V pátek 23.7.2021 bude prodejna otevřena pouze od 9:00 do 12:00 z důvodu inventury. Omlouváme se za komplikace! higarden.cz

Hydroponie - co obnáší a jak začít?

Hydroponie je způsob pěstování rostlin bez půdy v živném roztoku. Zjednodušeně řečeno, k takovému pěstování potřebujete pouze rostlinu, živný roztok a pěstební médium pro uchycení rostliny v květináči. Pokud však chcete dlouhodobě udržitelný hydroponický systém, je potřeba vědět, jak se o něj postarat.

agriculture-basil-bunch-cultivation-348689 (1)

Běžná zemina obsahuje mnoho organických a anorganických látek, které rostlina využívá, a zvládne tak vyrůst i bez větší pomoci hnojiv. Hydroponická média, jako je například kokosové vlákno, keramzit (hydroton) nebo perlit, jsou inertní a je tedy nutné veškeré živiny doplnit pomocí živného roztoku.

Než se do hydroponie pustíte, je potřeba si rozmyslet, co chcete pěstovat a v jakém rozsahu, a podle toho zvolit vhodnou velikost systému. Nezapomínejte také na to, že k pěstování v uzavřeném prostoru nebo stanu potřebujete navíc vhodné světlo a ventilaci vzduchu.

Hydroponické systémy můžeme obecně rozdělit na dvě skupiny. Pasivní systémy ke svému chodu nepotřebují elektřinu, časové spínače ani čerpadla, protože si celý systém vystačí s gravitačním tlakem z nádrže, která je do systému připojená. Je vhodný, pokud nechcete investovat vyšší částky a hydroponické pěstování si chcete vyzkoušet jen na několika rostlinách. Voda do nádrže se může průběžně dolévat, pokud dokážeme zajistit v roztoku potřebnou koncentraci živin (která se měří EC metry) a vhodné pH. Druhou možností je vždy celý živný roztok vyměnit a tím si zaručit přesné dávkování živin.

autopot

Pokud chcete mít nad celým systémem maximálně kontrolu, jsou k dispozici aktivní systémy, kde lze pohlídat intervaly zavlažování i přísun živin. Díky cirkulačnímu čerpadlu se nemusíte rostlinám věnovat i několik dní v kuse. Mnoho z nich je kompatibilních s různými druhy substrátů (médií).

Pro začátečníky, ale nejen pro ně, je vhodné kokosové vlákno. Vlákna jsou při zpracování několikrát čištěna a nemusíte se obávat, že by nějak ovlivnila živný roztok. Kromě vhodného nahnojení je nutné sledovat také pH, jelikož ho narozdíl od běžného substrátu nedokáže regulovat.

hydroponics-4447702_1920

Co se týká živných roztoků pro rostliny, neexistuje univerzální pravidlo a vše se odvíjí od toho, jakou konkrétní rostlinu nebo plodinu chcete pěstovat. Podle vašich cílů tedy zvolte vhodné hnojivo pro hydroponii. Existuje také celá řada květových a kořenových stimulátorů nebo přípravků pro ochranu rostlin.

Nenechte se odradit, pokud hned napoprvé neuspějete tak, jak jste si představovali. Většinou je nutné si k tomu správnému postupu dojít sám metodou pokus omyl, nebát se experimentovat nebo se obrátit pro radu na odborníky. Pozorně také sledujte stav rostliny, různými projevy si dokáže sama říct, co potřebuje. 

Pokud vás hydroponie láká a chtěli byste si takový systém doma postavit, vše potřebné najdete v našem e-shopu.