Chceš se podílet na rozvoji Higarden.cz? Máš šanci. Pro víc informací mrkni na www.higarden.cz/kariera

Rozdíly mezi axiálními a radilálními ventilátory. Co a proč?

Mnoho pěstitelů se snaží ušetřit na zvoleném ventilátoru hned na začátku tím, že zvolí co možná nejlevnější ventilátor, s tím, že na zvoleném ventilátoru nezáleží, hlavně když to má potřebné m3 za hodinu. 
Takto jednoduché to bohužel není. Ventilátory se liší v mnoha ohledech a je za tím samozdřejmě matika a fyzika, kterou Vám zde nebudu představovat, a pokud chcete, můžete si ji vygooglit ;-)
Praktické výstupy dělí ventilátory na Axiální (některými přezdávané jako záchodové) typicky zastoupené řadou TT a TD a ventilátory Radiální. Které se ještě dělí na ventilátory s dopředně zahnutými lopatkami, zpět zahnutými lopatkami a radiálně zakončenými lopatkami.
Axiální ventilátor
Axiální Ventilátory TT jsou to nejlevnější, co se dá na trhu sehnat a pokud nemáte vedení potrubí delší než 2 metry, nezakrucujete ho, nepoužíváte žádné tlumiče, filtry (ano i tyto "roury" jsou ve skutečnosti významnou překážkou v toku vzduchu), ani jiné součásti, které brání průtoku vzduchu, pak s TT ventilátory budete poměrně úspěšně fungovat několik pěstebních koleček. Ventilátory TD jsou totéž, ovšem používají lepší ložiska, ventilátor je lépe chráněn proti zanášení a obecně dosahují mnohem delší životnosti než TT ventilátory, čemuž odpovídá i cena. Průtok vzduchu axiálním ventilátorem je udáván při nulovém tlaku. 
Jedním záhybem o 90stupňů stoupne tlak v potrubí o 10Pa a výkon ventilátoru poklesne cca 25%, Přidáte-li například filtr, bude pokles výkonu dalších 25% a hrozí mimo nedostatečného výkonu ventilátoru také nedostatečné chlazení ventilátoru a spálení tepelné pojistky (pokud se toto stane, výrobce ví, že byl ventilátor provozován nevhodně a reklamaci neuzná) 
Další překážkou může dojít až k zastavení proudění vzduchu a ventilátor jen žere ale nic nedělá.

Primaklima s regulací
Radiální ventilátory jsou naopak stavěné pro použití v dlouhých potrubích a svým principem vytvářejí tlak, díky kterému "protlačí" vzduch přes překážky a záhyby. Neznamená to samozřejmě, že vedení můžete mít nekonečně dlouhé nebo dělat "hada" kolem celé místnosti a očekávat, že průtok vzduchu to neovlivní. Poklesy výkonu jsou ale v jednotkách % za každou překážku a za běžných podmínek kdy využijete filtr, tlumič a máte 2 zatáčky v 10ti metrovém potrubí se nemusíte být o výkon ventilátoru ani jeho životnost. 
Radiální ventilátory také nemají na rozdíl od axiálních problém s úlomky aktivního uhlí z filtrů. Těmito vlastnostmi si získaly oblibu nejen mezi domácími pěstiteli.

Je Vám něco nejasné? Máte dotaz, Napište nám na info@higarden.cz O relevantní dotazy článek rádi rozšíříme.


 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.