete žádné další přípravky.
  • Fungují na principu nasávání vlhkosti a její následné kondenzace, kdy se voda hromadí v integrované vyjímatelné nádržce. Po naplnění nádobky se přístroj automaticky vypne.

zvlhcovac3

S úpravou, a hlavně dlouhodobým udržováním optimálních klimatických podmínek nejen v pěstebních prostorech vám naši odborníci rádi poradí. Své dotazy směřujte na známou e-mailovou adresu info@higarden.cz

Dále doporučujeme tyto produkty: 

Co si přečíst dál? 

Představujeme vertikální hydroponické systémy NFT

Minule jsme si v rámci naší minisérie Hydroponie snadno představili v obecné rovině, jak fungují hydroponické systémy typu NFT. V dnešním článku tuto oblíbenou hydroponickou metodu ještě povýšíme díky unikátním vertikálním zavlažovacím systémům značky VAKPLAST!

VNFTCOVER111

V čem tedy spočívají hlavní výhody vertikálního hydroponického systému?

  • V první řadě je to určitě pěstební plocha. V porovnání s horizontálně řešenými systémy totiž s produkty VAKPLAST ušetříte spoustu místa, anebo na stejné ploše vypěstujete daleko více rostlin. Řečí čísel je v případě vertikálních zavlažovacích systémů využívaná až více než 3,5x větší pěstební plocha!
  • Česká firma se sídlem v Ostravě, která má celou technologii chráněnou užitnými vzory a patenty, tyto produkty vyrábí i dodává na trh, a tak máte vždy jistotu dostupnosti veškerých potřebných dílů a příslušenství.
  • Jednou z nejvýraznějších výhod je pak bezpochyby také inteligentní rozvod vody drenážním systémem po celé délce i šířce pěstebních nádob, takže mají všechny vaše rostliny v průběhu celého pěstebního cyklu neustále dostatek vody stejně jako přesně stanoveného množství živin.
  • Zkušení groweři, kteří se věnují hydroponii, oceňují i chytře řešené automatické okysličování živného roztoku, které se uskutečňuje přechodem mezi jednotlivými patry.

VNFT4

  • Rezervoár živného roztoku disponuje odnímatelným víkem, což v praxi kdykoliv umožňuje jednoduchou kontrolu živného roztoku. Ten je zároveň jediným pěstebním médiem. Spolehlivou kontrolu zajistí přesné pH a EC metry.
  • Tím, že kromě živného roztoku nepotřebujete žádné jiné pěstební médium a při stále stejných nákladech na spotřebu elektrické energie maximalizujete pěstební plochu a výnos z ní, přináší vertikální NFT systémy ve výsledku mimořádně ekonomický provoz, nemluvě o minimalizaci odpadu.
  • Snadná je také jejich údržba. Konstrukce těchto zavlažovacích systémů umožňuje dobrý přístup ke kořenovému systému rostlin i k rostlinám samotným, kterých může být v jednom systému až 245!
  • Praktický systém háčků slouží k jednoduchému a rychlému uchycení větších rostlin.
  • Všechny vertikální hydroponní systémy značky Vakplast mají nastavitelné nožičky, takže ani drobné nerovnosti podlahy vám nebudou činit sebemenší problém.

VNFT5

  • Každá pěstební nádoba má lem, díky kterému do ní víko lehce zapadne. Výpust už je součástí samotné nádoby. Díky tomu nedochází k žádným únikům vody.
  • Víka pěstebních nádob jsou rovná, nebo šikmá. Zvolit můžete podle typu pěstovaných rostlin. Například rovná víka se více hodí pro pěstování salátů či menších rostlin, ale pro větší rostliny jsou praktická zase víka šikmá.
  • Ať už si vyberete nejmenší a nejlevnější či naopak nejdražší a nejsofistikovanější variantu, anebo na základě individuálních potřeb cokoliv mezi tím, celý systém lze vždy v krátkém čase rozebrat, vyčistit a opět složit.

Vertikální hydroponické systémy jsou bránou do světa nových možností kultivace rostlin a ostravský výrobce nabízí celkem 8 patentovaných variant, aby si jeho výhod mohl užít každý:

Spolu s našimi odborníky jsme vyzkoušeli všechny varianty. Nadchlo nás, jak je každý z výše uvedených modelů předurčen k tomu, aby perfektně posloužil určité skupině pěstitelů na míru jejím potřebám. Pokud byste po přečtení tohoto článku rádi zjistili, do jaké skupiny patříte vy, neváhejte se nás na cokoliv zeptat prostřednictvím známé e-mailové adresy info@higarden.cz a s výběrem vám rádi poradíme!

Co si přečíst dál? 

 

Hydroponie snadno: EBB & FLOW

Tato pokročilá hydroponická technika se nazývá také „Flood and Drain“, metoda přílivu a odlivu. Pěstitelům umožňuje absolutní kontrolu nad kořenovým systémem rostlin a jejich zásobování živinami. Přečtěte si více!

EBBFLOW3

  • Hned na úvod se sluší podotknout, že Ebb & Flow – to už je hydroponie pro náročné. Hydroponická pěstební technika, využívaná na tzv. EB stolech, která se vyznačuje mimořádnou efektivitou, je proto určena spíše náročným, pokročilejším growerům.
  • Jak jsme totiž uvedli výše, při EBB & FLOW máte takřka 100% kontrolu nad celým pěstebním procesem a to, co je pro zkušenější growery vůbec tou největší výhodou, může v začátcích nadělat zbytečné škody. Nicméně, jak se říká, nikdo učený z nebe nespadl a někdy se začít musí, takže teoretická příprava vám bude jedině k dobru, ať už se považujete za ostříleného growera, nebo s hydroponií teprve začínáte koketovat. V začátcích nebo ještě dříve si přečtěte i úvodní článek o hydroponii ZDE.
  • Deska stolu, která je tvořena mělkou napouštěcí vanou, je v určitých pravidelných intervalech napuštěna živným roztokem a po několika minutách zase vypuštěna.
  • Rostliny jsou buď v jednotlivých květináčích, nebo je pěstebním médiem vyplněna celá vana.
  • Doporučujeme kompletní systém náplavové vany od General Hydroponics, který vidíte i na obrázku níže.
  • EBB FLOW přináší pěstitelům maximální variabilitu, jde-li o průběžnou úpravu a kontrolu zavlažování za účelem zásobování rostlin potřebnými živinami.
  • Tato metoda je kromě bylinek, ovoce či zeleniny hojně rozšířená také při pěstování okrasných rostlin, které za využití systémů typu EBB FLOW nepotřebují přesazovat klidně několik let.

ebbflow2

  • Při pěstování pomocí systému EBB & Flow se během zavodnění substrátu rozpustí zbytky živin, které zůstaly po poslední zálivce.
  • Tím je v praxi účinně zabráněno vzniku nežádoucích usazenin ani jejich přímého důsledku v podobě přehnojení rostlin kvůli příliš vysoké koncentraci živného roztoku.
  • Veškerá zálivka, která již z objemového hlediska převyšuje tzv. Zádržnou kapacitu substrátu, neprodleně odtéká zpět do nádrže s živným roztokem.
  • Jedna z nejdůležitějších věcí, kterou si pěstitel musí při pěstování metodou EBB FLOW pohlídat, je volba správného zavlažovacího cyklu. Pak mají kořeny rostlin dostatek kyslíku i živin a vyhnete se přelití.
  • Zálivka je k rostlinám přiváděna pomocí čerpadla.
  • Jednotlivé cykly řídí spínací hodiny.
  • Většina EBB FLOW systémů je vyrobena tak, že zásobárna živného roztoku se nachází pod květníky, respektive pěstebními pláty, se substrátem a rostlinami.
  • „PŘÍLIV“: Voda s živinami je zpravidla přiváděna do dvou třetin či tří čtvrtin výšky pěstebního média, a ještě výše pak v případě mladých rostlinek, které mají ještě krátké kořínky, které nesahají dostatečně hluboko.
  • „ODLIV“: Jakmile živný roztok dosáhne požadované úrovně, přestává být prostřednictvím čerpadla dále čerpán a vrací se zpět do zásobníku.

Jak jsme se již zmínili, četnost zálivky je rozhodující, jak ji tedy správně nastavit?

  • Optimální délka intervalu mezi cykly zaplavení a odplavení závisí primárně na velikosti a hloubce EB stolu.
  • Rozhoduje také volba substrátu (viz níže). Četnost zálivky je totiž mimo jiné zapotřebí přizpůsobit schopnosti daného substrátu zadržovat vodu neboli jeho retenčním vlastnostem.
    • Keramzit (hydroton): zálivka 2x až 3x denně.
    • Rockwool: zálivka jednou denně (tzn. rockwool zadržuje více vody než jílové kuličky či granule).
    • Toto jsou startovní intervaly. Jakmile však rostliny, respektive jejich kořeny povyrostou, četnost zálivky se postupně zvyšuje...Univerzální návod však s ohledem na individuální potřeby rostlin neexistuje. O to více své rostlinky od raných fází vývoje pozorujte. Jako začátečníky vás čeká nelehký úkol, a sice vyvarovat se přelití či vyschnutí rostlin. Zkušení groweři zase z pouhého pozorování zjistí, jak se rostlinám daří a zda je potřeba zavlažovat více či méně. V prvním případě tyto zkušenosti minimálně získáte.
    • Nápomocné je v praxi pravidlo, že před každou další zálivkou byste měli nechat substrát nepatrně proschnout.
    • V nalezení vhodného zavlažovacího režimu spočívá gró celé metody a jakmile se vám to podaří, můžete si gratulovat, uspěli jste ve velmi pokročilé pěstitelské výzvě!
    • Aby se vám to podařilo, máme pro vás ještě jeden praktický tip. Zaznamenávejte si pečlivě od prvního dne, kolik vody v nádrži ubylo, přičemž voda by nikdy neměla dosahovat až po dno květináče či pěstebního plátu.
    • Mladé rostlinky pak potřebují méně vody než starší, dospělejší rostliny.
    • Roli může hrát také to, zda pomocí této hydroponické techniky pěstujete suchomilné či vlhkomilné rostlinné druhy.
    • Obecně platí doporučení zalévat rostliny v průběhu nejteplejší části dne.
    • V zimním období stačí rostlinám menší množství zálivky než v létě.
    • Pokud potřebujete zalévat častěji například s ohledem na specifická hnojiva rozředěná v určitém množství vody, vždy pouze zkracujte intervaly mezi zavlažováním, ale nezalívejte rostliny zbytečně přespříliš najednou.
    • Pokud identifikujete na svých rostlinách škůdce, kromě jiných opatření uberte zálivku a zavlažujte pouze jednou za den, při větším napadení postačí dočasně zálivka jen každý druhý den.

EBBFLOW1

Jaký použít substrát?

  • V rámci hydroponické metody přílivu a odlivu se využívají inertní média, jako je například perlit, rockwool nebo jiná inertní média vhodná pro hydroponii.
  • Rozhodující vlastností substrátu je schopnost zadržovat vodu. Čím vyšší, tím lépe.
  • Pěstební médium však zároveň musí dobře fungovat i jako drenáž.
  • Například keramzit (hydroton) si žádá o něco častější zálivku než perlit
  • Nezapomeňte, že substrát by neměl zasahovat výše než 1 cm pod okraj pěstební nádoby.

Mělký nebo hlubší systém?

Hlubší systémy využívají větší objem živného roztoku a poskytují více prostoru kořenovému systému rostlin. Navíc dochází k vytlačení starého vzduchu z kořenového prostoru pokaždé, kdy je substrát zavlažen nově načerpaným živným roztokem. Přebytečná voda se vrací zpět do zásobníku a mezitím ke kořenům rostlin putuje blahodárný čerstvý vzduch. Doba provzdušnění kořenů je výrazně delší než u mělkých systémů Ebb & Flow. U hlubších systémů trvá déle, než dojde k vysychání substrátu, spojené s potřebou další zálivky.

Pokud máte jakékoliv dotazy k hydroponické kultivaci rostlin prostřednictvím systémů EBB & FLOW, neváhejte nás kontaktovat na známé adrese info@higarden.cz.

Dále doporučujeme tyto produkty: 

Co si přečíst dál? 

Sea of Green (SOG) aneb Moře zeleně

Máte k dispozici jen omezený pěstební prostor a chcete co největší úrodu? Je to už nějaký ten pátek, co přišli holandští pěstitelé s touto nenáročnou, účinnou, a proto dnes již hojně rozšířenou pěstební technikou, která dělá indoor kultivaci bylinek v growboxu snazší i efektivnější. Pojďme si ji přiblížit!

sog111

V čem spočívá základní princip metody pěstování rostlin SOG? Jednoduše ve zkrácení vegetativní fáze rostliny na nezbytné minimum a rychlejší nástup květové fáze za účelem maximálního využití prostoru v libovolné indoor pěstírně.

Hned ze startu si uveďme trojici důvodů, proč se vyplatí osvojit si metodu pěstování SOG:

  • Pravidelný a celkově vyšší výnos.
  • Nenáročnost na výšku, to znamená více rostlin na omezeném prostoru! 
  • Dřívější sklizeň, neboť rostliny jsou ve vegetativní fázi obvykle pouhé dva týdny, často ještě kratší čas. Krátkodobé pěstování navíc snižuje riziko výskytu nemocí rostlin či škůdců.

Nyní si vysvětlíme, jak na věc:

  1. V případě této metody se spíše než semena sázejí klony či řízky. (Jak poznat kvalitní klon? Čtěte ZDE.) Pro moře zeleně jsou vybírány odrůdy s co nejkratší dobou kvetení i nižší předpokládanou výškou.
  2. Zasaďte své oblíbené rostliny tak, aby každá měla prostor ideálně alespoň 30 x 30 cm. Praktické i estetické hledisko nám velí použít menší hranaté květináče
  3. Prostřednictvím LED lampy nebo světla z výbojky sviťte rostlinám 18 hodin denně, dokud nedosáhnou výšky mezi 25 až 30 cm.
  4. Poté změňte světelný cyklus pro rychlý nástup kvetení, tzn. 12/12. Pokud byste se nechtěli s ohledem na konkrétní odrůdu limitovat doporučenou výškou rostlin (viz výše) pro tuto akci, můžete se orientovat také podle stáří rostlin. V této chvíli by vaše kytky měly mít za sebou maximálně tři týdny růstu, většinou však spíše jen dva.
  5. V důsledku předchozích kroků vznikne během fáze kvetení typická klenba z květů. Tím zároveň dochází k maximálnímu využití umělého osvětlení.
  6. Použijte kvalitní a čisté nůžky, pomocí kterých zastřihnete všechny větvičky pod klenbou z květů. 

sog1

Náš TIP: Za využití závěsné konstrukce můžete touto metodou pěstovat rostliny i nad sebou, čímž ještě více využijete prostor v growboxu nebo pěstírně. Chce to sice trochu kutilského ducha, ale stojí to za to!

  • Mějte na paměti, že u této indoorové metody kultivace rostlin má kvalitní zdroj světla ještě větší význam než kdy jindy, neboť odvádí většinu práce. Pro opakovanou sklizeň se vám jistě vyplatí investice například do LED pěstebních světel od značky Lumatek.
  • O zbytek se postará kvalitní vzduchotechnika, odvádějící z pěstebního prostoru nadbytečnou vlhkost i teplo.

Pokud plánujete sklízet díky této metodě květiny či plodiny opakovaně, doporučujeme pořídit si rovnou opravdu kvalitní vybavení s ohledem na poměr ceny a výkonu. Pár tipů přidáváme níže a s výběrem vám rádi poradíme. Neváhejte nás kontaktovat na známé adrese info@higarden.cz.

Doporučujeme tyto produkty:

Co si přečíst dál? 

Co je to bioponie?

Dvěma slovy: organická hydroponie. Už jste o ní slyšeli? Pokud ne, tak si přečtěte dnešní článek, ve kterém si vysvětlíme, v čem spočívá chytrá a ekologická metoda přinášející pěstitelům radost z překvapivě intenzivního růstu jejich rostlin. 

bioponie1

Bioponie poskytuje rostlinám půdní humus v kombinaci s množstvím velkých organických molekul. Výsledky překvapí i ostřílené growery! 

Samotný pojem bioponie představil v roce 2004 William Texier, spoluzakladatel legendární značky General Hydroponics, která se nedávno přejmenovala na Terra Aquatica. Níže najdete odkaz na samostatný článek, kde uvádíme přehled změn, ať už jde o hnojiva nebo hydroponické systémy, zkrátka co se mění na co. Tento pán je mimo jiné také autorem této „hydroponické bible“. Jeho koncept bioponického pěstování rostlin znamenal skutečný posun, neboť završil dlouholeté úsilí vědců, kteří hledali cestu k organické hydroponii v praxi. 

Hlavní výhody této metody jsou prakticky kombinací klasické hydroponie a organického způsobu kultivace rostlin: 

  • Princip udržitelného organického zemědělství 
  • Menší objem listů a stonků při stejném výnosu jako u klasické hydroponie 
  • Výrazná úspora vody a živin 

Ptáte se, čím to, že se bioponie nese ve znamení výše uvedených benefitů? Ano, zejména druhý a třetí bod může příjemně překvapit. Ke zlepšení kvetení dostávají „bioponicky“ pěstované rostliny jen malinké množství dusičnanů, přičemž zároveň dochází k žádoucímu omezení nadbytečného vegetativního růstu. Zjednodušeně řečeno, rostlina tvoří to, co opravdu chcete a je ráda, že na to ostatní nemusí zbytečně vynakládat energii. Nepotřebujete tedy tolik živného roztoku, a proto bioponie představuje nejen ekologické, ale také v neposlední řadě také ekonomické plus, neboť vám v součtu stačí menší množství vody i hnojiv. 

bioponie2

Principu, na němž bioponie v praxi funguje, se říká tekutá země. Ideální zdroj živin zde představuje přípravek BioSevia, jehož účinnost ještě podstatně vylepšuje doplněk T.A. Trikologic (G.H. Bioponic Mix), fungující na bázi velmi účinné směsi mikroorganismů včetně prospěšné houby Trichoderma, která se stará o zdravý mikrobiální život, neboť dokáže tvořit vlastní kolonie, které zamezují vzniku těch nežádoucích a chrání tak rostliny například před vznikem plísní. BioSevia tedy poskytuje humusový základ s velkými organickými molekulami a přípravek Trikologic se kromě ochrany rostlin postará o jejich efektivní rozklad. Vznikne roztok s podobnými vlastnostmi, jako má optimálně připravená půda pro pěstování rostlin. To znamená kvalitní, lehká, dobře provzdušněná a plná živin i prospěšných mikroorganismů. Poté už stačí dodat inertní pěstební médium, ať už zvolíte kuličky z expandovaného jílu (keramzit neboli hydroton) nebo kvalitní kokosový substrát. 

Bioponie má však, ostatně stejně jako každá pěstební metoda, také svá úskalí. Zde je přehled toho, na co byste si měli dát pozor, aby vás na konci pěstebního cyklu ve znamení bioponie čekala bohatá úroda: 

  • Hladiny pH (max. 7,5) a EC: Rozhodně nezapomeňte pravidelně a pokud možno přesně měřit. BioSevia pH vody neovlivňuje. Pokud se vám v rámci bioponie stane, že pH přesáhne uvedenou hraniční hodnotu, srážejte je na hodnotu 6,0, a sice postupně, po dobu následujících pěti nebo šesti dní. V případě elektrické vodivosti roztoku je dobré předvídat její pokles a dbát na to, aby měly rostliny optimální přísun živin. V bioponii platí stejně jako jinde zlaté pravidlo pro výživu rostlin – ani moc ani málo. 
  • Správné životní prostředí rostliny: Měřit je zapotřebí také teplotu, optimální je pokojová. Optimální proudění vzduchu vám zajistí ventilátory 
  • Filtrace: V živném roztoku je potřeba zachytit zejména větší elementy, které by při absenci účinného filtru mohly poškodit kořenový systém rostlin. Vynikající dlouhodobou investici představují filtry s reverzní osmózou. Odkaz na samostatný článek najdete opět níže. 

Doporučujeme tyto produkty: 

Co si přečíst dál? 

Pokud máte jakékoliv dotazy k bioponii nebo pokud potřebujete poradit s výběrem produktů, neváhejte nás kontaktovat na známé adrese info@higarden.cz. 

Jaká jsou nejlepší hnojiva pro hydroponii a jak je správně používat?

Vybrat si ideální výživu rostlin je v případě této populární pěstební metody extra důležité. Proto vám pomůžeme zorientovat se na trhu s hydroponickými hnojivy včetně širokého sortimentu z našeho obchodu. 

hydro2

Stejně jako u jiných pěstebních metod platí, že pokud si chcete vypěstovat opravdu bohatou úrodu a nechcete na ni čekat věčnost, tak i v hydroponii máte možnost využít celou řadu zajímavých doplňků nad rámec základní výživy. Máme na mysli například kořenové či květové boostery a další aditiva například v podobě prvotřídních enzymatických přípravků. Tyto produkty by měly tvořit nedílnou součást komplexní výživy hydroponicky pěstovaných rostlin, u kterých se předpokládá vysoká jakost i výnos. 

  • Tekutá hnojiva představují sázku na jistotu. Připravíte si živný roztok z vody a hnojiva ve stanoveném poměru a aplikujete zálivku spíše v menším množství, ale častějších intervalech. Živný roztok nikdy nepoužívejte déle než měsíc. 
  • Hnojiva v tabletách představují plnohodnotnou alternativu k tekutým hnojivům. Tablety se vyznačují postupným uvolňováním živin. 

Méně je někdy více a platí to i pro hydroponická hnojiva 

Připravili jsme pro vás také podrobné dávkovací tabulky hnojiv, které vám používání prémiové výživy včetně pro hydroponii z našeho obchodu v praxi maximálně usnadní. U každého výrobce stačí najít tabulku a pokyny platné právě pro hydroponická hnojiva. Když se jimi budete řídit, riziko přehnojení či dalších začátečnických chyb snížíte na minimum a vaše rostlinky porostou jako z vody. Nicméně hydroponie je obzvláště čistá metoda, která není tolerantní k chybám ve výživě jako třeba pěstování v zemině, popřípadě kokosu. Proto nic nezkazíte tím, když budete živný roztok pro hydroponicky pěstované rostliny připravovat ze začátku pěstebního cyklu pouze v poloviční koncentraci a na doporučenou dávku se budete dostávat postupně teprve v průběhu následujících týdnů. 

hydro1

V hydroponii platí pravidlo, které říká, že s hnojením počkejte až do chvíle, kdy se mladé rostlinky dostatečně adaptují. Jak tento okamžik rozpoznat? Napoví vám bílé špičky nově vytvořených kořenů. 

Prémiová kvalita a přesná aplikace hnojiv se v hydroponii vyplácí 

Použití hydroponických hnojiv si žádá zodpovědné měření klíčových parametrů živného roztoku. Nemusíte měřit pokaždé dvakrát, jako ve známém přísloví, ale rozhodně měřte, a teprve pak hnojte. 

  • Dbejte na to, aby měla voda s živinami pokojovou teplotu (min. 16 °C a max. 25 °C), přičemž ideální je teplota 20–21 °C. 
  • Pravidelně měřte pH živného roztoku. Optimální hodnotu najdete opět v tabulkách a pokynech od výrobce, neboť co výrobce, to trochu jiné hodnoty. 
  • V hydroponii více než kde jinde musíte mít pod kontrolou elektrickou vodivost živného roztoku, známou pod zkratkou EC. Podle ní zjistíte, nakolik efektivně vaše rostliny živiny v hydroponickém systému vstřebávají, čímž zamezíte jak jejich spálení, tak i plýtvání hydroponickými hnojivy. Proto by vám ve výbavě neměl chybět EC metr. 
  • Doporučujeme pořídit si jedno zařízení pro přesné měření EC i pH, anebo rovnou praktickou měřící sadu. 

Nyní už je čas doporučit vám některé přední výrobce hydroponických hnojiv a jejich hlavní výhody. Ucelený sortiment těch nejlepších hnojiv pro hydroponii z našeho obhcodu naleznete ZDE.

Hydroponická hnojiva Advanced Nutrients 

  • Technologie pH Perfect pomáhá udržovat stabilní pH, takže můžete dát sbohem přidávání kyselin do zálivky kvůli regulaci. 

Hydroponická hnojiva Canna 

  • Canna nabízí pro využití v hydroponii hned dvě produktové řady hnojiv, a sice Canna Aqua a Canna Hydro. 
  • Dvousložková výživa z řady AQUA, tj. Aqua Flores pro květ a Aqua Vega pro růst, je speciálně uzpůsobena pro použití v uzavřených recirkulačních samozavlažovacích systémech. Nejlepších výsledků dosáhnete v kombinaci se substrátem CANNA Aqua Clay Pebbles. 
  • Výživa z řady HYDRO, tj. Hydro Flores pro květ a Hydro Vega pro růst, je lepší volbou do otevřených hydroponických systémů, kde odtoková voda není vrácena zpět do systému, nýbrž odvedena ven. 
  • Hydroponie se značkou Canna znamená dokonalou úrodu, kterou zpečetí Canna Flush, produkt vyvinutý speciálně pro fázi proplachu, běžně prováděného poslední týden pěstebního cyklu čistou vodou. Skvělá chuť i vůně a ultra zdravé složení čerstvé úrody, zbavené nežádoucích solí a všeho škodlivého, vás jednoduše dostane. 
  • Canna dává pěstitelům také možnost výběru produktů pro tvrdou a měkkou vodu. 

Hydroponická hnojiva BioNova 

  • Hydro Supermix je jednosložkové bio-minerální hnojivo, speciálně navržené pro pěstování za využití kapilární závlahy. Především začátečníkům vřele doporučujeme šikovný STARTER PACK pro kompletní výživu menší hydroponní zahrádky. 

Hydroponická hnojiva Terra Aquatica 

  • Na závěr jsme si nechali hnojiva pro hydroponii od legendárního výrobce, známého donedávna jako General Hydroponics. Produkty značky, jejímž spoluzakladatelem je autor bestselleru Hydroponie pro každého William Texier, mají na trhu s hydroponní výživou rostlin obrovskou tradici a v současnosti dostaly pouze nový kabát, přičemž beze změny zůstává unikátní složení i špičková kvalita jakožto výsledek dlouholetého výzkumu a vývoje. Více se dozvíte v samostatném příspěvku na toto téma, abyste měli ve výživě pro hydroponii od T.A. (dříve G.H.) přehled. Odkaz najdete na konci článku. 

hydro3

Doporučujeme tyto produkty: 

Co si přečíst dál? 

Pokud máte jakékoliv dotazy k hydroponii a hnojivům, určeným speciálně pro tuto metodu, nebo pokud potřebujete poradit s výběrem produktů, neváhejte nás kontaktovat na známé adrese info@higarden.cz. 

Čerpadla a závlaha

 

Voda a její uchování

Voda se stává vzácnější a její uchování je tedy na místě. A proč takový sud nebo nádrž nevyužít naplno? V nabídce jsou dnes flexibilní tanky s kohoutem a rychlospojkou od objemu 25L až do 1000L, ale také plastové sudy a IBC kontejnery. Pak už stačí přidat vodní filtr proti nečistotám, časovač pro kontrolu intervalu závlahy a sestavit rozvod podle předem připraveného plánku. 

Pokud přemýšlíte nad závlahou pro vaší zahradu z nádrže či sudu, tak první rozhodnutí je jakým způsobem dopravíte vodu k vašim rostlinám. Kromě konve lze zavlažovat pomocí čerpadla a nebo dnes velmi populárním samospádem. Jednotlivým možnostem se budeme věnovat v následujícím textu.

 

 Cirkulační čerpadla a Ponorná čerpadla

Pokud jste se rozhodli pro zavlažování pomocí čerpadla, pak jsou následující řádky hlavně pro vás. Nejprve se podíváme na to, jak pracovat s tlakem a výtlakem a co nás bude zajímat při výběru čerpadla. 

Pokud budete potřebovat znát hlavní hodnotu, pak se bude hodit tento základní přepočet:  Výtlak 10m = tlak 1 bar

Dále je potřeba vědět, že při určité délce potrubí vzniká ztráta tlaku. Následující nápověda vám může být užitečná:

- Tlakové ztráty ve vertikálních rozvodech se počítají takto:  1m vertikálního rozvodu = 1m z maximálního výtlaku = 0,1 Bar
- Tlakové ztráty ve horizontálních rozvodech se počítají takto:  10m horizontálních rozvodů = 1m z výtlaku čerpadla = 0,1 Bar
- Další ztráty mohou vzniknout instalací filtru, kolen a zpětné klapky. Je třeba počítat se ztrátou 0,5 Bar.

 

Příklad výpočtu výtlaku čerpadla:

Příklad konfigurace čerpadla bez regulace a filtru:

- Hloubka studny: 30 - tlaková ztráta 30m z výtlaku čerpadla = 3 Bar

- vertikální rozvody nad studnou: 5m - tlaková ztráta z výtlaku čerpadla 5m = 0,5 Bar

- horizontální rozvody 60m - tlaková ztráta z výtlaku čerpadla 6m = 0,6 Bar

- požadovaný tlak na nejvzdálenějším a nejvyšším odběrném místě: 3,5 Bar = 35m z výtlaku čerpadla

3 Bar + 0,5 Bar + 0,6 Bar + 3,5 Bar = 7,6 Bar * 10 = výtlak čerpadla 76m

 

A. Proměnlivá hladina se již počítá jako část vertikální vzdálenosti

B. Vertikální vzdálenost

C. Horizontální vzdálenost

 

Samospád

Nemáte zásuvku na balkoně nebo elektřinu na chatě? Závlaha samospádem je právě pro vás. Základem je umístit nádrž vysoko jak jen možné, aby se vytvořil dostatečný tlak. IBC nádrž o objemu 1000L ve výšce 1m nad zemí má tlak 0,1 baru. Ideální umístění 1-2m. Pro takový tlak je vhodná rozvodová hadice o průměru 16-20mm s maximální délkou 30m. Rozvětvení mmůžeme použít ať už s instalovanými kapkovači v konstantních vzdálenostech nebo použijeme větvení kapkovou hadicí bez kapkovačů, a ty si doinstalujeme v potřebných vzdálenostech a průtocích. Jak již z podmínek vyplývá, značnou výhodu při řešení kapkové závlahy samospádem mají svažité pozemky.

 

 Solární závlaha

Pokud nemáte možnost samospádu díky vyvýšené nádrži a nemáte k dispozici ani elektřinu, pak je pro vás vhodná solární závlaha. Automatická solární závlaha SOL- C12 ideální na balkóny, zahrádky a políčka. Poslouží všude tam, kde není tlaková voda ani el. přípojka. Oproti závlahovým časovačům zavlažuje rostliny dle potřeby. Nestává se tedy, že je zalito buďto málo nebo moc. 200l barel zpravidla vydrží až 14 dnů. Čím více svítí sluníčko, tím více IRRIGATIA zalévá. V noci se systém vypíná.

Kapacita: 12x20l květináč nebo 12x rajče nebo 24x paprika nebo 36x jahoda nebo 12m záhon

Sada obsahuje:

  • solární článek
  • čerpadlo
  • 15 m závlahové hadice
  • 12 kapkovačů
  • T spojky
  • závlahové jehly
  • 3x nabíjecí AAA baterie

 

Dále máme v nabídce solární závlahu pro 24m záhon SOL-C24, pro 60m záhon SOL-C60 a pro vášnivé pěstitele nabízíme SOL-C120, které umí zavlažovat až 2 záhony po 60m.

 

                                                    Rozvod vody

Uchování vody neznamená jen její zadržování v nádržích a sudech, ale především s ní šetřit a nakládat rozumně. Regulovat zálivku je tedy nejen efektivní pro rostliny, ale výhodné i pro vás. Kapková závlaha je velmi populární a její realizování je snazší než se zdá. Pomocí zavlažovacích jehel dostanete vodu přesně tam kde je potřeba. Při výběru komponentů je vždy zásadní držet se rozměrů. Pokud tedy tvoříte hlavní rozvodné potrubí o průměru 16mm, a rozvětvení o průměru 6mm, je tedy podstatné vybrat spojky, kolena a kohouty pro hlavní rozvod v 16mm míře a veškeré komponenty v rozvětvení v 6mm míře. Rozhodně doporučujeme si vše pečlivě zaměřit a rozhodnout o rozmístění. Ušetříte  si tím čas i peníze. Více o tom jak si sestavit vlastní závlahu naleznete v článku Hydroponie snadno: Kapková závlaha.  

 

 

Časování závlahy

Ať už budete zavlažovat pomocí čerpadla nebo samospádem, budete potřebovat zavlažovaní kontrolovat. S tím vám může pomoci časovač průtoku a ideálně i časovač spínání čerpadla. Zavlažování nastavte ideálně na brzké ráno nebo večer, kdy už slunce zapadá, ale taky můžete zalévat ráno i večer. V období květu, zvláště u tykvovitých rostlin je vhodné zavlažovat ráno, aby v noci nedocházelo k ohrožení plísní. Časovačů závlahy je velký výběr. Digitální, analogové, tlakové, beztlakové... Nejlepší zkušenosti máme s časovačem PLANT!T Water timer- Ventil s časovačem na závlahu. Intuitivní nastavení a doplňky v balení včetně filtru z něj činí ''Plug'n'Play'' produkt. Spínací hodiny vhodné pro čerpadla jsou např. 

 

 

Neváhejte se nás zeptat na vše, co vás zajímá. Rádi vám poradíme i s výběrem konkrétních produktů a jejich použitím. Jsme tady pro vás na známé e-mailové adrese info@higarden.cz. Těšíme se na Vaše dotazy!

Dále doporučujeme tyto produkty:

Co si přečíst dál:

Údržba hydroponických systémů

Jak se starat o hydroponické systémy, aby vám posloužily spolehlivě a co nejdéle? Kromě obecně platných rad a zásad se při čtení tohoto článku dozvíte například odpověď na častou otázku growerů, kteří v hydroponii získávají teprve první zkušenosti, a sice, jak ukončit marnou snahu o zvýšení hladiny kyslíku v zálivce.

Zkušenější pěstitelé využívající výhod automatických zavlažovacích systémů určených pro hydroponické pěstování dobře znají bezbarvou kapalinu s typickým aroma, kterou je peroxid vodíku.

Tato kapalina má při zahradničení skutečně široké pole působnosti. Využití tak nachází nejen v hydroponii jako nepostradatelná součást péče o hydroponické systémy, ale mnohdy také při pěstování v kokosu nebo zemině.

image1_2

Peroxid vodíku (H2O2) disponuje o něco vyšší viskozitou než voda. Jedná se o silné oxidační činidlo, což při pěstování indoor, například uvnitř growboxu, umožňuje zvýšit saturaci kyslíkem. Jak známo, kořenový systém rostlin kyslík miluje, a tak kromě dokonalé čistoty uvnitř pěstebního systému dosáhnou vaše rostliny rychlejšího růstu a budou tvořit větší listy i silné stonky, neboť peroxid se s ohledem na své přirozené vlastnosti přímo podílí na zvýšení fotosyntetické aktivity rostlin a efektivity vstřebávání živin. Klasickým poznávacím znamením kořenového systému dobře nasyceného kyslíkem jsou zdravé bílé kořeny.

Kvalitní kapalná aditiva na bázi peroxidu vodíku nejsou jen snadným způsobem, jak přidat kyslík v hydroponním systému, ale kromě zvýšení obsahu kyslíku jsou také ideálním prostředkem pro jednoduché čištění libovolného hydroponického systému. Představují tak základ úspěšné údržby, která vám zajistí lepší výsledky spojené s návratností samotné investice do automatického pěstebního systému stejně jako jeho delší životnost.

image3_4

OxyPlus můžete použít také pro sterilizaci půdy. S vysokou úspěšností eliminuje patogeny a využijete jej i po sklizni jako účinnou očistu.  Navíc z vody vytlačuje chlór, odbourává pesticidy, herbicidy i různé organické látky. Dostačující a dostupná prevence proti kořenovým chorobám má osvědčený recept: Přidávejte peroxid vodíku do každé zálivky. Odumřelé zbytky kořenů a hniloba do hydroponického systému zkrátka nepatří!

Jak správně dávkovat a používat peroxid vodíku?

Důležitá zásada zní: Kapalné aditivum s obsahem peroxidu vodíku nikdy nemíchejte s organickými (BIO) hnojivy ani s prospěšnými mikroorganismy. To samé platí pro kořenové stimulátory a enzymy, kdy peroxid výrazně snižuje jejich účinnost, proto v kombinaci s peroxidem vždy sáhněte po minerálních hnojivech.

Rychlejší klíčení semen a snadné zakořenění řízků většinou zajišťuje deset kapek peroxidu na jeden litr vody. Pro postřiky můžete vycházet ze stejného poměru.

image2_2

Rozdíl v použití peroxidu spočívá v tom, zda jej využíváte právě při pěstování bylin, ovoce či zeleniny v rámci hydroponních systémů, anebo jej aplikujete v kokosu, případně třeba v půdě. V tomto příspěvku se na peroxid díváme z pohledu údržby autonomních zavlažovacích systémů, tak zní naše doporučení následovně: Optimální množství peroxidu vodíku určené pro deset litrů zálivky (voda + živiny) se rovná 5 ml. Ovšem pouze na začátek. Poté již stačí hladinu peroxidu v živném roztoku udržovat přidáním 2 ml peroxidu pro stejný objem zálivky, a to maximálně třikrát do týdne.

Jak vidíte, péče o hydroponické systémy je snazší, než se může především v začátcích na první pohled zdát. A pokud vám cokoliv není jasné, rádi vám s údržbou nového i stávajícího hydro systému poradíme. Neváhejte se nás na cokoliv zeptat. Napište nám na info@higarden.cz.

- OxyPlus

- Minerální hnojiva
- Hydroponické systémy

Jakou vodou zaléváte své rostliny?

Voda je nejdůležitějším elementem ve výživě rostlin. Proto zkušení groweři dobře znají vlastnosti vody, kterou používají pro zavlažování svých rostlin a využívají moderních nástrojů pro její čištění. Co nejčistší voda je totiž prvním předpokladem bezvadné úrody. A přesně o tom bude tento článek. Dozvíte se také, co je to reverzní osmóza.

Pokud to s pěstováním myslíte vážně, můžete si nechat udělat chemický a mikrobiologický rozbor. Vyhnete se zbytečným komplikacím. Nyní pojďme bližší optikou prozkoumat, jaké to jsou...

image1_1

Drtivá většina pěstitelů používá klasickou kohoutkovou vodu, která může obsahovat nebezpečné množství chlóru. Chlór se používá k desinfekci a jedná se o jedovatý plyn. V přiměřeném množství hubí ve vodovodních potrubích viry, bakterie a améby. Dávky, které však pro lidi nepředstavují nebezpečí mohou snadno ohrozit vaši úrodu. Chlór totiž spaluje kořeny rostlin i prospěšné mikroorganismy. Moderní uhlíkové filtry naštěstí pohltí až 99 % molekul chlóru. Jsou vybaveny speciálním typem uhlí s vyšší pórovitostí, než má běžně používané uhlí. Řeč je filtrech Growmax Water. Tyto filtry jsou pro účinnou úpravu vody bezkonkurenční, a proto mezi pěstiteli po celém světě také obecně nejoblíbenější.

Voda ze studny je sice bez chlóru, nicméně jeho absenci často o to více kompenzují různé druhy znečištění přírodního charakteru, ať už jde o železité či vápenaté podloží nebo uhynulé živočichy. Do vlastního zdroje vody se také mohou kromě nejrůznějších bakterií dostat insekticidy, pesticidy, herbicidy a další chemické látky. Zdroj kontaminace může představovat i nejbližší žumpa. Další nepříjemností je „tvrdá voda“, která obsahuje příliš mnoho minerálů a snižuje účinnost hnojiv (viz EC). S výše uvedenými druhy kontaminace si spolehlivě poradí filtry s reverzní osmózou.

Pevné částice ve vodních systémech zachycují inline filtry.

Co je to reverzní osmóza? 

 Tento proces můžeme zjednodušeně definovat jako obrácenou verzi přirozené osmózy. Využívá se při filtraci vody, přičemž se využívá polopropustnost selektivní membrány a zároveň vyššího tlaku ze strany koncentrovanějšího roztoku. V praxi je membrána takového filtru propustná pouze pro rozpouštědlo, ale minerální soli a další ve vodě rozpuštěné látky jsou zachyceny a skrz membránu neproniknou. Reverzní osmóza tak ve výsledku zajišťuje optimální účinnost hnojiv.

GrowmaxJednotka umožňující filtrovat až 1000 litrů denně (40 litrů za hodinu) na principu reverzní osmózy slouží zároveň ke 100 % deionizaci vody. 

Pokud chcete opravdu dokonale čistou vodu pro vaše rostliny, vsaďte na totální deionizaci vody. O tu se postará Reversní osmotická jednotka od firmy Growmax. Čistící jednotky od tohoto výrobce najdete i v naší nabídce a patří k tomu nejlepšímu, co je na trhu k dostání. Máte-li ambice dopřávat svým rostlinám panensky čistou vodu jakožto základ svěží zálivky, stačí si už jen zvolit podle potřeby model s požadovaným výkonem.

Rádi vám poradíme, abyste těmto ambicím mohli dostát. Stačí se ozvat na e-mail: info@higarden.cz

 
- Growmax Water
- Reversní osmotická jednotka
- Inline filtry

Boj proti škůdcům a efektivní ochrana rostlin

Všechno se zelená, vegetační doba je v plném proudu, ale vaše rostliny nevypadají zdravě, i když jim věnujete všechnu péči? Může se stát, že při bližším prozkoumání listů nebo substrátu najdete nevítané hosty v podobě škůdců. Jak s nimi bojovat a jaké preventivní opatření provést u zdravých rostlin?

lice-1271992_1920

Mezi nejznámější škůdce doma i venku na zahrádkách patří mšice, svilušky a puklice. Potrápit vaše rostliny mohou také molice, smutnice, třásněnky nebo červci. První krok, který můžete učinit v rámci prevence, nastává již v obchodě, kde si rostlinu kupujete. Vždy pečlivě zkontrolujte, zda se na spodní straně listů, na stonku, květech nebo v substrátu nenachází některý ze škůdců. I když žádného nevidíte, špatným znamením mohou být také pavučinky, které tvoří svilušky nebo lep na listech, který vylučují puklice.

Jestliže si už přece jen domů donesete nezvaného hosta nebo se škůdci objeví na vašem balkoně nebo zahrádce, přichází fáze boje a řešení problému. V případě, že je to možné, napadenou rostlinu oddělte od ostatních pro zabránění přenosu škůdců. Zkontrolujte důkladně i ostatní rostliny, zda již nebyly napadeny škůdci z infikované rostliny. 

greenfly-328586_1920

V e-shopu nabízíme mnoho přípravků, které lze na savé a žravé škůdce použít, včetně produktů na přírodní bázi. Vždy je však důležité zasáhnout včas a většinou opakovaně až do úplného vymizení škůdců. V případě užitkových rostlin je potřeba z obalu zjistit ochrannou lhůtu pro konkrétní plodinu, na kterou postřik používáme, a vyvarovat se aplikace před sklizní, ať už kvůli chuti nebo částečné toxicitě. Pro lapení létavých škůdců je pak možné použít klasické lepové desky nebo šipky, které se zavěsí nad rostlinu nebo zapíchnou přímo do substrátu. Díky nim lze včas indikovat přítomnost škůdce a případně ihned zakročit. Každý boj je ale vždy se ztrátou, ať už na listech, vitalitě rostliny, množství nebo chuti plodů. 

Pravidelná kontrola a preventivní ochrana je proto tím nejdůležitějším a nejlepším, co můžete pro své rostliny udělat. Protože je nutné preventivní postřiky opakovat, doporučujeme použít některý z přírodních přípravků, které jsou vhodné jak pro okrasné, tak užitkové rostliny, a kromě ochrany před škůdci dodávají rostlinám také výživné látky a pomáhají k jejich celkové obranyschopnosti. Bývají na bázi olejů nebo jiných přírodních látek, které spolehlivě ničí škůdce, ale jsou neškodné pro člověka, domácí zvířata i užitečný hmyz. Jelikož se většina škůdců vyskytuje na spodních stranách listů, nezapomínejte postřik aplikovat také na tyto části.

crop-woman-spraying-plant-in-pot-4132399

 

 

Jaké pH živného roztoku zvolit?

Jaké Ph zvolit? Obecně je se pro živný roztok doporučuje ph mezi 5,5 - 7 pH, jaké je ale nejlepší? 
Ph-chart.jpg_large
Otázka má více řešení:
- v hlíně neboli substrátu byste měli udržovat PH mezi 6,2 - 7,0 pH
- v kokosu zvolte hodnotu mezi 5,7 - 6,3 pH
- v hydroponicky volte pH mezi 5,5 - 6,3 pH

Proč zrovna tyto hodnoty?
Protože v rozmezí 5,5 - 7 Ph se do roztoku nejlépe rozpouští nejdůležitější prvky, které rostlina potřebuje a může jich tak získat z živného roztoku nejvíce. Viz obrázek.

ZLATÉ PRAVIDLO - Udržujte pH stabilní, i když budete mírně mimo optimální oblast. Neustálé změny pH způsobují rostlině šoky a vstřebává živiny mnohem pomaleji, než při stabilním pH i když ne úplně ideálním. Lepší je tedy stabilní pH než rozkolísané kolem ideální hodnoty.

Pro měření pH můžete využít naši nabídku pH metrů.